„Jesteś tym, co jesz”. Noc Naukowców w Olsztynie

2019-09-18 10:53:33 (ost. akt: 2019-09-18 11:03:12)

Autor zdjęcia: mat. Organizatora

Nie ma już chyba nikogo, kto kwestionowałby fakt, że nawyki żywieniowe mają kluczowy wpływ na nasze zdrowie. Wciąż jednak wielu z nas nie wie czym tak naprawdę jest „zrównoważona”, „optymalna” czy „zbilansowana” dieta.
Jesteśmy przytłoczeni ilością produktów dostępnych w sklepach i informacjami na temat i ich bardziej lub mniej korzystnego oddziaływania na nasze zdrowie. Wciąż mamy kłopoty z rozszyfrowaniem skrótów na etykietach żywieniowych i coraz chętniej podążamy za trendami na różnorodne, często niesprawdzone, diety lansowane w sieci przez samozwańczych ekspertów.

Odpowiadając na te wyzwania, naukowcy z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN i eksperci z koncernu spożywczego Maspex, w dniu obchodzonej w całej Europie Nocy Naukowców, zorganizują serię warsztatów, pokazów i eksperymentów poświęconych zagadnieniu zdrowego odżywiania –„Jesteś tym, co jesz - Noc Naukowców z EIT Food”. W samym centrum Galerii Warmińskiej w Olsztynie powstanie wielkie laboratorium, w którym każdy, bez względu na wiek, będzie badać, poznawać i analizować żywność, znaną nie tylko z naszego codziennego menu. Będzie można testować antyoksydanty i eliksiry młodości, eksperymentować z bakteriami, które sieją ferment i tworzyć chemiczny kogel-mogel. To także okazja by poznać dietę dla naszych krwinek, superbohaterów wśród żywności i uczestniczyć w warsztatach kulinarnych „gotuję – nie marnuję”.

Organizatorzy zachęcą też by przetestować swoje zmysły i dowiedzieć się czym jest kwiatowe slow food. Odkryć alternatywy dla powszechnie stosowanych dodatków w żywności i spróować produktów o wysokiej wartości odżywczej, które powstają dzięki innowacyjnym metodom konserwowania żywności.

Wydarzenie jest częścią projektu #Annual Food Agenda (www.annualfoodagenda.com) finansowanego przez wspólnotę EITFood. W ramach tego projektu przez cały rok w regionie Warmii i Mazur odbywają się akcje podnoszące świadomość społeczeństwa nt. zdrowego odżywiania, bezpieczeństwa żywności, innowacji związanych z jej produkcją oraz umiejętnego gospodarowania odpadami.

Noc Naukowców z EIT Food już 27 września w atrium Galerii Warmińskiej w godz. 11:00 – 20:00. Wstęp na wydarzenie jest WOLNY.

mat. Organizatora


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5