Święta za pasem, a młodzi wojownicy z… nowym pasem?

2021-12-27 08:42:09(ost. akt: 2021-12-27 08:50:31)

Autor zdjęcia: Sharin Zenten Dojo

SPORTY WALKI/// Na ostatniej prostej przed Wigilią, 22 grudnia, młodzi wojownicy Sharin Zenten Dojo przystąpili w Orzyszu do egzaminów na stopnie kyu. Czym są?
W aikido, czyli systemie samoobrony wywodzącym się ze starojapońskiej walki wręcz (ai – harmonia działań, płynność ruchów, ki – wewnętrzna energia człowieka, do – droga), stosuje się dwa rodzaje stopni: mistrzowskie (dan) i uczniowskie (kyu). Swój pierwszy stopień „wtajemniczenia” zdobyć można oficjalnie dopiero po ok. półrocznym treningu. O poziomie wyszkolenia danego adepta świadczyć może m.in. kolor noszonego przy keikogi lub akidogi (tradycyjny ubiór) pasa.

Wiele wskazuje na to, że wielu najmłodszych orzyskich zawodników wkrótce czeka „awans”.

– I to wyjątkowy, bo… pierwszy. Dla zdecydowanej większości był to pierwszy prawdziwy egzamin na macie. Spisali się solidnie, brawo za odwagę i determinację. Mimo stresu dali z siebie wszystko – mówią szkoleniowcy spod szyldu Uniwersytetu Krzewienia Tradycji Aikido, którzy chwilę po egzaminie postawili podopiecznych przed kolejnym testem z… cierpliwości.

Wyniki egzaminów zostaną ogłoszone bowiem dopiero w styczniu. Na końcowy rezultat wpływ ma bowiem analiza szeregu innych czynników, jak np. postawa egzaminowanego, zaangażowanie w treningi czy ogólny stosunek do sportu.

Podczas testu sprawdzane było opanowanie technik odpowiednich dla poszczególnych stopni zaawansowania. Tym razem obyło się bez tych z bronią, które zarezerwowane są dla typowo wyższych kyu. Ale niewykluczone, że w niedalekiej przyszłości do arsenału m.in. bloków, uników, dźwigni i rzutów dojdą te związane z kijem (jo), drewnianym mieczem (bokken) i nożen (tanto).

Zajęcia orzyskiej sekcji odbywają odbywają się w poniedziałki i środy w sali sportowej ZSP przy ul. Os. Robotnicze 11 (dawne gimnazjum). Najmłodsza grupa trenuje od 17:00, później matę opanowują starsi. Więcej informacji i zapisy — pod numerem telefonu 691-290-961.

kk

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5