Od przyszłego roku miasto będzie mogło odholowywać hulajnogi elektryczne

2021-11-24 17:21:47 (ost. akt: 2021-11-24 15:48:48)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Radni na dzisiejszej (24 listopada) sesji Rady Miasta w Olsztynie przegłosowali nowe przepisy dotyczące odholowywania samochodów i hulajnóg elektrycznych.
Problem z porzuconymi hulajnogami elektrycznymi Olsztyn ma od dawna. Walcząc z chaosem, jaki wprowadzają pozostawione w przypadkowych miejscach pojazdy, miasto wyznaczyło specjalne strefy do parkowania, z których użytkownicy jednak niechętnie korzystali i niechętnie korzystają.

Fot. Igor Hrywna

Od 2022 roku olsztyńska Straż Miejska będzie miała wszystkie uprawnienia, żeby zabrać porzuconą hulajnogę na strzeżony parking. Cena odholowanie hulajnogi elektrycznej będzie taka sama jak w przypadku roweru, czyli 115 złotych. Za dobę parkowania hulajnogi na parkingu trzeba będzie zapłacić 22 złote. Koszty poniesie właściciel pojazdu, czyli operator. Na ten moment nie jest ustalone, czy będzie mógł obciążyć nimi ostatniego użytkownika. Takie rozwiązanie proponował już wcześniej radny Paweł Klonowski, który od wielu miesięcy postuluje uporządkowanie kwestii hulajnóg elektrycznych w mieście.

Wzrosną też koszty odholowywania samochodów i innych pojazdów


I to średnio o 3,5 proc. w porównaniu do poprzedniego roku. W przyszłym roku za odholowanie samochodu do 3,5 tony trzeba będzie zapłacić 226 złotych, doba parkingu będzie kosztowała 41 złotych. Oto jak wzrosną opłaty za odholowywanie pojazdów w przyszłym roku.

Fot. Zrzut ekranu

Opłaty są o 10 proc. niższe niż te, które zostały opublikowane w obwieszczeniu ministra finansów z 29 dnia lipca 2021 r. w sprawie obowiązujących w 2022 r. maksymalnych opłat za usunięcie pojazdu z drogi i jego parkowanie na parkingu strzeżonym.

Karol Grosz

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. dis #3082333 25 lis 2021 08:46

  Panie Karolu - dzięki za ten news i śledzenie sprawy. No niestety, skoro użytkownicy nie potrafią korzystać ze sprzętu zgodnie z przepisami to takie są skutki. Mnie jako mieszkańca nie obchodzi to, kto hulajnogę źle zaparkował, czy może ktoś ją kopnął. Mnie dotyka to, że nie mogę się normalnie poruszać po mieście. A kwestią ustawiania hulajnóg powinni zajmować się ich operatorzy, którzy do tej pory bezkarnie i bez refleksji liczyli kasę.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 2. allsteen #3082243 24 lis 2021 19:11

  No to od przyszłego roku nie będzie hulajnóg w mieście. Nie sądzę, że którykolwiek operator weźmie na siebie tę opłatę, a użytkownicy nie będą chcieli z hulajnóg korzystać, jeżeli będą w jakiś sposób przymuszani do pozostawiana hulajnóg tylko określonych miejscach. Przypominam, że za każdą minutę ruchu tego pojazdu jest opłata, więc wymóg odstawiania jej na jakieś określone miejsce, oddalone np. o kilkaset metrów od celu podróży, powoduje, że korzystanie z tych urządzeń traci sens. Hulajnogę powinno się móc pozostawić wszędzie, ale tak aby nie przeszkadzała ona pieszym, rowerzystom, itp.. Co do porzucanych, poprzewracanych hulajnóg byle gdzie, to nie sądzę, że robią to ich użytkownicy, którzy po skończonej jeździe muszą wysłać zdjęcie zaparkowanej, stojącej hulajnogi do operatora. Robią to te same męty, które jak gdzieś idą to "muszą" coś kopnąć, przewrócić, zniszczyć. Czasem jest to kosz na śmieci, wiata przystanku, świeżo posadzone drzewo, lusterko w samochodzie, teraz hulajnogi. I druga grupa to janusze, którym wiecznie coś przeszkadza, więc złośliwie i dla własnej satysfakcji hulajnogi przewracają.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Nix #3082222 24 lis 2021 17:38

   Mam nadzieję, że ostatniego lesera obciążą taką opłatą, ale 115 zł to trochę za mało, by takich nauczyć parkowania -.-

   Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5