Marcin Paliński: Chcę poprawić komfort życia mieszkańców

2023-05-25 19:00:00(ost. akt: 2023-05-23 18:10:35)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Podczas VII Kongresu Przyszłości poznaliśmy Najpopularniejszych Samorządowców Warmii i Mazur. Marcin Paliński – starosta nidzicki otrzymał w tym roku dwie nagrody: drugie miejsce w Plebiscycie oraz Nagrodę Kapituły. W uzasadnieniu czytamy: ,,W czasie trwania kadencji starosty Marcina Palińskiego udało się wprowadzić wiele pozytywnych zmian w powiecie nidzickim. W zeszłym roku udało się otworzyć piękny, nowoczesny i długo wyczekiwany kompleks sportowy przy ulicy Wyborskiej, który stał się swego rodzaju wizytówką w naszym regionie. Starosta Marcin Paliński już na początku kadencji postawił jasny cel: poprawić jakość i komfort życia mieszkańców. Jest to możliwe dzięki dynamicznemu rozwojowi i realizacji strategicznych inwestycji. Warto podkreślić, że realizowane inwestycje drogowe są największymi przedsięwzięciami w powiecie nidzickim na przestrzeni lat".
— Panie starosto w zeszłym roku zwycięstwo w Plebiscycie na Najpopularniejszego Samorządowca Warmii i Mazur, w tym roku otrzymał Pan dwie statuetki – II miejsce w plebiscycie i nagroda kapituły m.in. za dynamiczny rozwój powiatu i realizację strategicznych inwestycji. Czy takie wyróżnienie jest motorem do dalszego działania?
— Zdecydowanie! Jest to dla mnie ogromne wyróżnienie, można powiedzieć że ta nagroda to podsumowanie mojej 5-letniej kadencji. Jest to dla mnie ogromna radość, szczęście, ale trzeba pamiętać, że za tymi wyróżnieniami stoi też zespół. I właśnie tę nagrodę chciałbym dedykować swoim pracownikom, nie tylko starostwa powiatowego, ale też jednostek organizacyjnych, czyli wszystkim tym, którzy pracują na sukces powiatu nidzickiego, a jest ich wielu. I za to chciałbym dziś bardzo serdecznie podziękować.

— Jedną ze strategicznych inwestycji realizowanych przez powiat nidzicki była budowa i otwarcie nowoczesnego kompleksu sportowego, który stał się wizytówką regionu. Proszę opowiedzieć o tej inwestycji.
— Powiat nidzicki może pochwalić się pięknym obiektem, który od 1 września 2022 roku jest otwarty i ogólnodostępny dla wszystkich mieszkańców. Odbywają się w nim zajęcia wychowania fizycznego, a uczniowie mogą korzystać z profesjonalnych i dobrze przygotowanych boisk. Zgodnie z przedmiotem inwestycji wybudowaliśmy boisko do piłki nożnej oraz boisko wielofunkcyjne, w tym boiska do piłki ręcznej, a także siatkówki i streetballa. Powstał kort tenisowy, bieżnia i skocznia do skoków w dal. Zagospodarowanie terenu objęło również wymianę ogrodzenia, bramy wjazdowej, montaż piłkochwytów, budowę chodników i dróg dojazdowych. W obiekcie stanęła mała architektura, nowe ławki, wiata rowerowa i tablica informacyjna. Nie zabrakło także nowych nasadzeń drzew iglastych, liściastych i trawników, a teren został odwodniony, doświetlony oraz jest monitorowany. Prace nad kompleksem trwały wiele lat. Cieszę się, że w tej kadencji udało nam się pozyskać środki, a przypomnę że kompleks wyceniono na ponad 8 mln zł, i został on zrealizowany w 100% ze środków zewnętrznych. Udało nam się pozyskać ponad 5,5 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, jak również 2,5 mln zł z programu „Sportowa Polska – Program rozwoju lokalnej infrastruktury sportowej”. Takie inwestycje, gdzie powiat z własnych środków nie musi nic dokładać wykonuje się bardzo miło (śmiech). Tak naprawdę bardzo cieszymy się, że zarówno młodzież, jak i osoby dorosłe mają gdzie spędzać wolny czas. I do tego gorąco zachęcam - obiekt jest ogólnodostępny, co obiecaliśmy, i życzyłbym sobie, żeby nasi mieszkańcy z tego pięknego obiektu korzystali, jednocześnie proszę, aby nie niszczyć tych elementów, bo jest to nasze dobro wspólne. Im dłużej będziemy o nie dbali, tym dłużej będzie nam ono służyło. Myślę, że ten kompleks jest realizacją nie tylko marzeń samorządu, ale przede wszystkim nauczycieli, rodziców i samych dzieci, które mogą na nim odbywać zajęcia wychowania fizycznego. Jeszcze raz podkreślę, jesteśmy bardzo zadowoleni, cieszymy się, i oby jak najwięcej takich inwestycji, do których nie musimy dokładać, w powiecie nidzickim było realizowanych.

— Podczas VII edycji Kongresu Przyszłości dużo mówiliśmy o obronności kraju, a kilka dni temu, media społecznościowe obiegła informacja, że w powiecie nidzickim powstanie jednostka wojskowa...
— Tak, to prawda. rozmowy dotyczące jednostki wojskowej trwają od wielu miesięcy, natomiast od kilku dni jest to informacja oficjalna. Cieszymy się, że w powiecie nidzickim powstanie jednostka wojskowa. Po pierwsze będą to oczywiście nowe miejsca pracy, po drugie myślę że powiat nidzicki gospodarczo bardzo się rozwinie, i po trzecie, co jest dla nas najważniejsze, myślę że zatrzymamy młodzież, która niestety ucieka poza granice tego powiatu. Mam nadzieję, że utworzenie jednostki wojskowej tę młodzież zatrzyma, a przypomnę że mamy w powiecie klasy wojskowe. Spotykam się i rozmawiam z uczniami tych klas i większość uczniów deklaruje chęć służby w wojsku. Z tego powodu cieszę się, że to właśnie na naszym terenie ta jednostka powstanie i nasza młodzież zostanie w powiecie nidzickim: tu będzie mieszkać, rozwijać się, zakładać rodziny.

— Plany na najbliższy czas?
— Planów jest bardzo dużo i trudno je wszystkie streścić w kilku słowach. Przypomnę, że w budżecie uchwalonym przez radę powiatu założyliśmy prawie 40 mln zł na inwestycje, które obejmują 31 zadań. Myślę, że jedną z takich strategicznych inwestycji, na którą czekają mieszkańcy jest przebudowa ul. Warszawskiej i Sienkiewicza. Chcę uspokoić i zapewnić, że jesteśmy już w trakcie rozstrzygania przetargu. Mam nadzieję, że w maju - najpóźniej w czerwcu wykonawca wejdzie już na plac budowy i niebawem mieszkańcy będą mogli cieszyć się nową drogą, nowymi chodnikami, nową ścieżką rowerową. To co robimy, robimy głównie z myślą o naszych mieszkańcach, a jeżeli wystąpią jakieś uciążliwości związane z inwestycją to już dzisiaj proszę o wyrozumiałość, ponieważ niebawem będzie piękna droga, piękne chodniki i tym będziemy się z pewnością cieszyli.

Obrazek w tresci

Marcin Paliński (drugi z lewej) drugim Najpopularniejszym Samorządowcem Warmii i Mazur

Obrazek w tresci

Marcin Paliński z wojewodą Arturem Chojeckim

Obrazek w tresci

Starosta z Nagrodą Specjalną Kapituły

Obrazek w tresci

Marcin Paliński z Andrzejem Senkowskim - właścicielem ,,Gazety Olsztyńskiej" i ,,Dziennika Elbląskiego"
fot. Zbigniew Woźniak


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5