Orzysz zdecydował. Umowa partnerska z Gusiew zerwana! [ZDJĘCIA]

2022-02-28 14:53:02(ost. akt: 2022-02-28 15:18:53)

Autor zdjęcia: Kamil Kierzkowski

Podczas zakończonej chwilę temu sesji rady miejskiej w Orzyszu, radni jednomyślnie zadecydowali o zerwaniu umowy partnerskiej z miejscowością Gusiew (Rosja, obwód kaliningradzki).
Poniżej prezentujemy treść Oświadczenia Rady Miejskiej w Orzyszu w sprawie solidarności z Ukrainą (z dnia 28.02.2022 r.). Zostało one odczytane na stojąco, a całość poprzedziła minuta ciszy poświęcona wszystkim ofiarom konfliktu toczącego się za naszą wschodnią granicą.

W związku z rozpoczęciem zbrojnej agresji przez wojska rosyjskie przeciwko niepodległej i suwerennej Ukrainie, Radni Rady Miejskiej w Orzyszu wyrażają solidarność z mieszkańcami Ukrainy. Solidaryzujemy się nie tylko z naszym miastem partnerskim Horoszów, ale z całym walczącym o zachowanie suwerenności Narodem Ukraińskim.

Wieloletnia współpraca z Ukrainą daje wymierne efekty i podkreśla, że Ukraina jest częścią demokratycznego świata zachodu. Obywatele Ukrainy mają pełne prawo do wolności, suwerenności i niepodległości.

Mają prawo dążyć do budowy państwa opartego o wartości europejskich wspólnot, ale nade wszystko mają prawo do bezpieczeństwa. Jesteśmy głęboko zaniepokojeni stanem bezpieczeństwa również w Europie, naruszenie granic Ukrainy stanowi o bezpieczeństwie całej Europy.

Nie godząc się z barbarzyńskim atakiem Rosji na obywateli Ukrainy zrywamy współpracę partnerską z miastem Gusiew w Rosji.

Partnerstwo to współpraca, pomoc i wzajemne zaufanie. Wypełnienie tych definicji nie jest możliwe biorąc pod uwagę okoliczności.

Radni Rady Miejskiej w imieniu mieszkańców przekazują przyjaciołom z Ukrainy wyrazy wsparcia i gotowości do niesienia pomocy. Pozostając w stałym kontakcie z władzami miasta partnerskiego Horoszów, podejmujemy działania pomocowe zgodnie z ich oczekiwaniami.

Obrazek w tresci


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5