Nowe oblicze parku Podzamcze w Olsztynie. Zobacz jak się zmienił! [FILM i ZDJĘCIA]

2016-04-30 15:58:00 (ost. akt: 2016-05-05 13:02:38)

Autor zdjęcia: Andrzej Sprzączak

Okolice zamku i rzeki Łyny w Olsztynie wypiękniały! Projekt rewitalizacji parku Podzamcze zakładał przebudowę chodników i oświetlenia, budowę schodów, stworzenie ścieżek rowerowych, remont fontanny wraz z podświetleniem oraz budowę placu zabaw, naprawę lub wymianę mostków oraz szereg prac związanych z przebudową rurociągów przez rzekę Łynę. Zobacz film i sprawdź efekty!
Park Podzamcze zajmuje powierzchnię ok. 5,69 ha i jest bardzo zróżnicowany pod względem ukształtowania terenu. Jest przedzielony ciągami komunikacyjnymi na trzy sektory: teren między wiaduktami kolejowymi a ul. Nowowiejskiego, obszaru między mostem na ul. Nowowiejskiego a mostem św. Jana i teren między mostem św. Jana a mostem św. Jakuba.

Park został zrealizowany dzięki projektowi „Poprawa estetyki i atrakcyjności przestrzeni publicznej Śródmieścia - budowa Parku Centralnego i rewaloryzacja Parku Miejskiego Podzamcze w Olsztynie”. Prace skupiły się na części południowej (między mostem św. Jana a mostem św. Jakuba). Zaplanowano przebudowę chodników i oświetlenia, przebudowę i budowę schodów, stworzenie ścieżek rowerowych, remont i rozbudowę murków oporowych oraz istniejącej już fontanny, podświetlenie fontanny, rzeźb i schodów, budowę placu zabaw, naprawę lub wymianę mostków oraz szereg prac związanych z przebudową rurociągów przez rzekę Łynę, wykonanie odwodnienia terenu, uporządkowanie zieleni, wymianę ławek i koszy na śmieci.

Park miał stać się miejscem o charakterze spacerowym, gdzie olsztynianie będą spędzać czas w otoczeniu zabytków i starodrzewu. Jak wyszło? Przekonajcie się sami!


Pierwsza część parku - między kolejowymi mostami a ul. Nowowiejskiego - została zmodernizowana i oddana do użytku nieco ponad trzy lata temu. W 2015 roku olsztynianie zyskali kolejny, pokaźny teren - od Nowowiejskiego wzdłuż Łyny aż do ul. Staszica.

Wraz z oddaniem parku do użytku, rowerzyści otrzymali formalne zezwolenie na jazdę po nim. Rowerzyści powinni jednak pamiętać, że na terenie całego Parku ustanowiono ciąg pieszo-rowerowy, zatem są obowiązani zachowywać bezpieczną prędkość i zawsze ustępować miejsca spacerowiczom. Niestety całkowity zakaz przejazdu obowiązuje na kładkach, które są zbyt wąskie by mogli się nimi poruszać piesi i rowerzyści.

Na terenie parku Podzamcze, poza odpowiednią nawierzchnią dla rowerzystów, ustawiono stojaki rowerowe i tablice z mapą oraz drogowskazy wskazujące orientacyjną odległość w minutach marszu.
>>> Amor na czatach w pełnej krasie, czyli rzeźby w parku Podzamcze po konserwacji
>>> Z parku Podzamcze mogą korzystać rowerzyści
>>> Fosa i ścieżki wokół zamku. Na budowie Parku Podzamcze
>>> Prace w parku Podzamcze trzeba było przerwać, bo... archeolodzy coś znaleźli

To nie koniec rozbudowy parków w Olsztynie:
Planty połączą parki w Olsztynie. Wizualizacja***

Komentarze (26) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Paweł #1991119 | 213.184.*.* 12 maj 2016 12:42

  To może jeszcze coś zrobić z tą ślepą kiszką łyny przy Browarze Warmia ? Z jednej strony tama z piasku i foli, a z drugiej strony bagno nad którym można się napić browara.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Unijne #1989318 | 81.190.*.* 9 maj 2016 11:53

  pieniądze trzeba było wydawać na inwestycje przynoszące wymierne korzyści by jak najszybciej wyrwać się z grona najbiedniejszych w Europie. Zamiast tego funduje się nam gadżety, na których utrzymanie nie będzie pieniędzy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 3. Gosia #1985733 | 178.43.*.* 2 maj 2016 14:15

  Czegoś równie brzydkiego jak te mosty to jeszcze nigdzie nie widziałem!

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Gdyby tak #1985452 | 83.6.*.* 1 maj 2016 21:38

   Brać pod uwagę wszystkie wasze żale i pretensje to Olsztyn by był edenem Kononowicza.Niczego by nie było.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

  2. respo #1985419 | 195.136.*.* 1 maj 2016 20:11

   Wiem, do czego są dopasowane te ohydne mosty - DO NOCHALA GRZYMKA.

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (26)
  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5