Ostatnie chwile na darmową diagnostykę Twoich nerek!

2022-09-21 10:00:00(ost. akt: 2022-09-21 12:57:13)

Autor zdjęcia: Designed by brgfx / Freepik

W powiatach mławskim, żuromińskim i nidzickim działają internetowa poradnia nefrologiczna i akcja społeczna Ogólnopolski Test Zdrowia Nerek.
Rozwiąż test w internecie i odbierz bezpłatne skierowanie na badania.
Koniec kampanii – 30 września 2022.


Do końca września każdy mieszkaniec trzech powiatów (mławskiego, żuromińskiego i nidzickiego) może wziąć udział w Ogólnopolskim Teście Zdrowia Nerek! Ogólnopolski Test Zdrowia Nerek to jednocześnie internetowy test o nerkach, wirtualna poradnia nefrologiczna i realne badania nerek, w lokalnych laboratoriach ALAB, dla tych mieszkańców, którzy tego potrzebują.

Już ponad 2100 mieszkańców wypełniło krótki test online, składający się z pytań związanych ze zdrowiem nerek. Pytania dotyczą wieku, stylu życia, występujących chorób i dolegliwości oraz przebytego zakażenia wirusem Sars-CoV-2. Na podstawie udzielonych odpowiedzi test wstępnie rozpoznaje kondycję nerek. Osoba, która uzyska w nim niepokojące wyniki może wygenerować kod na bezpłatne badania w laboratoriach ALAB w Mławie, Żurominie i Nidzicy. Akcja kończy się 30 września.

Nerki nie bolą. Choroba często przebiega bezobjawowo, a kiedy się nasila prowadzi do nieodwracalnych zmian. W takich sytuacjach jedynym ratunkiem pozostają dializy lub przeszczep narządu. W Polsce niemal 5 milionów osób cierpi na choroby nerek, często o tym nie wiedząc. Badania krwi i moczu, polegające m.in. na oznaczeniu poziomu kreatyniny, mogą uratować nie tylko zdrowie ale i życie. „Dlatego uruchomiliśmy akcję społeczną Ogólnopolski Test Zdrowia Nerek. Profilaktyka chorób tego narządu i wysoka świadomość społeczna jest kluczowa! Zachęcam każdego, aby z tej niezwykłej, bo darmowej i powszechnej akcji skorzystać. Dbajmy o siebie”- mówi dr Tomasz Prystacki, Prezes Fresenius Medical Nephrocare Polska, organizator akcji.

Ogólnopolski Test Zdrowia Nerek
Akcja społeczna Ogólnopolski Test Zdrowia Nerek jest wzorowana na opracowanym i dystrybuowanym przez Krajową Służbę Zdrowia w Wielkiej Brytanii (NHS) teście: What’s your heart age? W Wielkiej Brytanii test, który ma określać wiek naszego serca, a tym samym oceniać ryzyko zawału czy udaru oraz prognozować długość życia, stał się niezwykle popularny. Ogólnopolski Test Zdorwia Nerek jest jego polskim odpowiednikiem, który ma zwrócić uwagę społeczeństwa na konieczność zadbania o kondycję nerek. Blisko 5 milionów Polaków choruje na nerki – 95% z nich nawet się tego nie domyśla.


2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5