Gimnazjaliści z Olecka w Dolinie Narwi

2016-04-25 09:49:18(ost. akt: 2016-04-25 09:58:16)

Autor zdjęcia: Archiwum gimnazjum

W piękną wiosenną sobotę, 16 kwietnia 2016r., uczniowie Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku wzięli udział w wycieczce o charakterze ekologiczno – geograficzno - kulturowym do Narwiańskiego Parku Narodowego.
Naszymi opiekunami byli nauczyciele biologii: Elżbieta Orlik-Gogacz, Agnieszka Baranowska-Moroz i geografii Wojciech Jegliński. Dodatkową opiekę sprawowali rodzice Ewa Muster-Drażba i Wioletta Kempisty.

Tajemnice nadnarwiańskiej przyrody wyjaśniały nam specjalistki ds. udostępniania parku Marzenna Bielonko i Monika Olszewska.

Narwiański Park Narodowy powstał 1 lipca 1996 roku. Położony jest on w północno-wschodniej części Polski, w województwie podlaskim, 30 km na zachód od Białegostoku. Jego obszar wynosi 6810 ha i obejmuje dolinę Narwi pomiędzy miejscowościami Suraż a Rzędziany.

Symbolem parku jest błotniak stawowy, duży ptak drapieżny z rodziny jastrzębiowatych. Siedziba NPN w Kurowie mieści się w zabytkowym dworku pochodzącym z XIX wieku i sąsiadującym z nim urokliwym, przydworskim parku.

Pobyt rozpoczęliśmy spacerem przyrodniczym kładkami po bagnach, mokradłach i torfowiskach (ok.2,1 km) z Waniewa do Śliwna. Niewątpliwą atrakcją była przeprawa przez liczne w tym miejscu koryta rzeczne przy pomocy pływających pomostów umocowanych na linach.

Z uwagi, iż Narew płynie w tej okolicy wieloma korytami tworząc labirynt większych i mniejszych strumieni, które przeplatają się ze sobą albo nikną w szuwarach, rzeka nazywana jest Polską Amazonią.

W połowie trasy znajduje się wieża widokowa, z której podziwialiśmy panoramę doliny. Tuż obok jest miejsce dawnego zamczyska, które w dawnych wiekach służyło za punkt poboru opłat w przeprawie przez Narew.

Następnie przystąpiliśmy do pracy w grupach. Tematyka zajęć obejmowała wodę i glebę nadnarwiańskiego ekosystemu. Pobraliśmy próbki wody z rzeki i zbadaliśmy jej właściwości fizyczno – chemiczne. Poznaliśmy strukturę gleby znajdującą się, zarówno przy powierzchni i pod powierzchnią. Dokonaliśmy badania jej parametrów fizycznych, chemicznych oraz rozpoznawaliśmy podstawowe organizmy glebowe.

Dzień w Dolinie Narwi zakończyliśmy integracyjnym ogniskiem z pieczoną kiełbaską oraz wiosenną, słoneczną „kąpielą”.
Gabriela Jeglińska klasa 2d

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. xyz #1981956 | 195.136.*.* 25 kwi 2016 21:23

    Jaki ciekawy artykuł, gratulacje panie Wojciechu.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5