Bezpieczna droga do szkoły z odblaskami od policjantów

2019-09-06 19:03:46 (ost. akt: 2019-09-06 20:07:41)

Autor zdjęcia: KPP Mrągowo

Od poniedziałku mrągowscy policjanci czuwają nad bezpieczeństwem dzieci i młodzieży w drodze do szkoły. W ramach tych działań najmłodsi uczniowie szkoły w Nawiadach otrzymali odblaski.
Mrągowscy policjanci od poniedziałku rozpoczęli działania „Bezpieczna droga do szkoły”. Wszystko po to, aby ograniczyć liczbę zdarzeń z udziałem najmłodszych i nie tylko.

Przez cały okres roku szkolnego policjanci prowadzić będą stałą, systematyczną pracę z dziećmi i młodzieżą szkolną ukierunkowaną głównie na profilaktykę i edukację w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Ponadto, policjanci prowadzić będą wzmożone kontrole pojazdów dowożących dzieci do szkół. Funkcjonariusze kontrolować będą przede wszystkim sposób realizacji ustawowego obowiązku przewożenia dzieci w fotelikach. Na pobłażliwość policjantów nie mogą liczyć również ci kierowcy, którzy w rejonach szkół będą przekraczać dozwolona prędkość, bądź też wyprzedzać na przejściach dla pieszych.

W ramach rozpoczętych działań funkcjonariusze rozdali również odblaski. Wczoraj otrzymali je uczniowie szkoły w Nawiadach. Placówka ta niestety znajduje się przy ruchliwej drodze krajowej numer 59, dlatego tak ważne jest najmłodsi byli widoczni na drodze w jej pobliżu. Tego dnia również w sposób praktyczny dzielnicowy uczył najmłodszych jak prawidłowo poruszać się w ruchu drogowym. Dzieci poznawały ważne informacje dotyczące znaków drogowych, zasad poruszania się po chodniku i przekraczania jezdni. Dzieci pod nadzorem funkcjonariusza i opiekunki prawidłowo przechodziły na drugą stronę jezdni.

Pamiętajmy, że poprawa bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej zależy również od rodziców. To przede wszystkim oni odpowiadają za swoje pociechy.

Prosimy rodziców, by nie zapomnieli o obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa swym pociechom. Odprowadzając dziecko do szkoły warto pokazać dzieciom nie tylko najkrótszą, ale też najbezpieczniejszą drogę do szkoły. Tą drogą warto wspólnie z dziećmi kilkakrotnie przejść utrwalając prawidłowe zachowania w drodze do szkoły, zwracając pociechom uwagę na zagrożenia związane z ruchem drogowym.

Przypominamy też, że dzieci do lat 7 nie mogą samodzielnie poruszać się po drogach – należy zapewnić im opiekę osoby co najmniej dziesięcioletniej. Bardzo ważnym elementem zwiększającym bezpieczeństwo na drodze, jest noszenie na sobie elementów.

Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni pamiętać o obowiązku przewożenia ich w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach. Dotyczy to dzieci nieprzekraczających 150 cm wzrostu.

Rady dla rodziców:
1. Korzystaj z auta w sposób bardzo odpowiedzialny. Pamiętaj, że zachowanie dziecka często bywa trudne do przewidzenia. Zwolnij, gdy zbliżasz się do miejsca, w którym znajduje się szkoła, przedszkole czy plac zabaw.

2. Dowożąc dziecko do szkoły należy zatrzymać się w miejscu dozwolonym tak, aby nie ograniczyć widoczności dla innych kierujących i pieszych przechodzących przez jezdnię. Nigdy nie parkuj w zatoczce autobusowej czy na przejściu dla pieszych. Zapewnij dziecku bezpieczeństwo kiedy wsiada i wysiada z samochodu.

Do wszystkich uczestników ruchu drogowego apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze. Zwracajmy uwagę na dzieci, pomóżmy im bezpiecznie dotrzeć do szkoły i wrócić do domu!

Źródło: KPP Mrągowo

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5