Sekcja tenisa stołowego KS Wicher Gwiździny podsumowuje miniony sezon

2022-01-24 15:04:35(ost. akt: 2022-01-25 08:49:10)

Autor zdjęcia: KS Wicher Gwiździny

Sekcja tenisa stołowego ma za sobą dwa lata działalności. Trzeba przyznać, że to był dobrze wykorzystany czas.
Tenisiści z Gwiździn, w minionym 2021 roku rywalizowali w 3 lidze Warmińsko-Mazurskiego Związku Tenisa Stołowego. W sumie startowało 9 drużyn z Warmii — Mazur.

— Rozegraliśmy 8 spotkań, z czego udało się wygrać jedno, z drużyną GKS Grunwald. W pozostałych meczach musieliśmy uznać wyższość rywali, głównie z uwagi na fakt, że nasza drużyna jest stosunkowo jedną z najmłodszych drużyn występujących w lidze — mówi Szymon Sargalski, zawodnik KS Wicher Gwiździny i trener najmłodszych — W naszej drużynie jeden zawodnik ma zaledwie 10 lat, nie mamy także doświadczenia ponieważ to nasz drugi sezon. Ale nie poddajemy się.

Aktualnie w tabeli KS Gwiździny zajmuje ostatnie miejsce, lecz obycie dzieci oraz doświadczenie, które zbierają młodzi mieszkańcy Gwiździn reprezentując swój klub i region w Olsztynie, Lidzbarku Warmińskim, Ostródzie czy Działdowie, jest bezcenne. Trening czyni mistrza, a pokora i cierpliwa nauka są z pewnością dobrym początkiem.

— Celem moim jako trenera dzieci jest przekazanie im jak najszerszej wiedzy z zakresu gry w tenisa stołowego, ale i nie tylko. Edukacja prawidłowej postawy człowieka jest fundamentem, który w przyszłości pomoże stać się im lepszymi ludźmi — mówi Szymon Sargalski— Rozwój przez zabawę — nie uznaję tych słów jako zasadę lecz metodę, która powinna być w pierwszej kolejności uznawana za najważniejszą w edukowaniu młodych sportowców, w małych miejscowościach.


Sekcja tenisa KS Wicher Gwiździny w swojej kadrze posiada najzdolniejszych zawodników z licencją zawodniczą. Pozostali, którzy uczą się grać i występują w lidze młodzieżowej w Gwiździnach starają się dorównać grupie, gdzie znajdują się najzdolniejsi. Aktualnie w Gwiździnach uczy się grać w tenisa stołowego i rywalizuje ze sobą 35 dzieci.

— Od 3 lat dzięki możliwości szkolenia dzieci i realizowaniu "Programu Klub" oraz projektowi gminnemu "3 liga" za co niezmiernie dziękujemy wójtowi gminy Tomaszowi Waruszewskiemu, uzyskaliśmy odpowiedni sprzęt do szkolenia dzieci, co przełożyło się zdecydowanie na wyniki w naszym regionie — wyjaśnia Szymon Sargalski.

Ostatnie sukcesy zawodników KS Wicher Gwiździny to:
— 3 złote medale i 1 brązowy w czterech różnych kategoriach w Drużynowych Mistrzostwach gminy szkół podstawowych. (reprezentacja Szkoły Podstawowej im. Księdza Kazimierza Wróblewskiego w Gwiździnach)
— 3 złote medale w zawodach drużynowych o mistrzostwo powiatu szkół podstawowych ( reprezentując Szkołę Podstawową im. Księdza Kazimierza Wróblewskiego w Gwiździnach)
— Aktualnie zawodnicy czekają na datę zawodów wijewódzkich, do których zostali zakwalifikowani.
— 62 Finał Turnieju Warmińsko-Mazurskiego Zrzeszenia LZS w Tenisie Stołowym o Puchar Radia Olsztyn. Alicja Sargalska ( miejsce 16, rocznik 2013), Bartosz Górtatowski ( 32 miejsce, rocznik 2009), Filip Sargalski (miejsce 32, rocznik 2011), Patryk Sargalski (miejsce 14, rocznik 2007), Michalina Milewska (miejsce 7, rocznika 2007). Wśród dorosłych Szymon Sargalski miejsce 16, Michał Mówiński miejsce 24, Roman Gawiński 16 miejsce.

Oprócz rywalizacji sportowej, większość dzieci z klubu Wicher Gwiździny, zaangażowana jest także w organizowanie meczu 3 ligi i występowanie w meczu w roli sędziego.
— W ten sposób uczymy dzieci liczyć oraz podejmować decyzje pod presją, ponieważ obserwowanie piłeczki na tym poziomie nie należy do najprostszych z rzeczy ‚ wyjaśnia trener najmłodszych, Szymon Sargalski.

Świetnie rokującym zawodnikiem w KS Wicher Gwiździny jest Patryk Sargalski rocznik 2007. W lidze młodzieżowej na 10 kolejek zwyciężył 8— krotnie.
— Absolutnie wyłamuje się poza schemat, jeżeli mówimy o zawodnikach młodzieżowych naszego klubu, mimo młodego wieku posiada on już blisko 10— letni staż w grze przy stole — tłumaczy Szymon Sargalski — Warto dodać, iż Patryk oprócz występów w III lidze WMZTS oraz w Amatorskiej Lidze Tenisa Stołowego w Ostródzie występuje w Lidze Tenisa Stołowego w Gwiździnach walcząc z dorosłymi. W wieku 14 lat jest jednym z najlepszych zawodników w gwiździńskiej lidze coraz bardziej przypieczętowując swoją dominację.

Kolejnym zawodnikiem, który w przyszłości może reprezentować nasz region w tym sporcie jest Mateusz Smyka rocznik 2007. To zawodnik nastawiony głównie na grę ofensywną i na obecną chwilę zajmuje 2 miejsce w klasyfikacji generalnej ligi młodzieżowej oraz zajmuje 11 pozycję w Lidze Tenisa Stołowego w Gwiździnach.
— Kwestią miesięcy jest przeskoczenie kolejnych etapów rozwoju przez Mateusza i dołączenie do grona najlepszych zawodników gwiździńskiej ligi, bowiem zmagał się on z kontuzją ręki — mówi Szymon Sargalski — Podobnie jak Patryk, Mateusz reprezentuje nasz klub w III lidze WMZTS oraz w Amatorskiej Lidze Tenisa Stołowego w Ostródzie. Pod moim okiem „Smyka” zdecydowanie rozwinął myślenie przy stole, oraz poszerza horyzonty jeżeli mówimy o graniu poza schematem.

Zawodnik z największą pasją to zdecydowanie Bartosz Górtatowski rocznik 2009.
— Bartek to przede wszystkim chłopak, który dodaje do każdego meczu emocje, dzięki temu wpędza każdy mecz w dramaturgię — mówi z uśmiechem Szymon Sargalski — To jego najlepsza cecha jeżeli mówimy o sportowcu, który oddaje wszystko co ma, by osiągnąć cel. Ambicja, charakterność, walka o każdą piłkę. Bartosza zdecydowanie nie potrzeba mobilizować do walki przy stole. Zawsze jest gotowy, zawsze chce grać. Ze względu na znikomą liczbę godzin nie mogę poświęcić chłopakom wystarczająco dużo czasu by uczyć i edukować go bardziej jako sportowca, a bardzo szkoda.

Ostatnim z zawodników, który reprezentuje KS Wicher Gwiździny w 3 lidze jest Filip Sargalski rocznik 2011.
— Filipek jest na etapie edukowania się jeżeli chodzi o uderzenia forhendowe. Jeżeli mam być szczery to zawodnik z dużymi ambicjami. Już teraz nie stanowi dla niego problemu odbijanie bekhendem czy forhendem — tłumaczy trener Szymon Sargalski — Największe rozgoryczenie u Filipa pojawia się kiedy musimy odbyć 100 kilometrową drogę, by zagrać mecz ligowy. W tym czasie, podczas podróży pada pytanie od Filipa "kiedy będziemy grać?", co najlepiej opisuje tego młodego wojownika i jego chęci do gry.

Oprócz młodzieży, w III lidze oraz w ALTS w Ostródzie, KS Wicher Gwiździny reprezentuje Michał Mówiński, Ryszard Domżalski, Michał Sargalski, Marcin Łupaczewski, Artur Lubnau, Agnieszka Treder oraz Szymon Sargalski.

W rankingu indywidualnym 3 ligi najwyżej sklasyfikowanym zawodnikiem z Gwiździn jest Szymon Sargalski, który zajmuje 11 miejsce osiągając 55,56% (20 zwycięstw) wygranych meczów. Tracąc zaledwie 5 meczy do czołowej 5 najlepszych tenisistów 3 ligi. Drugim naszym najlepiej punktującym zawodnikiem jest Michał Sargalski, który zajmuje po rundzie jesiennej 34 miejsce osiągając 36,36%( 8 zwycięstw) wygranych meczów. Michał Mówiński uzyskał 39 pozycję we wskazanym rankingu osiągając 21,43% (6 zwycięstw) wygranych meczów, zaś ostatnim który zdobywał punkty dla zespołu jest Artur Lubnau, który uplasował się na 44 miejscu z osiągnięciem 50% (4 zwycięstwa) wygranych meczów. 62 miejsce zajął Marcin Łupaczewski osiągając 12,50% (1 zwycięstwo) wygranych meczów. Pozostałym zawodnikom łącznie z młodzieżowcami nie udało się uzyskać zwycięstwa.

— Oczywistym jest w tym momencie pytanie w jakim kierunku to wszystko podąża? Niestety widzę jak bardzo zmieniła się sytuacja w tym sporcie od momentu pojawienia się COVID-19. Zmalała frekwencja uczestników starszych, którzy troszczą się o swoje życie i wolą zostać w domach. Często podróżując do lokalnych sekcji widzę, że ma to miejsce w całym naszym regionie. Naszą nadzieją na całą tą sytuację jest wiara w nasze młode pokolenia. Nadzieja na lepsze lata i rozwój młodzieży, którymi obecnie się zajmuje jest kluczowym momentem, w którym miejmy nadzieję będziemy mieli kontynuację świetnych sportowców w tenisie stołowym z duchem myślenia naszego patrona księdza Kazimierza Wróblewskiego — mówi Szymon Sargalski — KS Wicher Gwiździny jest pierwszym w historii klubem w naszym regionie uczestniczącym w rozgrywkach ligowych w tenisie stołowym. Jesteśmy jedną z najmniejszych miejscowości w naszym województwie, gdzie występuje sekcja tenisa stołowego o takim potencjale ludzkim.

— Reprezentując KS Wicher Gwiździny jako zawodnik i trener w tenisie stołowym osiągamy zamierzone cele. Pomysł na ogólne sprawozdanie wziął się z uwagi na fakt, że moi podopieczni tworzą małą historię naszego regionu — mówi Szymon Sargalski — Chciałbym jako trener nagrodzić ich, tym abyście mogli o nich kilka słów przeczytać. Bardzo dziękuje "Gazecie Nowomiejskiej" za współpracę. Życzę Czytelnikom zdrowia, spokoju i szczęścia na ten 2022 rok. Pozdrawiam serdecznie — kończy Szymon Sargalski.

Serdecznie gratulujemy Wam dotychczasowych osiągnięć, cieszymy się, że w minionym roku na naszych łamach, mogliśmy o was pisać. Przed nami, i Wami, nowy rok. Z pewnością będzie bardzo owocny.

Alina Laskowska
a.laskowska@gazetaolsztynska.pl

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5