Jesteśmy Solidarną Szkołą - Szkoła Podstawowa w Radomnie

2018-06-18 15:22:53(ost. akt: 2018-06-18 15:58:34)
Wręczanie certyfikatów na gali w Gdańsku

Wręczanie certyfikatów na gali w Gdańsku

Autor zdjęcia: SP Radomno

Szkoła Podstawowa w Radomnie otrzymała Certyfikat Solidarnej Szkoły. Przedstawiciele placówki odebrali dokument w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.
Program Solidarna Szkoła jest prowadzony wspólnie przez Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej i Europejskie Centrum Solidarności. Jego celem jest wszechstronna edukacja obywatelska młodzieży prowadzona w szkole wokół zagadnień historycznych i społecznych związanych z szeroko rozumianą solidarnością.

W programie na podstawie historycznych doświadczeń demokracji opozycji w PRL , szukaliśmy razem z uczniami wzorców obywatelskiej aktywności we współczesnym świecie. Nasze działania łączyły solidarność lokalną i globalną, poprzez co pokazano młodzieży, jak ważna jest odpowiedzialność za dobro wspólne i gotowość do współdziałania.

W tegorocznej edycji programu udział wzięło 65 szkół z całej Polski, po przeanalizowaniu sprawozdań z podjętych działań nasza szkoła jako jedna z dziesięciu została zaproszona na Konferencję Solidarnych Szkół, która odbyła się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 4-5 czerwca 2018 r. Tam po dwóch dniach warsztatów dla uczniów i nauczycieli, po wielu dyskusjach i prezentacji osiągnięć, podczas uroczystej gali otrzymaliśmy Certyfikat Jesteśmy Solidarną Szkołą. Miło było znaleźć się wśród szkół z Warszawy, Gdańska, Łodzi, Rzeszowa, Zabrza, Zagoździa, Miedniewic, Olkusza i Dąbrowy Górniczej.
Dziękujemy uczniom za wspólną pracę. Udziałem w programie staram się budzić w nich poczucie tożsamości historycznej i solidarności społecznej.

Uczniowie i uczennice chętnie pracowali w programie, są oni członkami koła historycznego, które podjęło działania mające na celu uzyskanie Certyfikatu Jesteśmy Solidarną Szkoła. Niezmiernie cieszymy się z osiągniętego sukcesu.

Nasz projekt zatytułowaliśmy ,,Nasze tradycje- wspomnienia łączą i uczą”. W trakcie realizacji zadań programu zbieraliśmy pamiątki z lat 70-80 naszej historii, prowadziliśmy wiele rozmów z mieszkańcem Nowego Miasta Lubawskiego, który w dniu ogłoszenia stanu wojennego pracował w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Opowiedział nam swoje wspomnienia, przyniósł pamiątki z tamtych czasów. To była niezapomniana lekcja historii.
Realizując zadania solidarności międzypokoleniowej zajęliśmy się poznaniem zwyczaju lubawskiego gwizdy. Na jednym ze spotkań z młodzieżą starsza Pani powiedziała nam, że bardzo by chciała, żeby jeszcze kiedyś zobaczyć gwizdy, które w wigilijny wieczór pojawiły się we wsi niosąc niepokój, nawet strach, ale zapowiadały szczęście i zdrowie na cały rok dla wszystkich domowników, które gwizdy odziedziczyły. Zebraliśmy informacje o tym zwyczaju, opracowaliśmy scenariusz przedstawienia w gwarze lubawskiej, przebraliśmy się za babę i dziada, kozę, konia i bociana. Zwyczaj przedstawiliśmy na IV Festiwalu Gwary Lubawskiej w Rumienicy, gdzie zajęliśmy III miejsce.

Po wakacjach gwizdy przedstawimy w naszej szkole. Naszym działaniom towarzyszyło poznawanie gwary lubawskiej co robimy od wielu lat na zajęciach koła historycznego.
Podjęte działania przyniosły nam wielkie doświadczenie, nową wiedzę i zintegrowały nas we wspólnym działaniu.

Urszula Wachowiacz, koordynatorka projektu

Wręczanie certyfikatów na gali w Gdańsku


Czytaj e-wydanie


Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydanieKomentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Radomianka #2521423 | 83.9.*.* 18 cze 2018 22:47

    Dlaczego nie wymieniono nazwisk uczniów biorących udział.

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5