W Olecku działa już wypożyczalni skuterów i hulajnóg elektrycznych

2021-07-28 11:53:02 (ost. akt: 2021-07-28 12:49:42)

Autor zdjęcia: B. Słomkowski

Dziś w Olecku oficjalnie została otwarta pierwsza wypożyczalnia skuterów (17) i hulajnóg elektrycznych (10). Tym samym Olecko dołączyło do grupy ponad 40 miast w Polsce, w których można korzystać z elektrycznych pojazdów blinkee.city.
Polski lider elektromobilności Blinkee, we współpracy z samorządami gmin Olecko, Kowale Olecki i Świętajno oraz lokalnymi przedsiębiorcami: Fotowoltaika System, ZPU Prawda Sp. z o.o., Bank Spółdzielczy w Olecku, Piekarnia Młyn Olecko, wprowadza elektryczne hulajnogi i skutery na teren Olecka i okolic. Na start określono, że obszarem użytkowania pojazdów będą miejscowości: Olecko, Kowale Oleckie, Świętajno i Wieliczki.

Hulajnogi są jednoosobowe, mają światła LED z przodu i z tyłu, a także dwa, niezależne od siebie hamulce: elektryczny oraz intuicyjny. Korzystać z usługi wypożyczenia elektrycznych hulajnóg blinkee.city mogą osoby pełnoletnie, które pobiorą aplikacje blinkee.city i zaakceptują regulamin. Pojazd rezerwuje i uruchamia się poprzez aplikację. Elektrycznymi skuterami mogą kierować wyłącznie osoby posiadające przewidziane przepisami uprawnienia. Pojazdy są dwuosobowe, a w kufrach znajdują się dwa kaski. Skutery również są rezerwowane i uruchamiane poprzez aplikację.

Koszt jazdy hulajnogą i skuterem elektrycznym będzie preferencyjny. Wypożyczenie to 0 zł za uruchomienie, 0,49 gr za każdą minutę jazdy oraz 0,09 zł za postój. Szczegóły i zasady korzystania z usług znajdują się na stronie www.blinkee.city. Darmowa aplikacja ściągnięta na smartfon i zarejestrowane konto wystarczają by dołączyć do blinkee.city i korzystać z ekologicznych i modnych jednośladów.

System wdrożony pilotażowo funkcjonować będzie od dzisiaj 28.07.2021 do 31.10.2021 r.

Podstawowym jego celem jest wdrażanie ekologicznych rozwiązań smartcity na terenie naszego powiatu oraz budowanie marki zielonego Olecka.

Jeśli rozwiązanie przyjmie się i mieszkańcy będą korzystać z elektrycznych hulajnóg i skuterów, na pewno zostanie uruchomione ponownie już w miesiącach wiosennych kolejnego roku.

Wprowadzenie urządzeń elektrycznych możliwe było w tak krótkim czasie dzięki wsparciu: Fotowoltaika System, Bank Spółdzielczy w Olecku, ZPU PRAWDA sp. z o.o., Piekarnia Młyn oraz Green Electricity Sp. Z o.o., które w całości sfinansowały jego uruchomienie. Samorząd udostępnił miejsca do rozmieszenia hulajnóg i elektrycznych skuterów.

Wyznaczone strefy, w których dostępne będą urządzenia:
Plac Wolności Olecko
Urząd Miejski w Olecku, Plac Wolności 3
Bank Spółdzielczy w Olecku ul. Cicha 2
Hala widowiskowo sportowa Lega w Olecku
Plaża "Szyjka"
Os. Siejnik
Zakłady "Prawda" ul. Gołdapska
Bank Spółdzielczy w Olecku, Oddział w Kowalach Oleckich
Bank Spółdzielczy w Olecku, Oddział w Świętajnie
Bank Spółdzielczy w Olecku, Oddział w Wieliczkach

mat. UM Olecko


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. RanchoRomanticaRebelle #3074050 30 sie 2021 21:52

    Warto by było uruchomić przystanek w Cichym i Sokółkach oraz Dunajku, bo do Kowal oraz Świętajna daleko z wioski.

    odpowiedz na ten komentarz

  2. Kamilka #3072423 9 sie 2021 11:59

    Wypożyczać skutera nie muszę, bo mam własną elektryczną vespę, którą śmigam już od dłuższego czasu. Sprawdza się jak trzeba nie mam powodu, żeby narzekać.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5