Mamy to! UKS Jedynka z przepustką na finał mistrzostw Polski!

2022-04-13 09:32:21(ost. akt: 2022-04-13 10:27:44)

Autor zdjęcia: Kamil Kierzkowski

UNIHOKEJ/// Kolejna udana wyprawa UKS Jedynka Orzysz! Dziewczęta (kat. młodzik) zgarnęły w Chudku brąz IV Turnieju Mistrzostw Mazowsza. Tym samym przypieczętowały awans do wielkiego finału mistrzostw Polski. Ich koledzy z klubu, niestety, takiej przepustki nie wywalczyli.
Trzeba jednak zaznaczyć, że poziom zawodów był wysoki. Poza orzyszanami, na Mazowszu zameldowały się takie zespoły jak UKS Bankówka Zielonka, UKS Ambra Ołtarzew, UKS Młode Wilki Zabrodzie, SKS Olimpia Łochów, ULKS Józefina i gospodarze – OCKK Biedronki SP Chudek.

Nie chcemy narzucać sobie przesadnej presji. Jedziemy, by po prostu dać możliwie najlepsze mecze, pokazać się z jak najlepszej strony. I oczywiście przy tym nie zapomnieć o świetnej, sportowej zabawie – przekonywali przed startem Marek Dancewicz i Mariusz Zadroga, trenerzy UKS Jedynka Orzysz.

Powitalne mecze obu orzyskich zespołów dziewcząt okazały się typowym „zimnym prysznicem”. Pierwsza drużyna uległa koleżankom z Ołtarzewa, a druga – miejscowym Biedronkom. Dalej było już bardziej „z górki”.

Pierwszy skład, celujący w awans, pokonał Zabrodzie II (4:3), później rozgromił (8:0) Zabrodzie I i ograł koleżanki z Jedynki II. Następnie orzyszanki stanęły naprzeciw gospodyń. I… obie strony zgotowały kibicom najbardziej widowiskową batalię turnieju. Reprezentantki Orzysza wygrały ostatecznie 3:2, ale… zwycięstwo – jak się okazało – miało wpływ na kolejne starcie.

Krótko mówiąc, dziewczyny były po tym starciu kompletnie wyprute z sił. A ledwie chwilę później musiały już wybiegać ponownie na parkiet, by zmierzyć się z pierwszym składem Zielonki – wspomina trener Marek Dancewicz.

I faktycznie. Starcie z tak groźnym rywalem, zwłaszcza przy deficycie sił, nie mogło zakończyć się dobrze. Dziewczęta, choć zostawiły na boisku całe serducha, uległy wysoko (2:11) i zajęły 3. miejsce w tabeli.

Zdobyte w Chudku punkty przełożyły się ponadto na brąz w klasyfikacji generalnej (na który złożyły się wyniki ze wszystkich czterech tegorocznych turniejów cyklu w kat. młodzik). Ten natomiast gwarantuje udział w finale ogólnopolskim. Przepustkę na mistrzostwa Polski wywalczyły ponadto ich koleżanki z UKS Ambra Ołtarzew (1.) oraz wspomnianego UKS Bankówka Zielonka (2.).

Początek drogi

Szansy stanięcia do bezpośredniej walki o tytuł najlepszych młodzików w Polsce nie będą mieli – niestety – chłopcy UKS Jedynka. W ich kategorii z awansu cieszyć mogli się tylko mistrzowie i wicemistrzowie klasyfikacji.

W tym roku awans okazał się poza zasięgiem. Nasi udowodnili, że drzemie w nich duży potencjał, ale… pewnych rzeczy nie da się przeskoczyć. Decyzję o reaktywowaniu sekcji chłopców podjęliśmy dopiero dwa lata temu, sięgając do najmłodszych klas. Obecnie biorąc udział w zawodach przychodzi im więc rywalizować z przeciwnikami starszymi o rok lub dwa. Czas działa jednak na naszą korzyść i wierzymy, że w przyszłości uda się nawiązać do pięknych osiągnięć z przeszłości – podsumowuje trener Marek Dancewicz, nawiązując m.in. do chwil, gdy zawodnicy z Orzysza byli powoływani do reprezentacji Polski (m.in. na imprezy takiego kalibru jak mistrzostwa świata).

Orzyskie młodziczki muszą w klubowym kalendarzu zakreślić drugi weekend czerwca. Polski Związek Unihokeja właśnie na te dni zaplanował wielki, ogólnopolski finał. Miejsce wciąż pozostaje kwestią negocjacji. Niewykluczone, że najlepsi unihokeiści z Polski przyjadą na Mazury. Orzysz wielokrotnie udowadniał już, że świetnie spisuje się jako gospodarz unihokejowych turniejów dużego kalibru.

Kamil Kierzkowski

UKS Jedynka Orzysz reprezentowali:
– dziewczęta: Maja Jasińska, Zuzanna Zach, Julia Radzikowska, Lidia Szajdek, Lena Rżysko, Maria Pikus, Aleksandra Migdał, Helena Wrzaszcz, Maja Olszewska, Gabriela Rak, Nina Sznip, Julia Malinowska, Lena Plaga, Gabriela Jagłowska, Dominika Zalewska, Magdalena Tyszkiewicz, Mariola Mrówka;
– chłopcy: Alan Łabuda, Oliwier Wojciechowski, Nikodem Wojciechowski, Julian Wysocki, Krzysztof Jarosz, Konrad Jabłoński, Piotr Kropiewnicki, Fabian Łazuk, Jakub Stachelek, Sebastian Osytek, Igor Świrkosz, Patryk Ferenc.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5