Jest szansa na wsparcie finansowe dla zabytków

2023-03-02 15:52:49(ost. akt: 2023-03-02 16:19:24)
Ta baszta i fragment muru w ogrodzie parafii wymaga pilnej interwencji konserwatorów

Ta baszta i fragment muru w ogrodzie parafii wymaga pilnej interwencji konserwatorów

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

W związku z ogłoszeniem kolejnej edycja konkursu „Nasz Zabytek” prowadzonego przez Fundację Most the Most – organizację non-profit powołaną przez BGK, burmistrz Miasta serdecznie zachęca mieszkańców do zgłaszania obiektów zabytkowych z terenu Nowego Miasta Lubawskiego, którym warto przywrócić ich świetność.
Ilość dokonanych zgłoszeń przez mieszkańców miasta i okolic decyduje o szansie
na zwycięstwo i uzyskanie dofinansowania w wysokości miliona złotych na rewaloryzację zabytku i dostosowanie go do wybranej w konkursie funkcji społecznej. Zgodnie z zasadami konkursu zgłoszenia zgłoszenie może wysłać tylko osoba fizyczna. Oznacza to, że nie można wysłać zgłoszenia w imieniu organizacji, firmy, stowarzyszenia, fundacji lub występując jako właściciel zabytku. Nabór trwa do 5 marca 2023 roku, więc jest ostatnia szansa, by zesłać zgłoszenie.
Zgłoszeń dokonuje się przez formularz dostępny na stronie: https://mostthemost.pl/nasz-zabytek-warminsko-mazurskie/.
W ocenie władz miasta wskazane jest zabieganie o wsparcie finansowe na odnowienie fragmentu średniowiecznego muru obronnego wraz z basztą przy ul. Kościelnej. Jest to obiekt o wyjątkowej wartości historycznej, który z roku na rok znajduje się w coraz gorszym stanie. To najdłuższy fragment pozostałości średniowiecznych fortyfikacji na terenie Nowego Miasta Lubawskiego. Wyjątkowy również z uwagi na jedyną zachowaną do dzisiejszych czasów okrągłą basztę.
Odnowienie tego zabytku niewątpliwie wpłynie na wzrost atrakcyjności naszego miasta, oraz budowanie tożsamości lokalnej i świadomości historycznej mieszkańców naszych terenów. Pomimo starań władz miasta do tej pory nie udało się pozyskać wsparcia finansowego pozwalającego na rozpoczęcie prac zapobiegających dalszemu niszczeniu zabytku.
Gmina dysponuje pełną dokumentacją projektowo-konserwatorską i pozwoleniami pozwalającymi na sprawne przystąpienie do działania.
Prosimy Mieszkańców o aktywne włączenie się w te działanie na rzecz ratowania zabytków w naszym mieście — apeluje Józef Blank, burmistrz miasta. ul

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5