Lawendowe Pole czy arboretum. Sprawdź, co warto zobaczyć w okolicach Olsztyna

2017-06-23 19:00:00(ost. akt: 2017-06-27 13:54:27)

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

Żeby zobaczyć coś ciekawego, wcale nie musimy wyjeżdżać kilkaset kilometrów od domu. Czasem wystarczy dosłownie 30 minut jazdy, żeby znaleźć się w naprawdę ciekawym miejscu. A tych w okolicach Olsztyna nie brakuje.
Turystyka lokalna staje się coraz bardziej popularna. W naszym regionie, a nawet tylko w samych okolicach stolicy Warmii i Mazur jest wiele miejsc, które są idealne na weekendowy wyjazd. Niektóre z nich są tak blisko, że można wybrać się do nich np. rowerem. Z pewnością w samym Olsztynie i jego okolicach nie brakuje interesujących miejsc, choć nie każdy o nich wie. Prezentujemy więc listę tych, które naprawdę warto odwiedzić.

Lawendowe Pole w Nowym Kawkowie (gmina Jonkowo)

To pierwsza w regionie plantacja lawendy i ekologiczne gospodarstwo założone przez Joannę Posoch, która kilka lat temu postanowiła porzucić miejskie życie w Warszawie. Powstało tam także Lawendowe Muzeum Żywe. Będąc w Nowym Kawkowie można poczuć się jak w Prowansji. Na Lawendowym Polu najpiękniej jest od połowy czerwca do drugiej połowy lipca, czyli podczas pierwszego kwitnienia i zbiorów. Potem (pod koniec lipca, w sierpniu i jesienią do końca października) – można napawać się widokiem i zapachem lawendy w suszarni.

Lawendowe Muzeum Żywe jest otwarte dla zwiedzających od 1 maja do 1 listopada w godz. 11-18, a za jego zwiedzanie nie pobierane są opłaty.Park Ptaków Ptaszarnia (ul. Wrzosowa 3, Olsztyn)


To ciekawe miejsce na obrzeżach miasta (bardzo blisko Ptaszarni znajduje się też olsztyńskie schronisko dla zwierząt). W Ptaszarni znajduje się ponad 30 gatunków ptaków, głównie egzotycznych. Park zamieszkują też inne zwierzaki, które uwielbiają kontakt z ludźmi (kozy, króliki).
Ptaki mieszkają w wolierach na świeżym powietrzu. Na terenie parku urządzono także plac zabaw dla najmłodszych, miejsce ogniskowe, sklepik z pamiątkami.

Park czynny jest przez cały tydzień, w godzinach 10.00-18.00, a zimą do zmroku.Zwierzyniec Warmiński w Nikielkowie

Nikielkowo leży na peryferiach Olsztyna, po najmniej uczęszczanej stronie – przy starej drodze do Barczewa i dalej na Wielkie Jeziora Mazurskie.
Nie ma potrzeby, aby pokonywać wiele kilometrów do ogrodów zoologicznych w Warszawie, Gdańsku czy Płocku, gdyż zaledwie 5 km od Olsztyna w gospodarstwie Zwierzyniec Warmiński można spotkać wiele ciekawych zwierząt, między innymi takich jak: strusie emu, krowy zebu, krowy szkockie czy kangury.
Strusiolandia w Bukwałdzie

Strusiolandia znajduje się 12 km od Olsztyna w otoczeniu jezior i lasów. Oprócz możliwości zobaczenia strusi na żywo oferuje wiele atrakcji, takich jak jazdy bryczką czy (zimą) kuligi. To dobre miejsce na jednodniowy wyjazd z dziećmi.Arboretum w Kudypach

Ten "tajemniczy ogród" znajduje się zaledwie 4 kilometry od Olsztyna. Arboretum zajmuje obecnie powierzchnię 15,69 ha. Od 2005 roku posiada status ogrodu botanicznego nadany przez Ministerstwo Środowiska.
Arboretum to ogród botaniczny, który kolekcjonuje rośliny drzewiaste w celu ukazania ich piękna i różnorodności, zajmuje się także prowadzeniem badań naukowych i edukacją przyrodniczą.Park Rozrywki Aktywnej BARTBO w Butrynach

W BARTBO znajdują się takie atrakcje jak m. in. park linowy, zorbing, strzelnica czy labirynt w kukurydzy. To świetne miejsce na wyjazd dla całej rodziny oraz wyjazd integracyjny. Ten park rozrywki znajduje się niecałe 30 km. od Olsztyna.Ewelina Zdancewicz-Pękala

Jakie jeszcze inne, ciekawe miejsca warto zobaczyć w okolicach Olsztyna? Piszcie w komentarzach!

Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Kibieta #2273054 | 37.47.*.* 25 cze 2017 20:12

  Polecam park ptaków. Byliśmy, super pięknie zielono czysto. Sliczny paw i inne ptaki. Bardzo zadbane miejsce i mili ludzie. Dziecko może sobie swobodnie pobiegać. Piękny zakątek.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. dyr #2272486 | 83.9.*.* 24 cze 2017 21:15

  oj biedny ten wielbłąd skoro musi łazić po takim błocie i gnoju

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. ox #2272188 | 94.254.*.* 24 cze 2017 13:00

   Polecam stronę polskaniezwykla.pl korzystam z niej będąc w delegacji jak nie mam czasu poczytać o okolicy.W naszej jest opisane sporo atrakcji.

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  2. Mama #2272079 | 81.190.*.* 24 cze 2017 10:51

   Nikielkowo tak tak choć drogo Strusiolandia nie nie !szkoda czasu

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  3. Córka leśniczego #2272009 | 164.126.*.* 24 cze 2017 09:13

   Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Arekbeton w KuDupach? Chyba was pojeba... Syf bieda i ubóstwo, to już wolę odrabiać na 16

   Pokaż wszystkie komentarze (11)
   2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5