Zapytaj specjalistkę: zaburzenia osobowości antyspołecznej
2022-04-04 08:16:00(ost. akt: 2022-04-04 08:33:40)
Głównymi cechami ludzi mających osobowość antyspołeczną są: brak szacunku, pogarda i gwałcenie praw innych ludzi. Ten typ zaburzeń osobowości znajdziemy u psychopatów, narcyzów, ale nie tylko oni go mają.
Rys osobowości antyspołecznej ma każdy w większym lub mniejszym stopniu. Człowiek skrajnie antyspołeczny nie rozumie norm moralnych, nie reaguje jak rani innych ludzi. Nie kontroluje własnych popędów, czy impulsów. Może bez sumienia kraść, pasożytować, wyłudzać, szantażować, naciągać, brać łapówki, robić malwersacje.
Nie potrafi podporządkować się normom społecznym, aby żyć zgodnie z prawem. Nagminnie funkcjonuje na granicy prawa lub je łamie. Nie interesuje go prawda, może kłamać, manipulować, aby mieć zysk lub przyjemność. Każde działanie podejmowane jest pod wpływem impulsu lub silnej emocji. Osobę antyspołeczną łatwo rozdrażnić.
Szybko wpada w agresję, wchodzi w bójki, napaści na ludzi. Nie dba o bezpieczeństwo swoje oraz innych. Musi mieć w życiu mocne impulsy, żeby w ogóle coś poczuć, np. szybka jazda autem. Skoki ze spadochronem, wszelkie sporty ekstremalne, dużo ryzyka, to daje osobie antyspołecznej siłę do życia i emocje.
Czuje się bezkarna i jest nieodpowiedzialna w zobowiązaniach finansowych, albo w spełnianiu wymogów zawodowych. Nie ma poczucia winy, gdy kogoś zrani, okradnie, nadużyje. Jest na to kompletnie obojętna. Osobowość antyspołeczna sprawdza się dobrze w zawodach, gdzie jest dużo ryzyka i gdzie trzeba szybko działać, a mało czuć. Kierowca rajdowy, bokser, saper, pilot, alpinista, polityk, policjant, żołnierz.
Dr Katarzyna Kęsicka
Certyfikowany Psychoterapeuta
Psychosomatoterapeuta
Terapeuta Medycyny Chińskiej w tr. spec.
Zielarz-fitoterapeuta, Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu
Specjalistyczne Centrum Psychoterapii i Ziołolecznictwa w Działdowie oraz Online, ul. Katarzyny 18/2, Tel: +48 793 055 588
www.facebook.com/psychoterapia.i.ziololecznictwo8
* Artykuł ma charakter informacyjny, nie jest poradą lekarską, ani farmaceutyczną.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez