Niezależna Formacja Artystyczna: Łączymy różne formy sztuki

2021-12-02 19:00:00(ost. akt: 2021-12-02 09:38:53)
Krzysztof Żukowski

Krzysztof Żukowski

Autor zdjęcia: Archiwum zespołu

Chcieli skupić artystów w jednym miejscu, tworząc coś wartościowego. I tak powstała Niezależna Formacja Artystyczna, która występuje przed nidzicką publicznością już od 9 lat. Początkowo grupa miała charakter otwarty, z czasem skład zespołu się skrystalizował. O początkach działalności, idei formacji, a także najnowszym spektaklu rozmawiamy z Krzysztofem Żukowskim i Pawłem Kozińskim.
— Zacznijmy standardowo, czyli jak to się wszystko zaczęło. Skąd pomysł, żeby zajmować się muzyką i powołać do życia Niezależną Formację Artystyczną?

Krzysztof: Większość z nas brała udział w tego rodzaju przedsięwzięciach, organizowanych jeszcze dawno, dawno temu przez Nidzicki Ośrodek Kultury. Później to, niestety umarło śmiercią naturalną. My jednak nie chcieliśmy tego kończyć. Cały czas była w nas chęć, by takie projekty kontynuować. Tak narodził się pomysł stworzenia Niezależnej Formacji Artystycznej.

Paweł: Cały czas słyszysz – nic się nie dzieje. Dlatego tym, którzy tak narzekają chcieliśmy udowodnić, że można zrobić coś fajnego i nie wydać na to pieniędzy.

Krzysztof: Dlatego skupiliśmy artystów w jednym miejscu i stworzyliśmy coś ciekawego i wartościowego.

— I tak Niezależna Formacja Artystyczna działa już...

Paweł: Od około 9 lat.

— Znaliście się wcześniej?

Krzysztof: Raczej tak. Spotykaliśmy się przy różnego rodzaju wydarzeniach muzycznych. Początkowo grupa miała charakter otwarty. Skład nieustannie się zmieniał, przy okazji każdego kolejnego spektaklu, muzycy i wokaliści występowali w różnych konfiguracjach. Ale od dłuższego czasu, można powiedzieć, że skład się ustabilizował.

— Kto zatem tworzy Niezależną Formację Artystyczną?

Krzysztof: Obecnie śpiewają: Magda Żukowska, Iza Fabisiak, Jagoda Wasiołkowska, Paweł Koziński, Krzysztof Żukowski. Grają: Krzysiek Renda, Robert Bieńkowski, Artur Jasiński, Krzysztof Żukowski. Wyjątkowo na ostatnim występie nie mógł z nami zagrać Marcin Bąkowski, na którego powrót bardzo liczymy.

Paweł: Częścią ekipy jest także Magda Górnecka, której prace wystawialiśmy. Jest prowadzącą naszych występów, a także naszym plastykiem. Wspiera nas też Kamil Kisieliński, który projektuje grafikę na plakaty.

— Niezależna Formacja Artystyczna istnieje już od 9 lat. Przez ten czas zagraliście szereg koncertów, od poezji śpiewanej po muzykę współczesną. Jaki cel Wam przyświeca?

Krzysztof: Chcieliśmy stworzyć coś ambitnego, coś co będzie łączyło ze sobą różne formy sztuki: muzykę, teatr. Staramy się przypomnieć i przybliżyć postacie ważne dla polskiej sceny rozrywkowej. W przeszłości byli to m.in. Andrzej Zaucha, Violetta Villas, Czesław Niemen, Grzegorz Ciechowski, Anna Jantar, Irena Santor. Obecnie, idąc tym torem, przygotowaliśmy spektakl oparty o teksty wybitnych polskich tekściarzy Agnieszki Osieckiej i Wojciecha Młynarskiego. Premiera miała miejsce 13 listopada i cieszyła się sporym zainteresowaniem. Wszystkich, którym nie udało się dotrzeć w tym terminie zapraszamy do kina Wenus już 4 grudnia.

— Wróciliście na scenę po ponad dwuletniej przerwie, spowodowanej restrykcjami związanymi z Covid-19. Brakowało Wam grania i występów przed publicznością?

Krzysztof: Wszystkim nam brakowało tej radości tworzenia, aranżowania, a przede wszystkim kontaktu z cudowną, nidzicką publicznością.

— Zespół to coś czemu poświęcacie się w wolnym czasie. Czym zajmujecie się na co dzień?

Krzysztof: Iza pracuje w Nidzickim Ośrodku Kultury jako instruktor śpiewu, Magda jest psychologiem w poradni psychologiczno-pedagogicznej, Jagoda prowadzi salon mody. Paweł Koziński jest kierownikiem wydziału pozyskiwania środków pomocowych, rozwoju i komunikacji społecznej UM w Nidzicy...

Paweł: ...a Krzysztof Żukowski jest dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury w Janowie, Krzysztof Renda pracuje jako kierownik w firmie produkcyjnej, Robert Bieńkowski pracuje w firmie geodezyjnej. Artur jest instruktorem w Nidzickim Ośrodku Kultury.

— Jak długo trwają przygotowania do koncertu?

Krzysztof: To 3-4 miesiące naprawdę ciężkiej pracy.

Paweł:
Czasami trwa to nawet dłużej.

— Dochód z koncertów przeznaczacie na cele charytatywne.

Krzysztof: Zawsze staramy się łączyć w naszym działaniu przyjemne z pożytecznym. Dlatego, przy okazji każdego występu, organizujemy akcję charytatywną dla kogoś w potrzebie. Najczęściej są to dzieci, ale zdarzyło się nam również zbierać pieniądze dla osoby dorosłej.

Paweł: Do tej pory wszystkie środki przeznaczaliśmy dla kogoś. Podczas najbliższego koncertu, po raz pierwszy, postanowiliśmy zbierać na dalszą działalność zespołu. Każdy nasz koncert to pół roku przygotowań i wyrzeczeń, eksploatacji sprzętu, instrumentów. Mamy nadzieję, że nasza niesamowita publiczność swoją frekwencją udowodni, że warto dalej grać.

— Plany na przyszłość?

Krzysztof: Chcielibyśmy kontynuować naszą działalność, bo pomysły rodzą się same. Mamy też kilka ciekawych planów, ale nie chciałbym ich jeszcze zdradzać.


NAJBLIŻSZY KONCERT
Niezależna Formacja Artystyczna znów zaprasza do kina Wenus: 4 grudnia, godz. 19.00.

Tym razem będzie to wieczór z tekstami niekwestionowanych mistrzów słowa- Agnieszki Osieckiej i Wojciecha Młynarskiego. Utwory, które wybraliśmy do tego koncertu dają taki jazzowo-knajpiany oddech. Zupełnie jakbyśmy przenieśli się w lata 50., gdzieś do zadymionego baru w Nowym Yorku. Usłyszycie utwory takich wykonawców jak: Raz dwa trzy, Andrzej Zaucha, Zbigniew Wodecki, Maryla Rodowicz, Urszula Sipińska, Katarzyna Żak, Ewa Błaszczyk, Hanna Banaszak, Magda Umer, Teresa Tutinas, Michał Bajor, Cisza Jak Ta. Wszyscy ci artyści w pewnym momencie swojej drogi artystycznej zetknęli się z mistrzami, bądź to Agnieszką Osiecką, bądź Wojciechem Młynarskim.

Obrazek w tresci

Artur Jasiński
fot. archiwum zespołu

Obrazek w tresci

Robert Bieńkowski
fot. archiwum zespołu

Obrazek w tresci

Krzysztof Renda
fot. archiwum zespołu

Obrazek w tresci

Krzysztof Żukowski
fot. archiwum zespołu

Obrazek w tresci

Paweł Koziński
fot. archiwum zespołu

Obrazek w tresci

Magda Żukowska
fot. Anna Zembrzuska

Obrazek w tresci

Iza Fabisiak
fot. Anna Zembrzuska

Obrazek w tresci

Jagoda Wasiołkowska
fot. Anna Zembrzuska

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5