Czy komunikacja miejska dla uczniów w Olsztynie będzie darmowa?

2016-09-02 17:00:07(ost. akt: 2016-09-02 14:59:50)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Nowy rok szkolny i kolejne zmiany. Miedzy innymi w Krakowie i Tychach uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów mogą korzystać z komunikacji miejskiej za darmo. Postanowiliśmy sprawdzić, czy tak samo może być w Olsztynie.
Na początku należy zadać pytanie: kto jest decyzyjny w takim procesie? Otóż prezydent danego miasta lub rada miasta. To oni decydują w drodze głosowania i wydają odpowiednie zarządzenia dotyczące ulg w komunikacji miejskiej.

Taka sytuacja miała miejsce w Tychach, gdzie Ewie węglarz, radnej miejskiej po wielomiesięcznych staraniach udało się przekonać prezydenta Andrzeja Dziubę do wydania zarządzenia w tej sprawie.

Mieszkańcy też nie pozostają bez głosu, ponieważ mogą do rady miasta złożyć odpowiedni wniosek.

Kraków i Tychy już mają. Co z Olsztynem?

W Krakowie od 1 września uprawnionymi do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską są wszystkie dzieci od urodzenia do czasu rozpoczęcia obowiązku szkolnego oraz uczniowie krakowskich szkół podstawowych, w okresie roku szkolnego, czyli do 30 czerwca, na podstawie ważnej legitymacji szkolnej.

W Tychach jest trochę gorzej. Od początku nowego roku szkolnego uczniowie podstawówek oraz gimnazjów dostaną specjalny bilet uprawniający ich do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską na trasie ze szkoły do domu, ale nie będzie to dotyczyło dzieci, które do szkoły mają mniej niż 2 km oraz uczniowie szkół średnich.

Ale to i tak spory ukłon miast w stronę rodziców. Chociaż to jednostkowe przypadki w Polsce jedna z czytelniczek zapytała się nas czy w Olsztynie też zostały wprowadzone takie przepisy. Niestety nie, a czy jest to możliwe w niedalekiej przyszłości postanowiliśmy zapytać się Martę Bartoszewicz, rzeczniczkę prasową Urzędu Miasta w Olsztynie.

- Taka decyzja byłaby kosztowna, a nasze wydatki na komunikację miejską i tak stale rosną, gdyż zwiększa się komfort i atrakcyjność komunikacji miejskiej w naszym mieście. Wprowadziliśmy tramwaje, które są lepszym, szybszym i ekologicznym środkiem transportu, stale też unowocześniamy tabor autobusowy. Regularnie wymieniamy wiaty przystankowe, w końcu w Olsztynie pojawiły się też biletomaty i tablice dynamicznej informacji pasażerskiej - mówi Marta Bartoszewicz.

Rzeczniczka Urzędu Miasta zwróciła uwagę, że taryfy przejazdowe i ulgi dla pasażerów w Olsztynie i tak są bardzo atrakcyjne. - Należy pamiętać, że ostatnio obniżyliśmy ceny biletów sieciowych. Ponadto mamy atrakcyjny bilet Dużej Rodziny. a uczniowie, studenci i nawet doktoranci mają 50% ulgę na przejazdy. Jest też sporo ulg dla osób niepełnosprawnych, a dzieci w wieku do 4 lat i osoby starsze po 70 roku życia mogą poruszać się komunikacją miejską w Olsztynie bezpłatnie - dodaje Bartoszewicz.

ad

Komentarze (24) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ula #2059198 | 89.228.*.* 5 wrz 2016 10:52

    Jeszcze jest jedna zła strona jazdy uczniów za darmo:Olsztyn to małe miasto i taki młodzieniec,czy dziewczyna mogą nawet te dwa,czy trzy przystanki przejść na piechotę.Jak ma po 70-ce a rzadko jeżdżę.Jak bedą przejazdy darmowe to już nikt z młodych nie będzie chodził tylko bedą nawet jeden przystanek jeździć.To będzie"wspaniały" sposób żeby już w ogóle się nie ruszali i tyli,bo bedą prosto ze szkoły wsiadali do autobusu,lub tramwaju a następnie przed komputer i na kanapę.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    1. § #2059196 | 37.201.*.* 5 wrz 2016 10:43

      W calej Europie za przejazd sie placi. Uczniowie maja znizki , ale placa. No , ale co tu duzo pisac Polska to bogaty kraj , od zwyklych obywateli ciagna ile moga i to na kazdym kroku. A takim jak Predator to nawet sad jest laskawy i za przektet 40 milionowy dali miedzy innymi kare 300 tysiecy. A co doktoranci to lepsi , ze nie beda placic, dlaczego ? W naszej kochanej Polsce jak czwartek jest dniem wolnym od pracy ( bo np. jest jakies swieto ) , to juz wiekszosc biur, urzedow , ludzi nie pracuja w piatek - bogaty kraj. W " biednych " krajach jak Niemcy , Anglia ,Belgia, Holandia itd.. w takim przypadku pracuja i dlatego maja taki stan finansowy. A my bedziemy do nich jezdzic na zmywaki i pracowac na doktorantow , mlodziez zeby nie placili za bilety w komunikacji miejskiej. Nie uczmy juz mlodziezy do darmochy, bo sie szybko przyzwyczaja do brania !

      Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

    2. ula #2059193 | 89.228.*.* 5 wrz 2016 10:39

      Dzieci do lat trzech za darmo,seniorzy po 70-ce za darmo,uczniowie za darmo,reszta woli jeździć samochodami.To może w ogóle znieść bilety,.przynajmniej zaoszczędzimy na ich drukowaniu,sprzedawaniu i zatrudnianiu kontrolerów.Skoro prawie wszyscy pasazerowie bedą jeździc za darmo

      Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz

    3. Ja #2059129 | 193.243.*.* 5 wrz 2016 08:25

      Chyba tramwaje maja za małe obłożenie i trzeba jakoś do nich ludzi przekonać - potrzeba sukcesów naszej władzy :)

      odpowiedz na ten komentarz

    4. się... #2059114 | 213.73.*.* 5 wrz 2016 07:33

      Co Wy macie z tym 'się'? "jedna z czytelniczek zapytała się nas ...", "postanowiliśmy zapytać się Martę Bartoszewicz" Powinno być: "...zapytała nas", "postanowiliśmy zapytać..." Czy nie ma w redakcji nikogo z choć odrobiną wiedzy z zasad pisowni? I piszę to ja -inżynier, który kiedyś dostał 2 z matury z polskiego.

      Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

    Pokaż wszystkie komentarze (24)
    2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5