Ta innowacja utrudni nam życie
2023-04-10 18:21:48(ost. akt: 2023-04-17 11:16:08)
SYGNAŁ CZYTELNIKA // Likwidacja kasy w Spółdzielni Mieszkaniowej „Odbudowa” w Nidzicy nie wszystkim się podoba. Taki problem zgłosił nam jeden z mieszkańców miasta. — To utrudnienie dla wielu osób — zaznacza mężczyzna.
Mieszkaniec* uważa, że przed wprowadzeniem takich zmian należy zastanowić się czy wpłyną one pozytywnie na działalność spółdzielni i jej mieszkańców.
— Do tej pory opłat za mieszkanie dokonywaliśmy w kasie spółdzielni, a od kwietnia takich opłat można dokonywać w bankach na konto spółdzielni. Dla mnie i dla wielu innych mieszkańców rodzi to problem, gdyż opłata za mieszkanie jest zmienna. Przed dokonaniem opłaty najpierw należy zadzwonić lub odwiedzić biuro spółdzielni, aby uzyskać informację o wysokości opłaty za miesiąc, a nie zawsze takie informacje są już przygotowane — mówi mieszkaniec Nidzicy. I podkreśla, że ta sytuacja stworzyła problem, zwłaszcza dla osób starszych, których w spółdzielni nie brakuje.
— Od listopada do marca co miesiąc płaciłem inną kwotę za mieszkanie, i tak będzie zapewne w kolejnych miesiącach. To rodzi pytanie: czy na tym na polegać ułatwienie w rozliczaniu ze spółdzielnią? Czy każdy będzie wpłacał, zgodnie z pismem spółdzielni, stałą sumę, by na koniec roku powstała tak duża kwota do uzupełnienia, na którą trzeba będzie przeznaczyć jedną emeryturę? Inne firmy państwowe, pomimo stałych opłat, przesyłają przekazy na dokonywanie wpłat. Zastanawiam się czy wprowadzona zmiana ułatwi życie członków spółdzielni, gdyż i tak musimy odwiedzać okienko kasy w biurze spółdzielni, by uzyskać informację o kwocie do zapłaty. Ta innowacja utrudni życie nie tylko mnie. W spółdzielniach mieszkaniowych obowiązuje zasada, że spółdzielnia ma służyć mieszkańcom, a nie odwrotnie — podkreśla mieszkaniec.
Z informacji przekazanych mieszkańcowi wynika, że zamknięcie kasy spowodowane jest ,,rosnącymi wymaganiami oraz kosztami związanymi z jej funkcjonowaniem". Władze spółdzielni informują, że wysokość salda mieszkaniec może uzyskać... w biurze spółdzielni w okienku czynsze. Inne sposoby to kontakt telefoniczny lub e-konto na stronie internetowej. — Tylko, że każdorazowo za telefon musimy płacić, nie zawsze też do spółdzielni można się dodzwonić. Niekiedy informacji o kwocie do zapłaty jeszcze nie ma i wtedy musimy dzwonić ponownie, znów ponosząc koszty. A z internetu starsi ludzie nie korzystają — zaznacza mieszkaniec.
Problem mieszkańca przekazaliśmy spółdzielni, prosząc o ustosunkowanie się do tematu. Zapytaliśmy czym spowodowane są zmiany, czy mieszkańcy nadal będą mogli uiszczać opłaty w kasie, ewentualnie w jaki wygodny sposób mogą to robić? W dość lakonicznej odpowiedzi Natalii Banasiak ze Spółdzielni Mieszkaniowej „Odbudowa” w Nidzicy czytamy, że: ,,w nawiązaniu do zapytania informuję, że zawiadomienia w sprawie likwidacji kasy i możliwości wpłat w banku zostały wysłane do każdego mieszkańca. Dodatkowo taka sama informacja o zamknięciu kasy i dokonywaniu wpłat/przelewów na indywidualne rachunki bankowe została umieszczona na stronie internetowej spółdzielni. Docelowo dążymy do tego, aby w dziale czynsze były drukowane blankiety dla osób dokonujących wpłat w kasie banku".
Czy blankiety okażą się ułatwieniem dla mieszkańców? Zobaczymy.
*Imię i nazwisko do wiadomości redakcji.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez