Dary września

2023-09-15 19:00:00(ost. akt: 2023-09-15 12:22:29)

Autor zdjęcia: Aleksandra Kobylańska

Wrzesień obfituje w pyszne i wartościowe produkty sezonowe, które niewątpliwie przyczyniają się do poprawy stanu naszego zdrowia. Wiele owoców i warzyw, które możemy spotkać na straganach ma wielostronne zastosowanie.
Dlaczego warto jeść produkty sezonowe?
Zawierają one wiele różnych, potrzebnych nam witamin i minerałów, dostarczają błonnik oraz wspomagają nasze zdrowie. Ważne jest również to, że cena tych produktów jest stosunkowo niska, a produkty są świeże i pyszne. Jest również wiele możliwości kulinarnych zastosowania tych warzyw i owoców, z wielu z nich można robić przetwory.

Co warto jeść we wrześniu i dlaczego?
Śliwki – owoce te niewątpliwie kojarzą nam się z jesienią, a konkretniej z przejściem między końcem pięknych, słonecznych dni, a początkiem długich, zimnych, jesiennych wieczorów. Śliwki są dobrem narodowym, dostarczającym pektyn, czyli błonnika, dzięki czemu wspomagają one prawidłową pracę jelit. Ponadto zawierają żelazo, wapń i potas oraz witaminy z grupy B, a także A i E. Spożycie śliwek np. po posiłku jako deser lub jako składnik posiłku, chociażby w owsiance ze skyrem i śliwkami sprzyja odczuwaniu sytości przez dłuższy czas. Jest to dobra przekąska w trakcie odchudzania.

Jabłka – dostępne na każdym rogu, idealne jako przekąska lub składnik placuszków czy dodatek do ryżu. Podobnie jak śliwki, jabłka bogate są w błonnik, a więc usprawniają pracę jelit. Dodatkowo dostarczają one witaminę C, E i K oraz witaminy z grupy B. Można zatem stwierdzić, że regularne spożywanie tych owoców przyczynia się do promiennego wyglądu skóry. Mówi się też, że spożywanie jednego jabłka dziennie może uchronić przed chorobami i odwiedzaniem lekarzy. Warto więc je jeść, szczególnie teraz, gdy rozpoczyna się na nie sezon.

Gruszki – owoce, nieco mniej popularne niż jabłka, ale równie smaczne i wartościowe. Gruszki także obfitują we włókno pokarmowe, które przyspiesza i reguluje procesy trawienne, a więc polecane są przy problemach z zaparciami. Dzięki zawartości boru gruszki wspierają procesy myślowe, wpływając tym samym korzystnie na pracę mózgu. Gruszki świetnie się sprawdzą jako przekąska dla uczniów i studentów, a także wszystkich osób pracujących umysłowo. Można z niej zrobić np. placuszki, dodać do sałatek oraz kanapek. Świetnie sprawdza się połączenie gruszki i sera blue, brie lub cammeberta.

Dynia – królowa wśród jesiennych zup typu krem to właśnie zupa dyniowa. Jest ona nie tylko smaczna, ale przede wszystkim bogata w witaminy i składniki mineralne. Jej spożywanie spowalnia procesy starzenia, wspomaga prawidłowe funkcjonowanie nerek, obniża poziom cukru we krwi oraz korzystnie wpływa na odporność. Dynia jest znana przede wszystkim w formie zup, ale można z niej przygotować również placuszki, frytki, sosy do makaronów czy użyć jako dodatek do owsianki. Popularnym wykorzystaniem dyni jest przyrządzanie jej w occie.

Cukinia – warzywo idealnie nadające się do makaronów, potraw z ryżu oraz szaszłyków. W 100g dostarcza zaledwie 17 kilokalorii. W cukinii znajdziemy między innymi witaminę A, która pozytywnie wpływa na wzrok, potas wspierający pracę serca oraz witaminę C, która jest przeciwutleniaczem. Cukinia zawiera również luteinę, która zapobiega zwyrodnieniu plamki żółtej. Mówi się, że warto sięgać po cukinię, właśnie ze względu na jej korzystny wpływ na wzrok.

Aleksandra Kobylańska

fot. archiwum prywatne
Aleksandra Kobylańska – dietetyk, psychodietetyk, pasjonatka nauki prawidłowego odżywiania. Twórczyni konta instagramwego @aleksandrakobylanska na którym dzieli się z obserwatorami pysznymi przepisami, wiedzą i doświadczeniem.

fot. 2 fot. pixabay
fot. Warto sięgać po warzywa i owoce sezonowe

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5