Przed nami XIV edycja OstRock Underground w Ostródzie

2021-10-08 13:07:37(ost. akt: 2021-10-08 13:22:11)

Autor zdjęcia: Arch. organizatora

Zaczęło się cztery dekady temu! Pierwszy OstrRock w Ostródzie to początek lat 80 ubiegłego stulecia. O historii festiwalu przypominają jego organizatorzy. I organizują w listopadzie kolejny!
Tymczasem trochę historii. Historia OST-ROCKA sięga początku lat 80 ubiegłego stulecie (tak,tak, to już cztery dekady minęły :D). Był rok 1983, kilku ówczesnych pracowników Miejskiego Domu Kultury zaczęło organizować przegląd zespołów z Ostródy i okolicy, który przybrał nazwę OST-ROCK. Miejsce koncertów było uzależnione od sytuacji polityczno-społecznej w mieście i często nie było znane do ostatniej chwili. Muzyków gościły min. Aula LO, bar Bistro, sala widowiskowa MDK, klub ZNTK, sala gimnastyczna "Ekonomika", stadion międzyszkolny.

Sztandarową ostródzka kapela w tamtych czasach był Magister z Wyciętą Przysadką Mózgową, który kilka razy był zwycięzcą przeglądu a w 1988 zawędrowali do złotej dziesiątki OMPP. Inne zespoły występujące w tamtym czasie to min.: Blues Children, Klaps, Policja w Krainie Czarów, Rzeka Czasu, Positive Vibration, Nasza Rozgłośnia, I.R.A (ajra), Napalm, Choroba K., Naga Prawda i wiele innych.W 1989 roku odbył się ostatni komunistyczny OST-ROCK.

W latach 90 impreza odeszłaby w zapomnienie gdyby nie Piter, Marian i Petara, którzy pałali chęcią zrobienia ”czegoś”. Dwóch pierwszych tworzyło znany w tamtych czasach zespół POSITIVE. Postanowili reaktywować OST-ROCK a na miejsce festiwalu wybrali nieistniejący już a swego czasu kultowy PAKAMERA PUB EB. Odbyły się dwie edycje w 95 i 96 roku. W obu przypadkach zwycięzcą konkursu został zespół AGONYA a nagrodę publiczności zdobył zespół GNOM. Oprócz nich na scenie pojawili się: Miś Fiodorek, Thule, Halba, Por, Credo, Alinoe, The Notten Fish, Naga Prawda, Paniczny Krzyk Bakterii, Erupcja, Czerwone Krwinki, Faya, Shalalana, Positive.

Znów kilka lat przerwy i w 2001 roku z inicjatywy Artura „Many” Munje szefa ostródzkiego Biura Promocji Miasta oraz Piotra „Pitera” Kolaja reprezentującego agencje Positive Music Promotin festiwal znów odżył.

Podczas trzech edycji, które odbyły się na dziedzińcu zamku ostródzkiego wystąpiło ponad 40 wykonawców a laureatami festiwali byli: SKAUCI, IKARION, LAST ZGREDAS, TRIQUETRA, AVE LION, PROJECT ZION, LEE ILJJAH, ORANŻADA, PARALIZ BAND.

W roku 2004 festiwal zmienił nazwę na OSTRÓDA REGGAE FESTIVAL, na którym główny nacisk położono na prezentacje muzyki reggae, a który jest w tej chwili jednym z największych festivali reggae w Europie. Tym samym naturalną drogą ewolucji OST-ROCK (przegląd zespołów rockowych) przestał istnieć.

W 2007 roku z inicjatywy nieformalnej grupy G.art-gruuup reprezentowanej przez Mariusza „GroH” Grodzkiego i Roberta Kwiatka przy wsparciu Artura Munje z Biura Promocji Miasta i akceptacji Positive Music Promotion, powrócił dawny kształt festivalu/przeglądu, by dać szanse pokazania się młodym zespołom prezentującym mocniejsze, niekomercyjne odcienie muzyki rockowej. Od tego roku przyjęta została rozszerzona nazwa OsT-RocK UndergrounD FesT. Od roku 2010 tj.(IV) edycji by konkurs był jak najbardziej przyjazny dla zespołów, zgłoszenia przyjmowane są drogą elektroniczną a koncert finałowy ograniczono do trzech zespołów, wszystkie nagradzając. Festival na przestrzeni lat odbywał się w przeróżnych miejscach Ostródy. Było to Młyńskie Koło, Pod Ostródzkim Smokiem, Luis, u ZDZICHA ostatecznie w roku 2013 lokując się w ostródzkim Amfiteatrze.
Ostrock Underground przyjął zasadę (z małymi wyjątkami), że gra się tu tylko raz! Co roku zapraszani są nowi goście, więc warto uczestniczyć w wydarzeniu bo okazja na taki skład może się nie pojawić.

Podczas trzynastu dotychczasowych edycji w charakterze gości wystąpiły zespoły z czołówki sceny undergroundowo-alternatywnej min. INRI(x2), ILEGALITY/slo/, ALIANS, SORAGA, SCHIZMA '90, THE CUFFS, UPSIDE DOWN, CELA NR3, MOSKWA, FARBEN LEHRE(x2), QULTURKA, RICOCHET, INCOMUNICADO, DEZERTER(x2), TOY, MESSA, 666ANIOŁÓW, OLD FASHIONED, LOREIN, CUBA DE ZOO, THE LOLLIPOPS, APTEKA, INKWIZYCJA, MOAFT, SOUNDS LIKE THE END OF THE WORLD, BOHEMA, KABOOM!, DRAH, KOLABORANCI, VARIETE, POGODNO, JESUS CHRYSLER SUICIDE, KRAIN, GA-GA ZIELONE ŻABKI, THE PAU oraz 29 zespołów w konkursie.
Organizator: G.@rt

Wsparcie:
Centrum Kultury w Ostródzie , Miasto Ostróda
Jeśli chcesz współtworzyć wydarzenie zapraszamy do kontaktu!

Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5