Konferencja otwierająca obchody 710 – lecia Ornety

2023-03-23 09:51:59(ost. akt: 2023-03-23 09:53:29)

Autor zdjęcia: Małgorzata Kirol

W piątek 31 marca 2023 r., o godz. 16.00 w Sali Sesyjnej Ratusza Miejskiego w Ornecie odbędzie się uroczysta konferencja otwierająca obchody 710 – lecia Ornety. Data nie jest przypadkowa. To właśnie z drugiej połowy marca, odległej przeszłości, pochodzi historyczny dokument nadający Ornecie tytuł civitas.
W piątek 31 marca 2023 r., o godz. 16.00 w Sali Sesyjnej Ratusza Miejskiego w Ornecie odbędzie się uroczysta konferencja otwierająca obchody 710 – lecia Ornety. Data nie jest przypadkowa. To właśnie z drugiej połowy marca, odległej przeszłości, pochodzi historyczny dokument nadający Ornecie tytuł civitas.

Aby lepiej zrozumieć ten fakt sięgnijmy do historii. Otóż, Wilhelm, kuzyn biskupa Eberharda z Nysy, był sołtysem osady powstałej w XIV wieku na staropruskim polu osadniczym "Wurmudyten" albo "Wormedythin". Nowa osada zwana Warmedith po raz pierwszy została wspomniana w przywileju lokacyjnym z Lubomina pochodzącym z 12 sierpnia 1308 roku. W dniu 20 maja 1312 roku Warmedith otrzymała prawa miejskie. Orneta została określona jako miasto – civitas dopiero w dokumencie z 26 marca 1313 roku i tą datę należy traktować jako prawdziwy początek miasta.

Obchody 710 – lecia Orneta będzie świętowała przez okrągły rok. Z tej okazji powstał kalendarz miejskich imprez, w organizację którego włączyły się organizacje pozarządowe oraz miejskie jednostki organizacyjne. Kalendarz dostępny jest na stronie internetowej: www.orneta.pl w zakładce kalendarium. Mniejsze i większe wydarzenia aktualizowane są na bieżąco.

Na pamiątkę tak wspaniałego Jubileuszu, w Ornecie zorganizowana zostanie konferencja, podczas której będzie można zgłębić wiedzę na temat historii i dziejów miasta oraz jego mieszkańców. Na zaproszenie Burmistrza Ornety wystąpią prelegenci z Olsztyna, natomiast w drugiej połowie roku, swoje referaty przedstawią mieszkańcy smoczego miasta. Konferencję otworzy występ Orkiestry Dętej w Ornecie, która nieustannie wspiera najważniejsze wydarzenia organizowane w mieście.

Tematyka marcowego spotkania zapowiada się następująco:
- Prof. dr hab. Norbert Kasparek, Archiwum Państwowe w Olsztynie,
„Epizod z dziejów Ornety. Rok 1831.”
- Rafał Gelo, Archiwum Państwowe w Olsztynie,
„Orneta i jej mieszkańcy w latach 1945 – 1947.”
- Ks. prof. dr hab. Andrzej Kopiczko, Dyrektor Archiwum Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie,
„Mieszkańcy Ornety w XVIII w.”

W dniu 24 stycznia 2022 r. na posiedzeniu wszystkich komisji stałych Rady Miejskiej w Ornecie Rada Miejska w Ornecie pozytywnie zaopiniowała wniosek dotyczący nadania imienia mini muzeum zlokalizowanemu w podziemiach Ratusza Miejskiego nazywanego Galerią Dziedzictwa Ornety.

Galeria Dziedzictwa Ornety ma siedzibę w jednym z najciekawszych zabytków architektonicznych i historycznych Warmii. Mieści się w ratuszu na starym rynku w Ornecie. Budynek został wybudowany po 1351 roku i od tego czasu pełnił funkcję: administracyjną, sądowniczą i handlową miasta. Galeria powstała w 2013 roku i od tego czasu gromadzi oraz eksponuje pamiątki związane z historią miasta oraz regionu Warmii. Dzięki ofiarności lokalnego społeczeństwa, organizacji i instytucji pozyskano cenne eksponaty. Ukazują one czas świetności miasta i barwną historię Warmii.

Kolekcje stałe w galerii to:
- kolekcja dotycząca 29 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego,
- kolekcja dotycząca Statku MS Orneta,
- kolekcja dotycząca kolei w Prusach Wschodnich,
- kolekcja militarna,
- kolekcja ukazująca dzieje mieszkańców miasta.

Do grona partnerów Galerii należą, m.in.: Muzeum Narodowe w Szczecinie, Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, Stacja Muzeum w Warszawie, Muzeum Warmii i Mazur, Archiwum Państwowe w Olsztynie, Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie oraz Muzeum Archeologiczno – Historyczne w Elblągu.

Przy okazji marcowej konferencji odbędzie się symboliczne odsłonięcie tabliczki „Galeria Dziedzictwa Ornety im. Eugeniusza Buchholza.” Galeria otrzymała imię na cześć niemieckiego Warmiaka, literata, redaktora, tłumacza, księgarza, aktywnie działającego na rzecz zbliżenia z Polakami.

Eugeniusz Buchholz był redaktorem i wydawcą polskojęzycznych czasopism „Nowiny Warmińskie” (1890 – 91), „Allensteiner Volksblatt” (1891 – 96) oraz „Warmiak” (1893 – 1905) prezentujących linię katolickiej partii Centrum. W 1906 r. powrócił do rodzinnej Ornety, gdzie zamieszkał w domu opieki św. Elżbiety prowadzonym przez siostry Katarzynki. Zmarł 17 lutego 1928 r. w Ornecie.

O tematyczną wystawę odnoszącą się do osoby Eugeniusza Buchholza zadba Centrum Kultury i Biblioteki Miejskiej w Ornecie wraz z Oddziałem Bibliotecznym. Na wystawie pojawią się książki autorstwa Eugeniusza Buchholza oraz fotokopie czasopisma „Nowiny Warmińskie”, które zostały wypożyczone specjalnie na tą okazję z Biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego Metropolii Warmińskiej „Hosianum” w Olsztynie.

Serdecznie zapraszamy do smoczego miasta na Jubileusz 710 – lecia Ornety.

Fotografia: Archiwum UM w Ornecie.

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: MałgorzataKirol

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5