Szkolenia z siecią i komputerem

2015-02-05 00:00:00(ost. akt: 2015-02-05 14:07:16)
Rozmowa z Sylwią Jaskulską, członkiem zarządu województwa.
— Samorząd województwa, równolegle z budową sieci szerokopasmowej Polski wschodniej w regionie, prowadzi szkolenia komputerowe dla osób powyżej 45. roku życia. Kto może z nich skorzystać?
— W ramach realizacji projektu wspierane są działania szkoleniowe i doradcze w zakresie kompetencji cyfrowych skierowane przede wszystkim do osób 45-64 lat, nieaktywnych na rynku pracy, emerytów i rencistów zamieszkujące tereny wiejskie i małe miasta. Kursy kierujemy do osób, które z nowoczesnymi technologiami nie są tak obyte, jak wymaga tego współczesny rynek pracy.

— Szkolenia są bezpłatne?
— Tak. Są organizowane przez partnera prywatnego realizującego projekt sieci szerokopasmowej Polski wschodniej. Odbywają się głównie w bibliotekach miejskich i gminnych oraz świetlicach. Uczestnicy biorą udział w warsztatach, podczas których profesjonalni trenerzy korzystają z dostępnych narzędzi multimedialnych. Wstępnie założyliśmy przeszkolenie 1860 osób, ale zainteresowanie okazało się tak duże, że utworzyliśmy listę rezerwową, na której znajduje się około 500 chętnych. Na stroniewww.internetbezgranic.pl można znaleźć dodatkowe informacje oraz zapisać się na szkolenie.

— Czego uczą się uczestnicy szkoleń?
— M.in. wysyłania e-maili, wyszukiwania informacji, np. przepisów kulinarnych czy porad, robienia zakupów przez internet, sprawdzania cen i dostępności poszukiwanych towarów, używania portali społecznościowych, kontaktowania się z instytucjami publicznymi. Wiele osób było zaskoczonych tym, jak prosta jest obsługa komputera i internetu i jak bardzo zdobyte umiejętności ułatwiają załatwianie codziennych spraw.

— Jak dostęp do sieci szerokopasmowej może zmienić życie osób, które mieszkają obecnie w miejscach, gdzie nie ma jeszcze internetu lub zasięg jest bardzo słaby?
— Internet likwiduje bariery związane z odległością, dostępnością, ułatwia kontakt i wymianę informacji z całym światem. Każdy może dostosować to narzędzie do swoich potrzeb. Komunikatory, fora internetowe, rozrywka, zakupy to najbardziej powszechne zastosowania internetu. Dzięki sieci można m.in. zarządzać swoim kontem bankowym, szybko i bez kolejek opłacać rachunki… Możliwości, jakie daje podłączenie do internetu są właściwie nieograniczone. Wkrótce ponad 90 proc. mieszkańców naszego regionu będzie mogło z nich korzystać.


Obrazek w tresci


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5