Pranie. Spotkanie literackie z Markiem Zagańczykiem

2019-12-23 14:00:00(ost. akt: 2019-12-23 13:02:19)
KULTURA|| Muzeum K.I.Gałczyńskiego w Praniu zaprasza na spotkanie literackie "na górce", którego gościem będzie Marek Zagańczyk - redaktor, autor prozy podróżnej. Spotkanie pt. "Pisanie o podróży" połączone z pokazem slajdów odbędzie się w sobotę (28 grudnia).
Marek Zagańczyk znowu w Praniu. Znowu, gdyż na początku listopada na zaproszenie Wojciecha Kassa, dyrektora Muzeum K.I. Gałczyńskiego w Praniu i sekretarza nagrody Poetyckiej im. Konstanego Ildefonsa Gałczyńskiego ORFEUSZ wygłosił dwie prelekcje dla uczniów - Zespołu Szkół Leśnych w Rucianem-Nidzie i II Liceum Ogólnokształcącego w Piszu o tym, dlaczego warto czytać książki.

Spotkania literackie na „górce” w Praniu, które początkowo odbywały się pod hasłem „Goście Wojciecha Kassa” to już 15-letnia tradycja muzeum. Organizowane są one jesienią, zimą i wczesną wiosnę, a stali ich bywalcy nazywają je małymi sezonami artystycznymi. Przez ten czas w Praniu gościło kilkudziesięciu ludzi pióra, eseistów i krytyków literackich, poetów i redaktorów.

— Osoba Marka Zagańczyka wrosła już w pejzaż kultury literackiej muzeum K.I. Gałczyńskiego w Praniu. Przyjeżdża w to miejsce od lat w rozmaitych rolach, jako redaktor, juror – Nagrody Poetyckiej ORFEUSZ, Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Michała Kajki, który odbywa się w filii Prania i w Muzeum Michała Kajki w Ogródku, jak również autor prozy podróżnej i przyjaciel. Zapraszam go również często jako prelegenta, gdyż bardzo lubią go słuchacze. Mówi nienaganną polszczyzną, zrozumiale i klarownie, wykazując przy tym ogromną erudycję i jednocześnie pokorę wobec tematu lub twórców, których podjął jako przedmiot swoich prelekcji – mówi Wojciech Kass.

Spotkanie zatytułowane "Pisanie o podróży" połączone z pokazem slajdów odbędzie się w sobotę (28 grudnia) o godz.17.00 i zakończy się częścią nieoficjalną przy ognisku.



Marek Zagańczyk (ur. 10 lutego 1967 w Warszawie) – polski pisarz, eseista, wydawca, zastępca redaktora naczelnego „Zeszytów Literackich”, autor książek „Krajobrazy i portrety”,
„Droga do Sieny”, „Cyprysy i topole”. Absolwent Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie. W latach 1989–1990 dziennikarz działu kultury dziennika „Obserwator”. Od 1989 do 1991 członek redakcji miesięcznika „Teatr”. Od 1989 wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie, 1991–2008 sekretarz redakcji, a od września 2008 zastępca redaktora naczelnego kwartalnika „Zeszyty Literackie”. Redaktor serii „Podróże” (Zeszyty Literackie). Kurator archiwum i spuścizny Pawła Hertza. Eseje, szkice literackie i recenzje publikował w pismach: „Kultura Niezależna”, „Teatr”, „Gazeta Wyborcza” i „Zeszyty Literackie”. Za wybitne osiągnięcia w pracy twórczej oraz działalności publicystycznej i wydawniczej, za zasługi w popularyzowaniu literatury został odznaczony w 2012 roku Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Maratończyk, zdobywca Korony Maratonów Polskich, uczestnik maratonów w Atenach, Berlinie, Florencji, Monachium, Paryżu, Rzymie, Wenecji.



2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5