Zniszczyli unikalne stanowisko archeologiczne. Prowadzili poszukiwania bez zezwolenia

2017-06-28 17:01:00(ost. akt: 2017-06-28 18:36:29)
Zdjęcie jest ilustracją do treści

Zdjęcie jest ilustracją do treści

Autor zdjęcia: arch. GO

Dzisiaj (28 czerwca) Prokuratura Okręgowa w Olsztynie skierowała do Sądu Okręgowego w Olsztynie akt oskarżenia przeciwko 49-letniemu Markowi K. i 44-letniemu Robertowi K. Mężczyźni oskarżeni zostali o zniszczenie unikalnego stanowiska archeologicznego.
Dziś (28.06) olsztyńska prokuratura skierowała oskarżenie przeciwko Markowi K. i Robertowi K. Oskarżeni zostali o zniszczenia unikalnego stanowiska archeologicznego kultury jaćwieskiej z początków średniowiecza, stanowiącego dobro o szczególnym znaczeniu dla kultury oraz kradzież około 1000 przedmiotów, takich jak bransolety, zapinki, naszyjniki z brązu, żelazne groty włóczni, fragmenty miecza i inne. Całość była skutkiem prowadzenia poszukiwań bez zezwoleń.

Mężczyźni odpowiedzą jednak nie tylko za to. Marka K. oskarżono również o posiadanie granatu typu F1 zawierającego trotyl, a Roberta K. o posiadanie karabinka marki Mauser, kilkunastu sztuk amunicji i prochu strzelniczego, usiłowanie nabycia pistoletu marki Mauser oraz sprzedaż rewolweru i karabinka innej osobie. Za ów czyny grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Oprócz wyżej wymienionej dwójki, oskarżone zostały również inne osoby. 58-letni Marek K., 42-letni Marek T., 38-letni Piotra K. oraz 35-letni Edward I. Pierwszy z nich miał kupować nielegalnie wydobyte przedmioty, a 42-letniemu markowi T. zarzucono posiadanie 150 przedmiotów w postaci różnego rodzaju broni palnej (karabinków, pistoletów, lotniczych wielkokalibrowych karabinów maszynowych), istotnych części składowych do broni palnej oraz różnego rodzaju amunicji. 38-letni Piotr K. usłyszał zarzut posiadania jednego rewolweru i kilku łusek zawierających spłonki, a Edward I. posiadania karabinka Mauser.

Na szczególne podkreślenie zasługuje wkład w przedmiotowe postępowanie pracowników naukowych z Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, którzy dokonali oględzin zabezpieczonych w toku śledztwa zabytkowych przedmiotów i wydali w tym zakresie opinię. Wynika z niej m.in., że przedmioty te są zabytkami archeologicznymi związanymi z jaćwieskim rytuałem pogrzebowym z okresu wczesnego średniowiecza. Pochodzą one z terenu Polski północno – wschodniej w granicach dawnych jaćwieskich terenów plemiennych. Ich charakter, stan zachowania i struktura zbioru wskazują jednoznacznie, że pochodzą one z rozgrabionego cmentarzyska tej ludności z okresu wczesnego średniowiecza. Odpowiadają też dokładnie pod względem jakościowym znanym z dotychczasowych badań inwentarzom grobowym Jaćwingów — mówi Krzysztof Stodolny, rzecznik prasowy Prokuratura Okręgowej w Olsztynie.

I dodaje: — Przy pozyskiwaniu tych przedmiotów zostało bezpowrotnie zniszczone co najmniej jedno stanowisko archeologiczne należące do unikalnych na skalę południowo – wschodniej strefy nadbałtyckiej i będące jednym z czterech zaledwie tego typu obiektów odkrytych po wojnie na terenie Polski. Biegli wskazali na bezprecedensową skalę zniszczeń dokonanych w obrębie unikalnej zabytkowej struktury tego stanowiska przy użyciu wykrywaczy metali, zaś ilość pozyskanych nielegalnie zabytków nie ma znanego odpowiednika na terenie północno – wschodniej Polski w czasach współczesnych.

Komentarze (13) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Odkrywca #2275969 | 89.70.*.* 30 cze 2017 14:09

  Może nie to, żebym tych ludzi bronił. Ale w świetle najnowszej "modyfikacji" ustawy, jest kiika pytań.......W artykule, nikt nie dodał, że "stanowiskiem archeologicznym", miejsce to stało się dopiero w momencie złapania "sprawców". Bo dotychczas (pomimo 2 lub 3 wcześniejszych zgłoszeń), ASY Pana Konserwatora, jakoś nie miały czasu się zając. A jak tam sprawa podmienionej i wywiezionej do Niemiec, przez braci K., za zgodą konserwatora, "kopuły pancernej"? Zamiecione pod dywan? Cała cywilizowana Europa uznaje zasadę, że miejscówka stanowiskiem archeo NIE JEST, dopóki nie zostanie czytelnie oznaczona i włączona do ewidencji. A u NAS ? Komuna kwitnie w najlepsze od 27 lat. Co w ziemi, to NASZE. Bez nakładów, bez badań, bez wysiłku. I tylko od czasu do czasu zaśmierdzi jakaś aferka z magazynami muzeum albo płatnymi "obiektywnymi" badaniami od autostradę. Gdyby nie cenzura w 'wolnych mediach", to WASZYCH afer, byłoby 10 razy więcej, niż tych związanych z "poszukiwaczami"

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 2. badylo #2275542 | 78.88.*.* 29 cze 2017 23:37

  Powinni zostać przykładowo ukarani. Pomijając zagrożenie ze strony niewypałów po 2 WŚ czy nawet posiadanie sprawnych bądź nie egzemplarzy czy elementów broni palnej. To za szaber w miejscach, które powinny być należycie zbadane i które są częścią naszego krajowego dziedzictwa. Taki zbieracz wybiera tylko atrakcyjne, dające sie szybko spieniężyć egzemplarze nie zważając na to czy jest to miejsce pochówku czy nawet to dlaczego akurat tam znajdują się dane "skarby". Liczy się tylko hajs a nie to czy akurat nie bezcześci się szczątki i miejsce czyjegoś pochówku.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz

 3. Mam pytanie do archeolo0gów i prokurtora #2275253 | 178.235.*.* 29 cze 2017 14:21

  czy to było stanowiskiem archeologicznym przed tym jak zaczęli kopać, czy zostało stanowiskiem archeologicznym, bo oni coś tam znaleźli?

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

 4. pipi #2275065 | 188.112.*.* 29 cze 2017 09:54

  "w postaci różnego rodzaju broni palnej (karabinków, pistoletów, lotniczych wielkokalibrowych karabinów maszynowych" prosibym o zdjecia tych rodzajow broni palnej pewnie zzardzewiale "prety" ktore lezaly w ziemi od II wojny swiatowej nie nadajace sie do niczego, zrobic krzywde ta "bronia" mozna chyba tylko uderzajac tym zzardzawialym pretem kogos w glowe, ale zeby podciagac to pod nielegalne posiadanie broni... to jest jakies chore...

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. a SKOKI????? #2275034 | 193.46.*.* 29 cze 2017 09:13

   a SKOKI?????

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (13)
  2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5