Wycieczka do Gdańska — Gminny Konkurs Historyczny

2019-04-29 17:12:31(ost. akt: 2019-04-29 17:18:59)
Wycieczka na pewno na długo pozostanie w pamięci uczniów nowomiejskiej gminy

Wycieczka na pewno na długo pozostanie w pamięci uczniów nowomiejskiej gminy

Autor zdjęcia: Iwona Trąpczyńska

Dnia 25 kwietnia 2019 roku, po raz dziewiąty, odbył się Gminny Konkurs Historyczny w Radomnie. Co dwa lata Urszula Wachowiacz, nauczycielka historii w tejże szkole, organizuje turnieje historyczne w formie wycieczek.
W tym roku trzyosobowe zespoły z sześciu szkół gminy Nowe Miasto Lubawskie (SP Radomno, Tylice, Jamielnik, Gwiździny, Bratian i Skarlin) wyjechały do Gdańska. Uczniowie reprezentujący swoje szkoły musieli wcześniej wykonać wyznaczone trzy zadania:
1. zapoznać się z tematyką II wojny światowej i wydarzeń lat 80-tych 
2. wykonać plansze w formacie 100cm x 70cm 
NIGDGY WIĘCEJ WOJNY
LEKCJA HISTORII 1989-2019
3. przeprowadzić i zaprezentować w formie papierowej dwa wywiady o wydarzeniach lat 80 - tych oraz przemianach po 1989 roku.

Na opracowanie zadań uczestnicy mieli miesiąc. Ocenie podlegały plansze i wywiady. Brano pod uwagę wykonanie, prezentację faktów historycznych. Młodzi ludzie wykazali się starannością, kreatywnością i ogromną wiedzą podczas przygotowywania konkursowych prac. Wygrał Skarlin. Drugie miejsce zajął Jamielnik, a trzecie Radomno.  

Wysiłek został doceniony już na starcie. Nagrodą dla wszystkich była bardzo ciekawa wycieczka, która rozpoczęła się od  zwiedzania terenu Stoczni Gdańskiej, miejsca narodzin Solidarności. Przewodnik (pracownik IPN)  przypomniał wydarzenia lat 80-tych na Wybrzeżu. W sali BHP uczniowie dowiedzieli się o okolicznościach podpisania porozumień sierpniowych. Po drodze do Muzeum II Wojny Światowej zobaczyli gmach Poczty Polskiej, której pracownicy bronili się 1 września 1939 r. odpierając atak Niemców.

Kolejnym punktem na trasie zwiedzania był również kościół p.w. św. Brygidy, gdzie na uwagę zasłużył przede wszystkim bursztynowy ołtarz. W muzeum wojny młodzi historycy obejrzeli wystawy prezentujące życie Polaków pod okupacją niemiecką i sowiecką w latach 1939-45. Spacer nad Motławą i Długim Targiem zakończył wizytę uczniów w Gdańsku. 
Uczniom i nauczycielom - historykom z gminy Nowe Miasto Lub. towarzyszyła phm Dorota Nowińska. Wycieczka odbyła się dzięki wpłatom 1% na rzecz ZHP. 

Iwona Trąpczyńska SP Skarlin
Wycieczka na pewno na długo pozostanie w pamięci uczniów nowomiejskiej gminy

Czytaj e-wydanie


Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydanie2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5