Olecko: Śmiecimy i narzekamy, że jest brudno

2021-04-17 09:00:00 (ost. akt: 2021-04-17 08:49:05)

Autor zdjęcia: Zbigniew Malinowski

Wszyscy jesteśmy gospodarzami naszego miasta i w naszym interesie jest to, żeby było w nim jak najczyściej. Niestety, jeśli chodzi o brud i bałagan, to w większości sami go robimy, bo nikt do nas nie przywozi śmieci z Suwałk czy z Ełku – podkreśla burmistrz Karol Sobczak.
Jedni nie wiedzą do czego służą kosze na śmieci, inni nie sprzątają po swoim psie, jeszcze inni dla zabawy dewastują publiczne mienie, a potem wszyscy płacą za ich lenistwo, brak kultury czy też zwykłą głupotę. Przykładów takich zachowań nie brakuje, nawet nie trzeba specjalnie się starać, aby je zaobserwować. Mówili o tym na ostatniej sesji radni miejscy. Radna Janina Anuszkiewicz narzekała na stały bałagan za sklepem z alkoholem przy ul. Zielonej

— Trudno tam przejść, bo jest tam masa śmieci — mówi radna Anuszkiewicz. — Teraz po interwencji mieszkańca z grubsza zostały zebrane, ale przepraszam – syf nadal pozostał i to jest nagminne. Może trzeba tam postawić jakiś pojemnik, ale obowiązkiem gminy jest sprzątać i nie dopiero po interwencji. Czy my za każdym razem będziemy nękać gminę, bo tam jest notorycznie brud i smród. Tam trzeba sprzątać codziennie bez konieczności dzwonienia, bo jest to obowiązek gminy.


Sami sobie śmiecimy


Do wypowiedzi radnej odniósł się radny Dawid Bondarenko.
— Niestety tych śmieci tu i w całej gminie nie zostawił nikt inny, tylko mieszkańcy gminy Olecko — ubolewa radny Bondarenko. — Do sprzątania mamy spółkę, która się nazywała PGK, a w tej chwili TBS, ale myślę, że ważniejszą rzeczą byłoby wywarcie presji społecznej, mieszkańca na mieszkańca, żeby na przykład papierek po cukierku czy po lodach trafił do kosza na śmieci, tak samo jak i psie odchody. Wtedy byłoby czysto. Nie mówię, żeby wytykać kogoś palcami, ale jeżeli to sami zaczniemy robić, to w mieście będzie czyściej.
Podobne zdanie miał radny Rafał Bielawski, który poruszył problem śmieci na targowisku miejskim.
— Musimy wreszcie zrozumieć, że te śmieci sami zostawiamy — podkreśla radny. — Koło targowicy jest dużo śmieci, butelek, bo tam spotyka się młodzież, gdyż lokale gastronomiczne są zamknięte, więc tu piją alkohol, zostawiają butelki, zamiast zabrać je ze sobą, skoro je przynieśli.

Dzwońcie, będziemy od razu reagować!


Do dyskusji radnych odniósł się burmistrz Karol Sobczak. Podkreślił, że wiosenne prace porządkowe związane z utrzymaniem czystości jezdni i chodników oraz pasów zieleni na terenie miasta trwają od początku marca.
— Wszyscy jesteśmy gospodarzami naszego miasta, nie tylko burmistrz i rada miejska, ale przede wszystkim mieszkańcy — podkreśla burmistrz Sobczak. — My nie jesteśmy w stanie każdego dnia zajrzeć w każdy zakątek miasta i dlatego reagujemy na sygnały mieszkańców i wręcz bym zachęcał do zgłaszania takich miejsc, gdzie jest właśnie coś połamane, zniszczone przez wandali, przepełniony śmietnik, czy nieporządek. Zgłaszajcie, dzwońcie, będziemy od razu reagować, bo myślę, że w interesie nas wszystkich jest to, żeby w mieście było jak najczyściej. Nie traktujemy tego jako nękanie, jak mówi radna Anuszkiewicz, wręcz prosimy o zgłaszanie takich rzeczy. Zgadzam się, że jeśli chodzi o brud i bałagan, to w większości my sami to robimy, bo nikt do nas nie przyjeżdża i nie przywozi śmieci z Suwałk, Ełku czy z Warszawy, tylko trzeba sobie powiedzieć prosto w oczy, że to my sami sobie śmiecimy i warto by było takie zachowania pokazywać, zwracać uwagę i po prostu walczyć z tym nieustannie. Wiem, że to mogą być czasami syzyfowe prace, ale ten proces uświadamiania, że to jest nasze wspólne dobro, że jesteśmy w naszej małej ojczyźnie, o którą warto dbać każdego dnia i każdym miejscu, musi trwać. To samo dotyczy właścicieli psów, którzy muszą pamiętać, że trzeba po nim sprzątnąć.


Burmistrz przy okazji zachęcał do korzystania z Systemu Zgłaszania Obywatelskich Potrzeb (SZOP), który poprzez specjalną stronę internetowa (www.e-potrzeby.pl/olecko) lub aplikację mobilną umożliwia mieszkańcom sygnalizowanie, gdzie w mieście są problemy np. dotyczące śmieci czy zniszczeń. Zgłoszenie trafi do odpowiednich służb, gdzie zostanie zweryfikowane i przekazywane do realizacji. Dodajmy, że gmina Olecko na dodatkowe prace porządkowe i usuwanie skutków wandalizmu wydaje około 50 tys. zł rocznie.Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Monia989 #3064945 17 kwi 2021 09:14

    Cześć panowie, mam na imie Monika :). Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowanych panów zapraszam do kontaktu najlepiej na moim profilu gdzie zobaczysz moje gorące zdjęcia : http://panieonline.pl/monika30

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5