Broń i substancje wybuchowe z arsenału zawodowego żołnierza z Olsztyna pod lupą

2015-06-24 12:20:52 (ost. akt: 2015-06-24 12:24:44)
Kilkadziesiąt kilogramów substancji chemicznych, ponad 2 kg gotowego materiału wybuchowego i środków pirotechnicznych oraz broń palną znaleziono w maju w mieszkaniach zawodowego żołnierza z Olsztyna

Kilkadziesiąt kilogramów substancji chemicznych, ponad 2 kg gotowego materiału wybuchowego i środków pirotechnicznych oraz broń palną znaleziono w maju w mieszkaniach zawodowego żołnierza z Olsztyna

Autor zdjęcia: Materiały policji

Biegły z zakresu broni i materiałów wybuchowych zbada amunicję, broń i substancje znalezione w dwóch budynkach w Olsztynie i Mrągowie. Opinię zamówiła właśnie Wojskowa Prokuratura Garnizonowa w Olsztynie, która prowadzi tę sprawę.
— W trakcie przeszukania mieszkania znaleziono u 36-latka cztery jednostki broni. Miał na nią pozwolenie wydane przez komendanta oddziału żandarmerii wojskowej — mówi płk Tomasz Jabłoński. — Poza tym tym samym mieszkaniu oraz w mieszkaniu członka rodziny mężczyzny znaleziono amunicję. Wydaje się, że także na nią miał pozwolenie. Ale wszystko musimy dokładnie zweryfikować. Choćby to, czy pozwolenie jest autentyczne i czy zabezpieczone materiały odpowiadają pozwoleniu.

Sprawę prokuraturze wojskowej przekazali śledczy z prokuratury w Mrągowie, którzy na początku ją prowadzili. Teraz biegły będzie miał za zadanie sprawdzić czy broń nie była przerabiana oraz ustalić, czy amunicja pasuje do broni sportowej, a także czy substancje znalezione w domach mogły posłużyć do produkcji materiałów wybuchowych.

— Trzeba także ustalić, co to za substancje. Niewykluczone, że będziemy musieli zasięgnąć także opinii biegłego chemika. Do zbadania są trzy tysiące sztuk amunicji plus zabezpieczone substancje. To może potrwać — podkreśla prokurator Jabłoński.

Na razie 36-letni żołnierz występuje w sprawie jako świadek. Arsenał funkcjonariusze z Centralnego Biura Śledczego Policji odkryli pod koniec maja. Jeżeli usłyszy zarzuty nielegalnego wyrabiania materiałów wybuchowych, handlu nimi i nielegalnego posiadania broni, grozić mu będzie do ośmiu lat więzienia.

mk

Kilkadziesiąt kilogramów substancji chemicznych, z których można wytworzyć materiały wybuchowe, ponad 2 kg gotowego materiału wybuchowego i środków pirotechnicznych oraz broń palną i ponad 1800 sztuk amunicji różnego rodzaju i kalibru znaleziono w dwóch mieszkaniach w Olsztynie i Mrągowie. Nielegalny "magazyn uzbrojenia" stworzył zawodowy żołnierz.


Więcej szczegółów w artykule >>> Zebrał arsenał jak na wojnę


Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. bzdura lex sed lex #1762319 | 88.156.*.* 25 cze 2015 08:18

  Badania, eksperci, psychiatrzy. A pomieszczenie spełniało warunki przechowywania materiałów wybuchowych? Do tej pory można było ustalić, kto i dlaczego te zezwolenia wydał. Wziąć za łeb wystawcę zezwoleń i ich posiadacza. "Co żełnierz je? - Żołnierz je łobrońca łojczyzny".

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 2. cde #1762220 | 178.235.*.* 24 cze 2015 23:43

  " ...... znaleziono amunicję. Wydaje się, że także na nią miał zezwolenie zezwolenie " ? To ma się wydawać ? Albo jest, albo nie ma zezwolenia. Ewentualnie, co jest mało prawdopodobne, analfabetyzm.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. SYD #1762201 | 95.160.*.* 24 cze 2015 23:05

  Będą badać czy legalnie posiadał proszek do prania i domestos. Bo na broń i amunicję wszelkie zezwolenia posiadał. Śmiechu warte. Niech lepiej zajmą się tymi co mu chcieli koło pióra narobić. Chłopak nic nie przewinił, ale komuś musiało przeszkadzać . Wiele osób go zna i wszyscy wiedzą że to normalny koleś zaangażowany w pracę i w szkolenia strzeleckie po pracy. Tacy ludzie powinni być stawiani jako przykład. Ale w tym kraju lepiej rządzić stadem baranów. Zamiast wykorzystywać pasję i zaangażowanie żołnierza - robi się z niego nas siłę bandytę.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 4. red #1762165 | 91.207.*.* 24 cze 2015 22:24

  Co to za absurdy ?! Facet ma pozwolenie na broń a policja robi mu przeszukanie, grozi i konfiskuje broń ? Co to za idioci w tej policji pracują ?!

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

 5. qrak #1762138 | 88.156.*.* 24 cze 2015 22:01

  he, he kolejny 'sukces' - arsenał, magazyn uzbrojenia :) policja policją a pan gazetka się nawet nie podpisał, ciul niemyty

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (10)
2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5