Dni Nowego Miasta i Odpust Tomaszowy z koncertem

2020-07-05 19:17:02 (ost. akt: 2020-07-05 19:20:55)
Początek sumy odpustowej w bazylice kolegiackiej

Początek sumy odpustowej w bazylice kolegiackiej

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Wierni z parafii nowomiejskiej oraz goście, którzy przybyli do Nowego Miasta, uczestniczyli w uroczystościach Odpustu Tomaszowego. Podczas uroczystej sumy biskup toruński Wiesław Śmigiel poświęcił odrestaurowane zabytki. Odbył się również koncert w wykonaniu artystów scen łódzkich.
Odpust Św. Tomasza od wielu lat powiązany jest z obchodami Dni Nowego Miasta. Dotychczas z tej okazji odbywał się wielki festyn z udziałem gwiazd estrady „z najwyższej krajowej półki”. Panujące ciągle zagrożenie epidemiczne spowodowało, że imprezy odbywające się zawsze na obiektach MOSiR odwołano.

Sumę odpustową odprawił w koncelebrze biskup Wiesław Śmigiel, który podczas mszy poświęcił odrestaurowane zabytki. Podczas kazania nie omieszkał zaznaczyć, że nowomiejska bazylika zalicza się do najpiękniejszych świątyń w diecezji.

Miłym akcentem było podziękowanie ks. Zbigniewa Markowskiego, proboszcza nowomiejskiej parafii osobom, które zaangażowały się w pomoc podczas prac konserwatorskich drewnianych elementów wyposażenia kościoła. Symboliczne upominki wręczone zostały Józefowi Blankowi, burmistrzowi miasta, Andrzejowi Ochlakowi, staroście powiatu i Andrzejowi Andrzejewskiemu, szefowi Fundacji Działyńskich.

Był jeszcze jeden miły akcent rocznicowy. Organista Parafii pw. Św. Tomasza Apostoła — Piotr Chełkowski obchodzi 40-lecie pracy organistowskiej. Jubilatowi podziękował za pracę proboszcz Zbigniew Markowski, do gratulacji dołączył się również biskup Wiesław Śmigiel.

Po południu bazylika stała się salą koncertową. Liczni słuchacze uczestniczyli w uczcie artystycznej w wykonaniu artystów scen łódzkich. ul

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. NIE covidowi #2944449 | 94.254.*.* 6 lip 2020 09:31

    Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. (...)Panujące ciągle zagrożenie epidemiczne spowodowało, że imprezy odbywające się zawsze na obiektach MOSiR odwołano.(...)......................... ........ Kiedy i na jakiej podstawie został zniesiony na terenie kraju stan epidemii ogłoszony Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, opublikowany w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 20 marca 2020 r. poz. 491?................... Znoszone są stopniowo obostrzenia, natomiast stan epidemii nadal obowiązuje.

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5