Podczas spotkania w Nidzicy przedstawili program wyborczy

2023-05-29 08:30:00(ost. akt: 2023-05-29 08:30:22)

Autor zdjęcia: Halina Rozalska

22 maja mieszkańcy Nidzicy spotkali się z posłanką Małgorzatą Pępek oraz senatorem Markiem Borowskim, którzy przedstawili program Platformy Obywatelskiej.
Posłanka mówiła o trudnej pracy w sejmie, o procedowaniu ustaw. —Trafiają się ustawy bardzo ważne, a są procedowane nieraz w ciągu jednego dnia. Zdarza się też tak, że w ciągu następnego posiedzenia robimy poprawki. Nie jest to dla Polaków dobre. Nie powinny się takie błędy zdarzać. Sejm powinien profesjonalnie pracować i te ustawy powinny być dobre. Mam nadzieję, że przy pomocy państwa się to zmieni, że zmienimy Polskę — podkreśliła.

Senator Marek Borowski przedstawił program Platformy Obywatelskiej. — Jedną z nich jest kwestia ustalania ceny wody za m3 przez jedną instytucję, jaką są Wody Polskie. To jest absurd, żeby jedna instytucja ustalała ceny we wszystkich gminach. Ja do tej pory myślałem, że ustalają je radni. Wody Polskie ustalają cenę wody raz na 3 lata. My to na pewno zmienimy — podkreślił. Dodał, że podobna sytuacja jest z cenami za ciepło, która ustala Urząd Regulacji Energii. — Samorządność jest niszczona. My to zmienimy — zapewnił senator.

Mówiąc o programie zaznaczył, że należy zmniejszyć uzależnienie samorządów od centralnej władzy. — Pieniądze, które będą trafiały do samorządów z różnych instytucji rządowych muszą być przydzielane według przejrzystych algorytmów, które każdy może sprawdzić, zobaczyć, zapytać publicznie — mówił senator Marek Borowski. Posłanka Małgorzata Pępek dodała, że PO przygotowało pakiet dla przedsiębiorców oraz zmiany w pracy urzędów skarbowych, które staną się centrami obsługi podatnika, gdzie przedsiębiorcy będą mogli uzyskać profesjonalna pomoc.

Uczestnicy spotkania pytali o to, co Platforma Obywatelska zrobi przez pierwsze 100 dni. Przede wszystkim trzeba będzie przejrzeć wszystkie ustawy, dokumenty, decyzje pod kątem praworządności.
Następnie mieszkańcy zadawali pytania dotyczące m.in programu dla młodych, kwestii rozliczenia dotychczasowej władzy, zabezpieczenia dokumentów potwierdzających działalność niezgodną z prawem.

Spotkanie prowadził Wojciech Żulczyk


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5