Pomnik Armii Krajowej wciąż dzieli kombatantów

2014-05-14 08:01:01(ost. akt: 2014-05-14 08:08:22)

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

Kombatanci od lat zabiegają, żeby w Olsztynie stanął pomnik Armii Krajowej. Był jeden projekt, potem kolejny, ale byli akowcy nie są w stanie dojść do porozumienia, jak pomnik ma wyglądać. A do jego planowanego odsłonięcia, zostało już tylko nieco ponad cztery miesiące.
Z hasłem postawienia pomnika olsztyńskie środowisko Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej wystąpiło już siedem lat temu. Był nawet gotowy projekt pomnika, który przygotował rzeźbiarz Edward Jurjewicz. Artysta jednak zmarł, a spadkobiercy nie zgadzają się dziś na bezpłatne wykorzystanie jego pracy. Stąd nowa koncepcja, którą na zaproszenie miejskiego architekta przygotował w tym roku Janusz Wierzyński. We wtorek (13 maja) po raz kolejny zaprezentował ją na zebraniu Zarządu Okręgu ŚZŻAK.

— To ma być pomnik odsączony ze wszelkich emocji. Czerń i biel poszczególnych słupów ma symbolizować wiązkę organizacji skupionych w jedną Armię Krajową — przedstawiał swój pomysł Wierzyński.

— Armia Krajowa to był monolit, nie żaden zlepek. To jest fałszywy obraz i nie można tego tak przedstawiać dla potomnych — protestował wiceprezes okręgu akowców Jerzy Bernhardt, powtarzając zgłaszane od kilku tygodni swoje votum separatum.

Burzliwy spór trwał ponad godzinę, choć większość kombatantów do nowego projektu w zasadzie zgłaszała tylko drobne zastrzeżenia. Na przykład dotyczące tego, jak mają wyglądać litery AK na tablicach po bokach monumentu.

Dotąd największym problemem było znalezienie w Olsztynie odpowiedniego miejsca na pomnik. Ostatecznie wskazany został reprezentacyjny skwer przed budynkiem sądu na skrzyżowaniu ulicy Dąbrowszczaków i alei Piłsudskiego. Na drodze konkursu wyłoniono już projekt nowego urządzenia tego miejsca. Jego serce, czyli sam pomnik, będzie jednak wyglądało inaczej niż na dotychczasowych wizualizacjach:




Zamiast prostej kolumny, mają być ośmiometrowe, obłożone marmurem czarne i białe słupy z akowskim orzełkiem (1,2 m) oraz napisem: „Armii Krajowej Sile Militarnej Polskiego Państwa Podziemnego Rodacy”. Na pomniku miał się palić gazowy płomień, lecz według pomysłu Janusza Wierzyńskiego (autora m.in. pomnika Wolności Ojczyzny na placu Solidarności w Olsztynie) ma go zastąpić pulsujące w rytm bicia serca czerwone światło, włączane podczas uroczystości odbywających się pod pomnikiem.

Honorowemu komitetowi budowy pomnika AK przewodniczy prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. To miasto jest inwestorem i właśnie ogłosiło przetarg na przygotowanie otoczenia pomnika.

Zgodnie z planem pomnik ma być odsłonięty 27 września, w 75. rocznicę powołania w 1939 r. Służby Zwycięstwu Polski, pierwszej podziemnej organizacji zbrojnej.

Więcej w środowym wydaniu "Gazety Olsztyńskiej".

bs


Komentarze (25) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. kacapy ni chu...a #1396423 | 109.241.*.* 15 maj 2014 20:05

    Jako obywatel i podatnik nie życzę sobie w moim mieście pomników tzw. wyzwolicieli ze wschodu. Nie wolno trzymać u siebie pomników ubijców. To Rosja wraz z niemcami rozpoczeła II wojnę, napadając Polskę. Rosja to najbardziej zbrodniczy bantustan w dziejach świata.

    Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz

  2. allensteiner #1395999 | 88.156.*.* 15 maj 2014 08:53

    Życie pokazuje, ze można w Olsztynie postawić ładne pomniki, choćby Orła Białego czy Jana Nepomucena. Jednak większość to kamyczki, kolumienki, słupki. Dobrze, należy upamiętniać, ale można to czynić na różne sposoby. Pomniki powinny przede wszystkim zdobić miasto, a nie odfajkowywać jakiś temat.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-10) odpowiedz na ten komentarz

  3. Pikasso #1395978 | 178.36.*.* 15 maj 2014 08:30

    Pomnik z bijącym sercem ak jest ok. Na pohybel czerwonym oprawcom.

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

  4. ~O-O~ do -_- #1395779 | 89.204.*.* 14 maj 2014 21:04

    I co Ciebie w tych pomnikach boli? Masz rodzinę? Znasz chociaż odrobinę jej historię? Sam masz jakąś historię, czy w ogóle nie masz żadnej? Obchodzisz imieniny, urodziny? Ludzie mają historie, państwa mają historię, są rocznice...to jest hyba naturalne? Pomniki sa ich symbolem. Jeśli nie masz korzeni to właściwie jesteś nikim! No bo kim jesteś? Polakiem, który nie wie co to AK? Od paru lat próbuje się nam wmówić, że historia nie ma znaczenia, wystarczy gender, wolne związki i jakoś to będzie. I o to im chodzi abyś był takim osłem bez wyrazu, bez rodziny, bez historii. A po co to robią? To proste, jełopami takimi jak z kiepskich bez historii i bez wiedzy bardzo łatwo rządzić, manipulować. Nie jestem polakiem to kim jestem? Niemcem, rosjaninem? Wszystko Ci jedno? Współczuję... Piszą niektórzy o kosztach. My średnio pracujemy 40 godzin tygodniowo. Ale np. w Holandii standardem jest system 29 godzinny, czterodniowy. Zagadka! Który kraj jest bogatszy? Holandia, czy Polska? Prosty wniosek mozna wysnuć. Tam jest bogaciej gdzie logiczny i mądry system funkcjonuje, a nie gdzie dużej sie pracuje. Nie stać nas nawet na nieduży pomniczek? To na co nas stać? Harujemy od rana do wieczora i gdzie sa te państwowe pieniądze z podatków? Może nie chodzi o nie budowanie mądrych pomników, ale o zmianę złodziejskiego systemu w Polsce, o zmianę złodziejskich rządów na bardziej polskie i sprawne?

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

    1. Olsztynianin #1395744 | 109.241.*.* 14 maj 2014 20:32

      cześć i chwała bohaterom! tyle na temat

      Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

    Pokaż wszystkie komentarze (25)
    2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5