Strażacy chwycili za broń! W ruch poszła ostra amunicja

2023-08-23 09:46:12(ost. akt: 2023-08-23 11:43:12)

Autor zdjęcia: archiwum organizatorów/Klub Strzelecki Squadu Inicjatyw

STRZELECTWO SPORTOWE/// Strzelnica Squadu Inicjatyw w Orzyszu stała się 20 sierpnia areną II edycji „Iskry”. W ruch poszła ostra amunicja. Do pojedynku na muszkę i szczerbinkę stanęło łącznie 12 drużyn strażackich. Kto sięgnął po złoto?
Jeszcze przed inauguracyjnym wystrzałem było jasne, że na medal zasługują… pomysłodawcy. Już pierwsza, „pilotażowa” edycja zawodów stała na wysokim poziomie organizatorskim. Przy drugiej ekipa Squadu wykorzystała nabyte wcześniej doświadczenie i zawiesiła poprzeczkę jeszcze wyżej.

O progresie mówiła także sama frekwencja. – Zawodów strzeleckich jest niemało, ale z takimi dedykowanymi wyłącznie strażakom w Orzyszu spotkaliśmy się po raz pierwszy. Żałowaliśmy, że nie udało nam się wziąć udziału w pierwszej edycji. Nie było szans, byśmy opuścili drugą – przekonywali debiutanci w mundurach. Wśród nich byli nie tylko reprezentanci gospodarzy, ale i ich koledzy z gmin Prostki, Grajewo oraz Ełk.

Nad sprawnym i – co najważniejsze – bezpiecznym przebiegiem zawodów czuwali doświadczeni trenerzy i instruktorzy m.in. z zaprzyjaźnionego z orzyską gminą Klubu Strzeleckiego Patron Grajewo: Andrzej Worm (sędzia główny), Jacek Poniatowski, Adam Orzel, Dawid Brzozowski, Sylwester Wołkowicz i Adrian Zieliński.

Obrazek w tresci

Co ciekawe, jednym z zawodników reprezentujących OSP Orzysz okazał się… Zbigniew Włodkowski, burmistrz Orzysza. Nie zabrakło także Tomasza Osewskiego (wójta gminy Ełk), który dokonał oficjalnego otwarcia imprezy.

Chwilę później uczestnicy zostali postawieni przed dwoma wyzwaniami. Pierwsze z nich wiązało się z karabinem centralnego zapłonu (kaliber 5,56mm).

Obrazek w tresci

Drużynowo zwyciężyła w niej drużyna KSRG Boczki Świdrowo, której na podium towarzyszyli koledzy z OSP Prostki oraz OSP Drozdowo-Zastrużne. Tuż za podium uplasowały się ekipy OSP Ogródek, OSP Odoje (drużyna męska), ex aequo KSRG Nowa Wieś Ełcka i PSP Ełk, OSP Odoje (drużyna kobieca), OSP Okartowo, ex aequo OSP Orzysz i PSP Ełk, a stawkę zamknęła tym razem drużyna OSP Nowa Wieś Ełcka.

W klasyfikacji indywidualnej równych nie miał sobie Daniel Bosiński (SKRG Nowa Wieś Ełcka), srebro zgarnął Daniel Rocki (OSP Drozdowo), a brąz – Krzysztof Wyrwas (OSP Okartowo). Wśród pań najcelniejszym okiem popisała się Marta Bogdan (OSP Odoje). Okazję do sprawdzenia się z ostrą amunicją otrzymały także… przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich (wśród nich najlepiej wypadła Bogumiła Nawrocka).

Organizatorzy zapowiadali, że szykują „konkurencję niespodziankę”. I trzeba przyznać, że uczestnicy faktycznie mogli czuć się zaskoczeni. Mieli bowiem unikatową sytuację zmierzyć się nie tylko z innymi mundurowymi, ale i swego rodzaju legendą, symbolem.

Obrazek w tresci

W ich ręce trafił bowiem historyczny karabin Mosin (kaliber 7,62mm, skonstruowany w 1890 roku przez Siergieja Mosina, w następnych latach będący podstawowym karabinem Armii Imperium Rosyjskiego, a następnie Armii Czerwonej i radzieckiej). Ów konkretny egzemplarz został wyprodukowany w 1934 roku i w stu procentach składa się z oryginalnych, zastosowanych pierwotnie części. Jest jednym z ciekawszych punktów prywatnego, bogatego arsenału Stanisława Zyskowskiego.

Zwycięzcą tej niecodziennej konkurencji okazał się Marcin Bukowski (OSP Ogródek).

Gratulujemy wszystkim uczestnikom. Puchary to jedno, ale dla nas wszyscy jesteście wygranymi – mówi Krzysztof Roszko, pomysłodawca i główny organizator „Iskry”.

Udało się zrealizować to, co sobie założyliśmy. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie wsparcie całego szeregu życzliwych nam osób. Dziękujemy serdecznie Robertowi Chylińskiemu ze sklepu Szwadron, Mazurskiemu Centrum Myśliwskiemu z Giżycka, restauracjom Oasis, Toscana i Na Fali, Dawidowi Brzozowskiemu, Elżbiecie Bartkowskiej… Nie do ocenienia jest również ogromne serducho, które w rozwój okolicznego strzelectwa wkładają Andrzej Worm i Jacek Poniatowski. Z kolei kulinarnie imprezę zabezpieczyły KGW Nowowianki, KGW Ogródek oraz Iwona Wołkowicz. Warto było pojawić się na strzelnicy choćby dla samych tych pyszności (śmiech) – dodaje.

Co ciekawe, imprezę poprowadził jeden z najbardziej cenionych komentatorów sportowych w Polsce – Krzysztof Głombowicz. Za zaplecze medyczne odpowiadał Paweł Gudanowski (OSP Orzysz).

Organizatorem zawodów było Stowarzyszenie SQUAD Inicjatyw, w szczególności: Krzysztof Roskowiński, Sylwester Wołkowicz, Joanna Kamieniecka, Krzysztof Sienkiewicz i Krzysztof Roszko. „Iskra” nieustannie cieszy się wsparciem Polany Kultury w Orzyszu, Środowiskowego Domu Samopomocy w Orzyszu, Oli Chrystuk, Mileny Worm oraz Natalii Potejko.

Kamil Kierzkowski

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5