CZYTAM, BO LUBIĘ: Jacek Pałkiewicz - "Palkiewicz.com"

2021-04-25 09:00:00 (ost. akt: 2021-04-24 13:58:07)

Autor zdjęcia: materiał BM Mrągowo

Kolejna książka Jacka Pałkiewicza - podróżnika, dziennikarza i pisarza - to wielobarwna podróż, w której autor widział dużo więcej niż prekursor epoki odkryć geograficznych, legendarny Marco Polo.
Pasmo porywających doświadczeń zarówno w krajach Pierwszego, jak i Trzeciego Świata oraz atencja dla ginących kultur i zwyczajów, a także spotkania z ludźmi, których trudno zapomnieć.

Na kartkach książki autor snuje chłodne refleksje nad nieodwracalnymi zmianami w naszej kulturze, nad surowymi prawami dżungli, które owładnęły współczesnym człowiekiem i wreszcie nad życiowym bilansem oraz schyłkiem pewnej epoki. Niepokoi go dziś widmo zmierzchu pogrążonej w chaosie i tkwiącej na rozdrożu Europy, która traci instynkt samozachowawczy, stając się politycznym zakładnikiem islamu. Społeczeństwo przesiąknięte chroniczną niepewnością obawia się o przyszłość, bo nie znajduje odpowiedzi na swoje problemy i wewnętrzne rozdarcie.

We wstępie Jacek Pałkiewicz napisał: „Niejeden czytelnik zapyta, dlaczego książkę, będącą bilansem mojego życia zatytułowałem www.palkiewicz.com. Tu nie są tylko podróże, lecz także moje spojrzenie na dzisiejszy świat, który wciąż sobie przyswajam. Szedłem zawsze z duchem czasów, by nie stracić poczucia realiów. Podróżowanie uczy, że wszyscy ludzie są równi, a ponadto, że wszyscy są różni. Właśnie skończyłem czytać ponownie Opisanie świata Marco Polo i uprzytomniłem sobie, że są także braćmi, nie do końca przejrzystymi”.

"palkiewicz.com to publikacja składająca się z kilkudziesięciu rozdziałów ukazujących życie i przemyślenia Jacka Pałkiewicza. Ta książka to swoiste podsumowanie jego osiągnięć i porażek, zarówno na polu podróżniczym, jak i prywatnym, oraz trafne dygresje dotyczące naszej aktualnej rzeczywistości. Wszystko to uzupełniają liczne, kolorowe zdjęcia, dokumentujące życie autora. Wspomnienia barwnych wypraw uznanego ambasadora Polski na świecie przeplatają się z jego przemyśleniami na tematy globalne i lokalne. Jacek Pałkiewicz podkreśla bowiem dobitnie, jak katastrofalny jest stan ekologiczny naszej planety, jak rozpanoszyła się wszechobecna turystyka, czyniąc z Ziemi globalną wioskę, wspominając również o tym, jak postęp technologiczny zmienił naszą mentalność, dokonując dziejowej rewolucji.

Jacek Pałkiewicz
– podróżnik, dziennikarz, pisarz, twórca survivalu w Europie. Ustalił miejsce narodzin Amazonki, pokonał samotnie Atlantyk w łodzi ratunkowej, przecierał szlaki na Borneo i Nowej Gwinei. Jest weteranem Sahary, poznał najdalsze kresy Syberii, pracował w afrykańskich kopalniach złota i diamentów. Postać wielowymiarowa, wokół której narosło wiele legend. Bezkompromisowy, z odwagą wyraża mało poprawne poglądy. Obiektywny komentator rzeczywistości, obywatel świata i jego odkrywca. Autor bestsellerowych książek, m.in.: Syberia i Pasja życia, inspiruje dwa pokolenia polskich podróżników.

Książka dostępna w Bibliotece Miejskiej w Mrągowie.


Maria Mikołajczyk


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5