Olsztyńskie liceum coraz bliżej międzynarodowej matury

2019-06-29 10:00:00 (ost. akt: 2019-06-28 15:33:57)
Jolanta Skrzypczyńska, dyrektor Lo I w Olsztynie

Jolanta Skrzypczyńska, dyrektor Lo I w Olsztynie

Autor zdjęcia: Bartek Cudnoch

I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Olsztynie jako pierwsze w naszym regionie chce dać uczniom możliwość zdawania międzynarodowej matury. Do ogłoszenia sukcesu potrzeba już tylko wpisu do ministerialnego rejestru. A zainteresowanie przedsięwzięciem jest ogromne!
Autorką pomysłu jest Jolanta Skrzypczyńska, dyrektorka szkoły, która od początku 2017 roku stara się o możliwość przeprowadzania u siebie międzynarodowej matury.

— Jest to projekt, który realizowaliśmy przez trzy lata i właśnie go finalizujemy. To kolejna oferta szkoły, która jest również bardzo ważna dla Olsztyna. Ludzie są zainteresowani i oczekują takiej klasy w Olsztynie. Do tej pory byliśmy jednym z czterech wojewódzkich miast, które nie posiadały międzynarodowej matury. Najbliższym miastem była Gdynia, ewentualnie Warszawa. Dlatego pomyślałam, że warto zainwestować — powiedziała nam dyrektorka I LO, Jolanta Skrzypczyńska.

Program Matury Międzynarodowej IB Diploma Programme jest dwuletnim przeduniwersyteckim cyklem kształcenia przeznaczonym dla młodzieży w wieku 16-19 lat i realizowanym przez dwa ostatnie lata szkoły ponadgimnazjalnej i ponadpodstawowej. Nauka kończy się sesją egzaminacyjną, przygotowującą uczniów do podjęcia studiów na uczelniach na całym świecie.

Pod koniec maja szkołę odwiedziła specjalna komisja, która podjęła decyzję o przyznaniu placówce certyfikatu i możliwość realizacji programu międzynarodowej matury. 14 czerwca szkoła otrzymała oficjalne potwierdzenie od organizacji International Baccalaureate Organization, iż I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Olsztynie dołączyło do grona IB World Schools i może oferować naukę w programie IB Diploma Programme.

— To niesamowite jak sprawnie przeszliśmy międzynarodowy etap. W ciągu tygodnia od wizyty komisji otrzymaliśmy pozytywną decyzje czyli autoryzację — powiedziała dyrektorka I LO, Jolanta Skrzypczyńska.

Aby procedura mogła się zakończyć potrzeba było jeszcze opinii Kuratora Oświaty, uchwały Rady Miasta, uchwały Rady Pedagogicznej oraz wpisu do ministerialnego rejestru.

W środę (26 czerwca) podczas X sesji Rady Miasta Olsztyna, radni przyjęli uchwałę upoważniającą prezydenta Olsztyna do wystąpienia do Ministra Edukacji Narodowej o wyrażenie zgody na uruchomienie oddziałów międzynarodowych w I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Olsztynie.

— To niewątpliwie historyczny moment w dziejach miasta i szkoły. Przeszliśmy bardzo długą drogę. Uchwała Rady Miasta jest czwartym, ostatnim z załączników, które muszą być dołączone do wniosku do Ministra Edukacji Narodowej. Teraz jeszcze tylko wpis do rejestru, który mamy nadzieję uzyskać do końca wakacji — powiedziała dyrektorka.

Oddziały międzynarodowe miałyby ruszyć od 1 września 2019 roku. W pierwszym roku do matury mogłoby przystąpić 35 olsztyńskich licealistów, którzy od roku mają wszystkie zajęcia w języku angielskim. W kolejnym roku międzynarodowy egzamin mogłoby napisać dwa razy więcej uczniów.

— Cieszę się, że pani dyrektor tak prężnie działa i że stwarza kolejne możliwości rozwoju dla naszej młodzieży — mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. — Mam nadzieję, że już wkrótce absolwenci będą mogli zdawać międzynarodową maturę.

— Dziękuję wszystkim, których otwartość na świat i ludzi, a przede wszystkim na potrzeby młodego pokolenia Polaków, pozwoliło wspierać ten projekt — podsumowała Jolanta Skrzypczyńska.Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Z"ukosa" #2755340 | 83.6.*.* 30 cze 2019 20:25

  50 lat minęło jak z bicza strzelił - jestem dumny z "mojej szkoły"....Tak trzymać Pani Dyrektor ..!

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 2. Kierownik internatu byłego OLW #2755255 | 178.36.*.* 30 cze 2019 14:52

  Brawo Jolu, serdecznie pozdrawiam.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 3. Nata #2754826 | 83.28.*.* 29 cze 2019 10:49

  Brawo Pani Dyrektor za wytrwałość!

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5