82-latek wtargnął pod koła samochodu

2018-11-07 17:30:12(ost. akt: 2018-11-08 09:46:37)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu.

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu.

W Mrągowie pieszy szedł na jezdnię w niedozwolonym miejscu. Potrącony przez auto osobowe mężczyzna trafił do szpitala. Na szczęście nie doznał poważnych obrażeń.
We wtorek (6.11) po godz. 8.30 dyżurny mrągowskiej policji otrzymał informację o potrąceniu przy ulicy Mrongowiusza w Mrągowie. 82-letni mężczyzna wtargnął na jezdnię pod koła nadjeżdżającego osobowego renault. Starszy pan został przewieziony do szpitala, ale na szczęście nie doznał poważniejszych obrażeń.

– Do największej liczby wypadków z udziałem pieszych dochodzi zazwyczaj w okresie jesienno-zimowym, w miesiącach, gdy zmrok zapada szybko – przypomina mł. asp. Dorota Kulig. – Nieoświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się pieszych po drodze, zwłaszcza poza obszarami zabudowanymi, oraz niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez samych pieszych sprawia, że dochodzi do wielu zdarzeń drogowych – dodaje rzecznik mrągowskiej policji.

Zdarza się, że piesi wymuszają pierwszeństwo na przejeżdżających samochodach zapominając, że auta nie da się zatrzymać w miejscu. A co ważne drogę hamowania mogą dodatkowo wydłużyć często spotykane jesienią i zimą warunki – np. mokra nawierzchnia, liście pokrywające jezdnię.

Często też piesi nie zdają sobie sprawy, że są mało widoczni na drodze. – Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego – mówi policjantka z KPP w Mrągowie.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Bycie dobrze widocznym na drodze oznacza bycie bezpiecznym i może uchronić pieszego przed groźnym wypadkiem.

źródło: KPP

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. X #2619350 | 37.47.*.* 8 lis 2018 09:20

  Żwawy dziadek, pewno jakiś wiraszka, biedny kierowca nie dał rady wychamować, mokro, liścoie na drodze, wiatr w oczy, 80 dyszek w terenie zabudowanym i letnie opony ale nie wina dziadka

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Z"ukosa" #2619342 | 83.9.*.* 8 lis 2018 09:16

   Jedyny , skuteczny element odblaskowy ,to wyłącznie nasz mózg , wszystkie inne to wciskanie Nam tzw.ciemnoty . albo jak to mówią "małolaty" -kitu". I przestańmy wreszcie opowiadać sobie dyrdymały o odblaskach i jakichś , coraz to bardziej nam komplikujących funkcjonowanie ,przepisach . Polecam zasadę dla pieszych: " najezdnie , ulicę drogę , możesz wejść tylko w dwóch sytuacjach: 1.żaden pojazd nie zbliża się do przejścia lub jest w takiej odległości od przejścia że masz 100%gwarancje , iż zdążysz bez problemu jezdnię opuścić zanim ten "bandyta" Cię dopadnie..2.Pojazdy zatrzymały się by Cię przepuścić. I to cała (sarkastyczna) recepta na Twoją i moją gwarancje bezpieczeństwa i zero stresu dla kierowców. I skończmy ten cyrk z pieszymi na przejściach.

   odpowiedz na ten komentarz

  2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5