Takiej sesji Rady Miasta w Olsztynie jeszcze nie było

2020-03-25 20:09:56(ost. akt: 2020-03-25 20:07:36)
Maseczki, rękawiczki, koronawirus. Tak wyglądała XIX sesja Rady Miasta w Olsztynie

Maseczki, rękawiczki, koronawirus. Tak wyglądała XIX sesja Rady Miasta w Olsztynie

Autor zdjęcia: Krzysztof Narwojsz

Radni w maseczkach i rękawiczkach debatowali nad zmianami w budżecie. Prezydent Piotr Grzymowicz mówił o walce z koronawirusem.
Przygotowania do sesji były o tyle trudne, że posiedzenia większości komisji, które opiniują uchwały rady były zawieszone ze względu na zagrożenie epidemiologiczne. Tuż przed sesją w ratuszu zebrała się jednak komisja do spraw finansów. Radni razem z prezydentem dyskutowali o zmianach w budżecie. I mimo różnych zdań nikt nie był przeciwny wprowadzanym w nich zmianom.

— Początkowo chciałem glosować przeciw, ale sytuacja jest wyjątkowa, a przecież życie musi toczyć się dalej - powiedział nam po posiedzeniu komisji radny Jarosław Babalski z klubu Prawa i Sprawiedliwości, który jest wiceprzewodniczącym Rady Miasta.

— Najgorętsza dyskusja była przed sesją — przyznaje radny Paweł Klonowski z klubu radnych Koalicji Obywatelskiej.

Radni, zanim ubrali się w stroje ochronne i weszli na salę sesyjną ustalali, czy jest możliwa elektroniczna forma głosowania, która umożliwiłaby uniknięcia bezpośredniego spotkania z innymi radnymi podczas obrad RM. — Niestety nie ma takiej możliwości. I to jest też apel z naszej strony do ustawodawcy, żeby umożliwić takie rozwiązania — mówi radny Koalicji Obywatelskiej.

Paweł Klonowski nie ukrywa, że radni z lękiem wchodzili na salę sesyjną. Uważa jednak, że nie można było zwlekać z przyjęciem pakietu uchwał, które są miastu bardzo potrzebne.

Sesja zaczęła się z lekkim opóźnieniem, kilka minut po godzinie dziesiątej. A to dlatego, że radni musieli założyć stroje ochronne. Zgodnie z przepisami nie wolno przecież przebywać obok siebie, a liczba osób zgromadzonych w jednym pomieszczeniu jest coraz bardziej ograniczana kolejnymi rozporządzeniami. Ostatecznie radni w specjalnych maseczkach ochronnych i po założeniu specjalnych, jednorazowych, niebieskich rękawiczek pojawili się na sali obrad w olsztyńskim ratuszu.

Sesja była jedną z najkrótszych w dziejach Rady Miasta. Trwała około godziny. Przewodniczący rady Robert Szewczyk kolejno otwierał i zamykał dyskusję po przedstawienia projektów uchwał. Jak nigdy, nikt nie zgłaszał się do zabrania głosu. Do aktywności radnych zmusił jedynie wybór członków komisji przeprowadzającej audyt w ratuszu.

— Przepraszam, wszyscy wyglądacie w tych maskach jednakowo — mówił przewodniczący rady Robert Szewczyk, myląc osoby zgłaszane do udziału w komisji.

Ekspresowo przeprowadzona sesja przyniosła poważne zmiany w budżecie. Radni zgodzili się na powiększenie deficytu w budżecie miasta o kolejne 26 milionów złotych. W tej chwili wynosi on prawie 94,5 miliona złotych. O 900 tysięcy zwiększono też zapisane w planach inwestycyjnych kwoty przeznaczone na projekty związane z rewitalizacją i przebudową hali widowiskowo-sportowej Urania.

— Do uaktualnienia projektu hali w nowej wersji zgłosiła się jedna osoba. Za swoje działania chce 1,2 miliona złotych, a miasto było gotowe przeznaczyć jedynie 400 tysięcy - wyjaśnia radny Jarosław Babalski. — Stąd prezydent zaproponował zmiany w zapisach budżetowych w tej sprawie. Zapewnia, że trwają negocjacje na temat ostatecznych kosztów — dodaje radny z opozycji.

— Oprócz zmian budżetowych, to środowa sesja dotyczyła bardzo życiowych spraw, między innymi przedłużania umów dzierżawy. Musimy jakoś żyć w Olsztynie i nie można zwlekać z załatwianiem tego co jest potrzebne ludziom - mówi radny Paweł Klonowski. — Mam nadzieję, że jakiś czas nie okaże się, że ktoś z radnych jest chory, bo wówczas wszyscy, którzy uczestniczyliśmy w sesji, trafimy na kwarantannę — dodaje.

Najbardziej oczekiwanym momentem sesji, obserwowanej przez mieszkańców i pracowników samorządowych oraz firm on-line w internecie, było wystąpienie prezydenta Grzymowicza. Przedstawił on stan działań, które mają chronić mieszkańców Olsztyna przed epidemią koronawirusa.

— W tej chwili 4 osoby przebywają na kwarantannie w jednej z burs. Mamy około 80 miejsc w innym budynku i około 60 w kolejnym na ten cel — poinformował Piotr Grzymowicz.

Prezydent Olsztyna przypomniał też, że Olsztyn jest miastem partnerskim miasta Weifang w Chinach, które było jednym z centrów pandemii. Według relacji prezydenta Olsztyna, chińscy lekarze i samorządowcy z tej miejscowości zadeklarowali pomoc Olsztynowi. I miasto z tej pomocy zamierza skorzystać. — Oni mają doświadczenie, jak skutecznie walczyć z koronawirusem — zapewniał Piotr Grzymowicz.

W wystąpieniu prezydenta Olsztyna nie zabrakło apeli o wzajemną pomoc między mieszkańcami oraz szczególne zwracanie uwagi na młodzież, tak, żeby nie dochodziło do łamania obowiązujących przepisów, które mają zatrzymać epidemię.
vTo była historyczna sesja. Nigdy wcześniej takiej nie było. Trzeba działać razem w sytuacji zagrożenia epidemią — powiedział nam po obradach sesji radny Jarosław Babalski.

— Nikt z nas nie chciał być zbyt długo na sali. Stąd szybkie głosowania bez zbędnych dyskusji - stwierdził radny Paweł Klonowski

SK


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plW dzisiejszym wydaniu m.in.

Koronawirus nie wystraszył krwiodawców
Na krwiodawców z Warmii i Mazur można zawsze liczyć. Nie przestraszyli się epidemii i codziennie stawiają się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie. Dyrektor Grażyna Kula: mamy sytuację opanowaną.


Tanie paliwo już nie cieszy
Dawno już nie było tak tanio na stacjach benzynowych. Ceny paliw spadły nawet poniżej 4 zł za litr. Dziś jednak chyba nikogo to nie cieszy.

zdalna nauka
Szkoły przeszły do sieci
Lekcje online to zupełnie nowa rzecz w polskim systemie edukacji. Przygotowana na szybko, więc nic dziwnego, że natrafiła na wiele problemów. I to nie tylko natury technicznej...Komentarze (26) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Claudia Klein #2905668 | 185.189.*.* 13 kwi 2020 20:10

  Witam i witam w Spotcap Global Loan Services, nazywam się Claudia Klein, jestem pożyczkodawcą, a także konsultantem ds. Pożyczek. Czy naprawdę potrzebujesz wsparcia finansowego? potrzebujesz pożyczki na różne cele? jeśli twoja odpowiedź brzmi „tak”, radzę skontaktować się z moją firmą za pośrednictwem | spotcapglobalservices@gmail.com | lub napisz do nas na WhatsApp: +4915758108767 | i mieć pożyczkę na koncie w ciągu 24 godzin, ponieważ zapewniamy doskonałe usługi pożyczkowe na całym świecie. Oferujemy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe (pożyczki osobiste, pożyczki biznesowe i wiele innych), oferujemy pożyczki zarówno długoterminowe, jak i krótkoterminowe, a także możesz pożyczyć do 15 milionów euro. Moja firma pomoże Ci osiągnąć różnorodne cele dzięki szerokiej gamie produktów kredytowych. Wiemy, że uzyskanie legalnej pożyczki zawsze było ogromnym problemem Dla osób, które mają problem finansowy i potrzebują jego rozwiązania, wiele osób ma trudności z uzyskaniem kredytu kapitałowego w swoich lokalnych bankach lub innych instytucjach finansowych ze względu na duże zainteresowanie stopa, niewystarczające zabezpieczenie, stosunek zadłużenia do dochodu, niska ocena wiarygodności kredytowej lub z jakichkolwiek innych powodów. Nigdy więcej czasu oczekiwania ani stresujących wizyt w banku. Nasza usługa jest dostępna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu - możesz uzyskać pożyczkę i dokończyć swoje transakcje, kiedykolwiek i gdziekolwiek jej potrzebujesz. Świadczymy 24-godzinne usługi pożyczkowe światowej klasy. W przypadku pytań / pytań? - Wyślij wiadomość e-mail do | spotcapglobalservices@gmail.com | lub napisz do nas na WhatsApp: +4915758108767 | I Natychmiastowa odpowiedź. Twoja rodzina, przyjaciele i koledzy nie muszą wiedzieć, że masz mało gotówki, po prostu napisz do nas, a otrzymasz pożyczkę. Twoja wolność finansowa jest w twoich rękach!

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Sąsiedzka dezynfekcja #2895632 | 31.0.*.* 29 mar 2020 10:07

  W klatkach schodowych budynków mieszkańcy sami umieszczać mogą torebki z samochodowymi ściereczkami do szyb. Przeciąć na pół, nasączyć je mocnym alkoholem i do samoobsługowej dezynfekcji przez przetarcie dotykanych powierzchni, np. w trakcie wchodzenia do budynku. Naukowiec mówił w tv, że nawet zimowy płyn do spryskiwaczy ma wystarczającą moc. Dwie odmiany denaturatu są do nabycia w OBI. Spirytus etylowy pojawił się w RAŚCIE. Niema co czekać aż któś z zewnątrz za mieszkańców choćby to zrobi.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 3. Z PISZA #2894166 | 81.15.*.* 26 mar 2020 15:09

  DLATEGO BEZ MASEK, BO NIGDZIE KUPIĆ NIE MOGLI A WOJEWODA CHOJECKI POWINIEN CAŁEMU SAMORZĄDOWI W WOJEWÓDZTWIE DOSTARCZYĆ MASECZKI, RĘKAWICE I PŁYN ODKAŻAJĄCY. A ON SOBIE TAK MYŚLAŁ, ŻE JAK JEST WOJEWODĄ TO NIC NIE MUSI ROBIĆ, TYLKO WIECZNIE JEGO WIZERUNEK BYŁ POKAZYWANY W TVP3. A TERAZ GDZIE SIĘ SKRYŁ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (18) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Odwaga czy głupota ? #2894088 | 5.173.*.* 26 mar 2020 13:06

   A w Pasymiu sesja Rady Miejskiej bez masek ,ot ryzykanci.

   odpowiedz na ten komentarz

  2. Aa #2894075 | 81.190.*.* 26 mar 2020 12:45

   A ja znów pytam. Kiedy będzie badana trzeźwość radnych? Podobnie 07 znów był pijany na sesji.

   odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (26)
  2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5