Mieszkańcy powiedzą wójtowi Adamowi Szczepkowskiemu "tak" lub "nie"

2021-07-20 13:27:16 (ost. akt: 2021-07-20 13:59:20)
Komisarz wyborczy wyznaczył termin referendum w sprawie odwołania wójta gminy Grunwald Adama Szczepkowskiego. Odbędzie się 5 września.
Do Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Elblągu listy z podpisami mieszkańców gminy popierającymi inicjatywę zorganizowania referendum w sprawie odwołania wójta gminy wpłynęły 23czerwca.

Inicjatorzy referendum musieli mieć co najmniej 420 podpisów, udało się im zebrać niemal dwa razy tyle, bo 960. Przez ostatnie tygodnie biuro prowadziło ich weryfikację. Polegał głównie na sprawdzaniu numerów PESEL, które wskazują, czy dana osoba jest pełnoletnia i czy jest mieszkańcem danej gminy.

Podpisy nie budziły wątpliwości, więc komisarz wyborczy wyznaczył termin głosowania na 5 września. Żeby referendum było skuteczne, musi wziąć w nim udział 1400 osób uprawnionych do głosowania. Zwykła większość zadecyduje, czy wójt zostanie czy będzie musiał odejść.

Inicjatywa zorganizowania referendum w sprawie odwołania Adama Szczepkowskiego to pokłosie słynnych listów, jakie wójt napisał m.in. do premiera Mateusza Morawieckiego i wojewody warmińsko-mazurskiego. W liście do premiera prosił o rozwiązanie Rady Gminy Grunwald, której członkom zarzuca oszustwa i korupcję. A jako dowód niekompetencji pisze m.in. o orientacji seksualnej ich dzieci.

W długim (20 stron! - red.) liście do premiera pisze też o "skorumpowanej machinie" i "układzie” stworzonym przez poprzednika", do której zalicza sądy, prokuraturę, policję i parlamentarzystów z regionu. Kilka osób wymienionych w liście złożyło już zawiadomienia w prokuraturze o pomówienia i naruszenie dóbr osobistych.

Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5