Samorządowe Forum Sołtysów Warmii i Mazur z udziałem reprezentacji gm. Lubawa

2023-05-23 09:03:23(ost. akt: 2023-05-23 09:06:07)

Autor zdjęcia: .

SAMORZĄDOWE FORUM SOŁTYSÓW NA WARMII I MAZURACH TO OKAZANIE WDZIĘCZNOŚCI I SZACUNKU SOŁTYSOM ZA ICH PRACĘ ORAZ ZWRÓCENIE UWAGI SPOŁECZEŃSTWA NA ICH ROLĘ W POLSKIEJ WSI. TEGOROCZNE UROCZYSTOŚCI ODBYŁY SIĘ 19 MAJA W OSTRÓDZKIM AMFITEATRZE.
Sołtysi w Polsce byli już w XIII wieku i są jedną z najstarszych instytucją państwa. Obecnie w naszym kraju jest ponad 40 tys. sołtysów, natomiast na Warmii i Mazurach - 2,5 tysiąca.

- Aż 1,5 tys. sołtysów z całego regionu bierze udział w dzisiejszych uroczystościach – przyznaje Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa. – Kiedy pierwszy raz organizowaliśmy Forum Sołtysów było nas blisko 1 tys. osób. Widać zatem, że nasze spotkania cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Dziękujemy, że jesteście razem z nami. Wspólnie możemy rozmawiać o tym, jak zadbać o teraźniejszość i przede wszystkim o naszą przyszłość. W naszym regionie mieszka ponad 1,4 mln osób z czego blisko 600 tys. to mieszkańcy wsi i małych miejscowości. To właśnie tam rozpoczyna się pierwszy szczebel samorządności, a sołtysi najlepiej znają problemy i potrzeby lokalnego środowiska. Przed nami kolejna perspektywa unijna na lata 2021-2027, a nasze województwo może liczyć na blisko 1,8 mld euro z polityki spójności. Część tych środków z pewnością trafi na wiejskie obszary, co spowoduje ich rozwój. Ty wy będziecie beneficjentami programu regionalnego na lata 2021-2027 Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur.

W Ostródzie blisko 100 sołtysów z Warmii i Mazur zostało wyróżnionych przez marszałka województwa warmińsko-mazurskiego za zaangażowanie oraz rozwój swojej społeczności w minionych miesiącach.
Wśród nagrodzonych znalazł się sołtys Lubstynka, Kazimierz Chyziński.

Wydarzenie zwieńczył koncert Sławomira.

Organizatorem Samorządowego Forum Sołtysów był samorząd województwa warmińsko-mazurskiego, partnerami - Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie oraz Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Sołtysów.

red.
lubawa@gazetaolsztynska.pl

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5