Strażacy przypominają o obowiązku czyszczenia kominów

2021-03-12 12:36:56(ost. akt: 2021-03-12 09:49:02)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Państwowa Straż Pożarna w ostatnim czasie odnotowuje wzrost zdarzeń związanych z pożarami sadzy w przewodach kominowych, które stwarzają duże zagrożenie. Dlatego ważne jest okresowe czyszczenie oraz sprawdzanie stanu technicznego przewodu kominowego.
Pożary sadzy stwarzają duże zagrożenie, osobom przebywającym w budynku, a także mogą doprowadzić do objęcia ogniem całego obiektu. Podczas pożaru może powstać nieszczelność w przewodzie kominowym, przez którą wydostają się toksyczne produkty spalania oraz ogień powodujący rozprzestrzenienie pożaru na przyległe do komina elementy. Dlatego ważne jest okresowe czyszczenie oraz sprawdzanie stanu technicznego przewodu kominowego.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w obiektach opalanych paliwem stałym (np. węgiel, drewno), czyszczenie przeprowadza się co najmniej raz na 3 miesiące, natomiast w przypadku palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym usuwanie zanieczyszczeń należy wykonywać co najmniej raz na 6 miesięcy.

Odpowiednia dbałość o stan techniczny przewodów kominowych, zapewnia wzrost poziomu bezpieczeństwa mieszkańców.

Co zrobić jak już powstanie taki pożar?

Pierwszą ważną rzeczą jest wezwanie straży pożarnej na numer alarmowy: 998 lub 112, podając szczegółowo co się dzieje. Należy zamknąć dopływ powietrza do pieca czy kominka od dołu i od góry (z braku powietrza ogień z czasem wygaśnie). Przez czas oczekiwania na służby ratownicze powinno się dozorować całą długość przewodu kominowego od strony pomieszczeń. Udostępnić pomieszczenia, a po przybyciu na miejsce strażaków – udzielić im niezbędnych informacji.

Wylatujące w czasie takiego pożaru iskry i płaty palącej się sadzy mogą spowodować pożar przylegających do niego części budynku oraz połaci dachu. Pożar sadzy w kominach jest bardzo niebezpieczny, może wytworzyć temperaturę nawet do 1200 °C.

Należy pamiętać, że każdy pożar sadzy niszczy komin. Powstająca wtedy wysoka temperatura powoduje wykruszanie spoin między cegłami i w konsekwencji rozszczelnienia przewodu kominowego. To z kolei może powodować przedostawanie się dymu i trujących gazów (w tym groźny, niewyczuwalny tlenek węgla – czad) do pomieszczeń mieszkalnych zagrażający ludzkiemu zdrowiu i życiu.

Dlatego po pożarze sadzy w kominie należy natychmiast wezwać kominiarza, który oceni stan techniczny oraz wyczyści przewody kominowe.




2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5