Oddając krew ratujemy innym życie

2021-04-19 18:52:11 (ost. akt: 2021-04-19 18:34:09)

Autor zdjęcia: Mrągowo Miasto Ludzi Aktywnych

W środę, 21 kwietnia, po raz kolejny w tym roku olsztyński ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zawita do Mrągowa.
Pobór krwi odbędzie się na placu przy Mrągowskim Centrum Kultury w godzinach od 8:30 do 12:00. Organizatorem akcji jest Klub Honorowych Dawców Krwi w Mrągowie.

- Zachęcamy wszystkich do oddawania krwi, gdyż tej krwi ciągle brakuje. Wielu pacjentów jest po wypadkach, operacjach i innych poważnych chorobach. Oddając krew możemy uratować życie innych osób i dać im szansę na wyzdrowienie – informuje Jacek Gajda z mrągowskiego Klubu Honorowych Dawców Krwi.

Krew może oddać osoba dorosła i zdrowa, w wieku do 65 lat, która waży ponad 50 kg i legitymuje się dokumentem ze zdjęciem stwierdzającym tożsamość wraz z numerem PESEL. Każdy, kto zgłasza się do oddania krwi, powinien być wypoczęty, wyspany oraz po zjedzeniu lekkostrawnego i niskokalorycznego posiłku. Powinien też wypić ok. 1,5 litra płynów w ciągu doby. Minimum 24 godziny przed oddaniem krwi nie można pić alkoholu. Nie należy zgłaszać się do oddawania krwi, jeśli jest się przeziębionym (z katarem) lub przyjmuje się leki.


We wszystkich miejscach poboru krwi chętny krwiodawca musi wypełnić najpierw wstępną ankietę i dezynfekować ręce. Każdemu dawcy mierzona jest temperatura (bezdotykowym termometrem). Po wstępnej kwalifikacji krwiodawca zostaje zarejestrowany. Dawcy oczekujący do oddania krwi zachowują niezbędny odstęp. Każdy krwiodawca otrzymuje maseczkę, rękawiczki i jednorazowy długopis.

red.

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5