Wielkie świętowanie. Orzysz ma 300 lat!

2025-03-05 04:16:12(ost. akt: 2025-03-05 07:02:28)

Autor zdjęcia: Kamil Kierzkowski

3 marca 1725 roku Orzysz otrzymał prawa miejskie. Historia osady jest jednak dużo starsza, bo jej początki sięgają pierwszej połowy XV wieku. W poniedziałek, 3 marca, odbyła się uroczysta inauguracja obchodów 300-lecia miasta, które potrwają cały rok.
Orzysz obchodzi jubileusz 300-lecia nadania praw miejskich. Niemiecka nazwa miasta — Arys ma pochodzenie pruskie i oznacza rześkie, ozonowe powietrze.

Oficjalne obchody 300-lecia miasta, które trwały 3 dni, zainaugurowała w sobotę (1 marca) uroczysta sesja Rady Miejskiej w Orzyszu. Podczas posiedzenia radni przyjęli specjalną deklarację, której treść odczytała przewodnicząca Anna Pilarczyk.

Okrągły jubileusz był okazją do wspomnień. Historię Orzysza przybliżył lokalny historyk Jacek Foszczyński. Z kolei burmistrz Zbigniew Włodkowski mówił między innymi o początkach miejscowego samorządu, przyznając że lata 90. były bardzo ciężkie i miasto musiało odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Podkreślał także znaczenie wojska dla rozwoju Orzysza, natomiast posłanka Anna Wojciechowska wspomniała o walorach turystycznych, które będą pracować na rzecz rozwoju miasta.


Podczas uroczystej sesji uhonorowano 11 zasłużonych mieszkańców Orzysza - Ryszarda Borchet,
Lucynę Czaban, Jadwigę Gąsiewską, Jadwigę Grad, Zbigniewa Jankowskiego, Halinę Mikucką, Elżbietę Mroczkowską (PHU Mroczkowski), Andrzeja Palucha, Czesława Pieczyńskiego, Teresę Sokołowską i ppłk Artura Żuber. Na zakończenie posiedzenia wystąpiły Mażoretki Stars z Wasilkowa.


Drugi dzień świętowania jubileuszu 300-lecia nadania praw miejskich Orzyszowi (niedziela, 2 marca) orzyszanie celebrowali uczestnicząc we Mszy Świętej w intencji mieszkańców gminy Orzysz. Po mszy w kościele pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Orzyszu wystąpił chór GospElk, działający przy Ełckim Centrum Kultury, który wypełnił niebiańskimi harmoniami, pięknymi aranżacjami i poruszającymi tekstami niosącymi otuchę zachwycił orzyszan.


Niedzielna (3 marca) Wielka Gala 300-lecia Orzysza rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego oraz hymnu miasta, który był finałem akcji pn. „Orzysz do hymnu”. W trakcie uroczystości bito również pamiątkowe monety. Wystąpienie Burmistrza Orzysza i zaproszonych gości, wykład dr Waldemara Brendy z Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie, odnowienie aktu erekcyjnego… to ledwie fragment ogromu ciekawostek, które uczestnikom przybliżyły bogatą historię orzyskiej ziemi.


Uroczystość była także okazją do przyznania odznaczeń „Zasłużony dla gminy Orzysz”. Otrzymali je: Zdzisław Bosiński, gen. dyw. dr Norbert Iwanowski, Wojciech Kass, asp. szt. Łukasz Kawecki, Marcin Kwiatkowski, Władysław Pszczółkowski, Henryk Sienkiewicz, Wioletta Śląska-Zyśk, Zenon Świeczka i Marcin Wołczyński.


— Wśród odznaczonych znalazłem się i ja, za co dziękuję i pozostaję wdzięczny. Chciałbym jednak tym medalem podzielić się z kierownikiem Muzeum Michała Kajki w Ogródku, które od 2000 roku jest oddziałem Muzeum Konstantego I. Gałczyńskiego w Praniu. To ta placówka leży na terenie orzyskiej gminy, a jej kierownik postawił ją pośród innych promiennych miejsc nie tylko na obszarze gminy Orzysz i powiatu piskiego, ale również w całym warmińsko-mazurskim regionie. Mija siedem lat odkąd Michał Misztal został zatrudniony na tym stanowisku, a już zrealizował najważniejsze zadanie, jakie zostały mu postawione — napisał w mediach społecznościowych Wojciech Kass, jeden z laureatów odznaczenia „Zasłużony dla gminy Orzysz”.

Poeta, dyrektor Muzeum K.I.Gałczyńskiego w Praniu tak podsumował jubileuszową orzyską galę:

„Jubileuszowa uroczystość zainaugurowana hymnem Polski i hymnem Orzysza w wykonaniu uczniów, nauczycieli, członków klubów senioralnych, była wyjątkowo barwna w swoich treściach oraz ważka w przesłaniach. Dotyczyło to zarówno występów artystycznych, jak i intelektualnych, które w swoich introdukcjach wprowadzili burmistrz Orzysza Zbigniew Włodkowski oraz historyk dr Waldemar Brenda. Nie brakowało pocztów i orszaków, spektakli i koncertów. Całość spinał wdzięk prowadzącej uroczystość Joanny Kamienieckiej – dyrektorki Centrum „Polana Kultury”. Wśród zaproszonych gości obecnych było trzech generałów (w tym jeden dywizji) – wszak Orzysz, jak wiemy, wojskiem stoi – parlamentarzyści, samorządowcy z ościennych gmin, oficerowie wojsk amerykańskich, rumuńskich i litewskich, wysocy funkcjonariusze Straży Pożarnej i Policji oraz wielu, wielu zasłużonych dla lokalności obywateli i organizacji społecznych.”
red.





2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B