"Ta linia to przejazd turystyczny po Zatorzu". Mieszkańcy mają problem

2019-05-26 16:04:10 (ost. akt: 2019-05-26 16:58:34)

Autor zdjęcia: an

Mieszkańcy Zielonej Górki i części Zatorza skarżą się na funkcjonowanie komunikacji miejskiej. Ich zdaniem linii dojeżdżających na osiedla jest za mało, a do tego kursują one zbyt rzadko. Tymczasem osiedle szybko się rozrasta.
Na problem komunikacji miejskiej na osiedlu Zielona Górka zwrócił uwagę Piotr Klimas, przewodniczący rady osiedla, w naszym cyklu „Rozmowy przy trzepaku”. — Mieszkańcy nie są zadowoleni. Na osiedle przyjeżdżają autobusy jednej linii — 116, która oferuje przejazd „turystyczny” po Zatorzu, natomiast żeby szybko dojechać do centrum, to trzeba poczekać. Brakuje tu drugiej linii. Spór dotyczy także częstotliwości przejazdów — mieszkańcy chcieliby, żeby autobusy jeździły częściej, ale jest to nieopłacalne. Propozycje, żeby jeździły mniejsze autobusy, też nie przechodzą — odpowiedział nam Piotr Klimas na nasze pytanie dotyczące satysfakcji mieszkańców osiedla z dostępu do komunikacji miejskiej.

Jak się okazuje, problem jest szerszy i dotyczy również fragmentu innego osiedla. Chodzi o Zatorze, gdzie co prawda część osób mieszkająca w pobliżu ul. Limanowskiego nie ma większych problemów z dostępem do autobusów miejskich, to mieszkańcy ul. Marii Zientary-Malewskiej czy ul. Reymonta również narzekają na połączenia z innymi dzielnicami Olsztyna.

— Jest zdecydowanie za mało autobusów, przez co dojazd do dworca jest słaby. Są tutaj trzy autobusy na krzyż. Dlatego jest ciężko, zwłaszcza jeśli chcemy dojechać z Zatorza na Nagórki. To jest dramat, bo trzeba jechać przynajmniej dwoma autobusami — mówi nam jedna z kobiet, którą spotkaliśmy na Zatorzu.
— Połączenie jest kiepskie. Z Jarotami, z Nagórkami, nawet z Dworcową... — komentuje wyraźnie niezadowolona nasza kolejna rozmówczyni.

W sprawie problemu z komunikacją miejską w północno-wschodnich dzielnicach miasta rozmawialiśmy również z Michałem Koronowskim, rzecznikiem prasowym Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie. Jak przekonuje, do ZDZiT-u wnioski od mieszkańców Zielonej Górki dotyczące wzmocnienia obsługi komunikacyjnej wpływały przede wszystkim w 2016 roku, kiedy był wprowadzany nowy układ komunikacyjny w mieście.

— Nawet odbyło się wtedy spotkanie w tej sprawie rady osiedla z prezydentem Olsztyna. Sposób obsługi komunikacyjnej tego osiedla był także przedmiotem szczegółowych analiz i wynika z wytycznych zawartych w dokumencie „Nowy układ komunikacyjny dla miasta Olsztyna uwzględniający planowane trasy tramwajowe” — powiedział „Gazecie Olsztyńskiej” rzecznik drogowców.
I dodał: — Dla utrzymania jak najlepszej obsługi osiedla Zielona Górka w 2017 r. w miarę możliwości taborowych oraz posiadanych środków w budżecie zwiększono liczbę kursów linii 116 w zależności od dnia o kilka kursów.

Jedną z szans na wzmocnienie komunikacji miejskiej na Zatorzu i Zielonej Górce, które wskazuje przedstawiciel ZDZiT-u, jest uruchomienie komunikacji do Barczewa. — Od 1 czerwca 2019 roku uruchomiona zostanie linia 124, która będzie kursowała na trasie Dworzec Główny-Barczewo. Jej trasa będzie przebiegała między innymi przez os. Zielona Górka, kolejno na przystankach Zientary-Malewskiej, Poprzeczna, Jagiellońska, Limanowskiego, Partyzantów, Dworzec Główny — dodaje Michał Koronowski.

Przypomnijmy, że autobusy linii 124 będą kursowały od poniedziałku do soboty, w dni robocze realizując po 7 kursów w każdym kierunku, w dni robocze wolne od nauki szkolnej po 6 kursów, a w soboty po 3 kursy.

Warto dodać, że nie wskazuje to na to, żeby na wspomnianych osiedlach pojawiły się nowe przystanki, ponieważ Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu nie otrzymywał w tej sprawie zbyt wielu wniosków. — Poza przystankiem „Szewczenki”, który został uruchomiony w sierpniu 2018 roku (dla linii 108, 109, 112, 126, 131, 136) — powiedział Michał Koronowski. — Otrzymaliśmy też jeden wniosek o nowe przystanki w obrębie skrzyżowania Limanowskiego/Jagiellońska/Sybiraków, który ostatecznie został jednak odrzucony.

Kuch

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Autobus 116 #2741016 | 83.9.*.* 31 maj 2019 19:29

  już od Tracka jedzie bardzo często opózniony. (wsiadam na ul. Jagielońskiej). Autobus kursuje dwa razy na godzinę, to jest stanowczo za mało kursów gdyż jest wtedy przepełniony i traci się czas na jego oczekiwanie. Powinien kursować tak jak w godz. rannych i popołudniowych, przybywa domów to i przybywa mieszkańców, więc trzeba myśleć z wyprzedzeniem że potrzeba więcej kursów na tej linii 116 . ( chociaż co 15 min., bo w tej chwili jezdzi co 30 min.)

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 2. Abcd #2740029 | 31.0.*.* 29 maj 2019 18:03

  Proszę o chociaż odrobinę rozsądku. Potem niech Ci narzekająjacy odpowiedzą sobie na pytanie A co by bylo gdyby tak każdy mieszkaniec chciał w każde miejsce w mieście dojechać jednym autobusem?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 3. Xxx #2738346 | 89.228.*.* 27 maj 2019 11:52

  Na zatorze to powinien jezdzic tramwaj. Poza tym, powinno sie poszerzyc wiadukt z pl. Bema i rozwiazanie na olsztynskie realia nierealne - poprowadzenie ul. Dworcowej w tunelu pod budynkiem dworca pkp na Zatorze. Albo przynajmniej zrobic tunel dla pieszych, zeby mozna bylo bezposrednio z ul. Zietary-M. dostac sie na dworzec. I reaktywacja na calej dlugosci ul. Kolejowej, tak zeby laczyla Wojska Polskiego z Zietary-M. pod owy tunel/przejscie do dworca.

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. olo #2738298 | 83.6.*.* 27 maj 2019 10:54

   Po raz enty widać jak na dłoni że jest brak w Olsztynie 3 wiaduktu właśnie tam z Lubelskiej gdzieś w okolice Poprzecznej i dalej do wylotu na Dywity za Szpitalem dawniej kolejowym

   Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

  2. Zzzzzzzz #2738215 | 82.145.*.* 27 maj 2019 09:08

   Przestańcie jęczeć w miastach takich jak Poznań, Gdańsk czy Warszawa też się nie dojeżdża jednym autobusem czy tramwajem w miejsce gdzie by się chciało tylko trzeba się przesiadać już wam się w tyłkach poorzewracalo bo trzeba na przykład dojechać do centrum i tam się przesiąść na drugi autobus żeby dojechać do celu tylko co niektórzy potrafią jęczeć i narzekać ech co za naród

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   Pokaż wszystkie komentarze (10)
   2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5