Lubawski "Szpital św. Jerzego" nie zwalnia tempa

2016-03-12 12:00:00(ost. akt: 2016-03-11 13:33:49)
Uroczyste oddanie do użytku kolejnej szpitalnej inwestycji. Na zdjęciu m.in. starosta Marek Polański, Bernadeta Hordejuk i Maciej Rygielski, którym Siostra Dyrektor dziękowała szczególnie gorąco za wspieranie inwestycji

Uroczyste oddanie do użytku kolejnej szpitalnej inwestycji. Na zdjęciu m.in. starosta Marek Polański, Bernadeta Hordejuk i Maciej Rygielski, którym Siostra Dyrektor dziękowała szczególnie gorąco za wspieranie inwestycji

Autor zdjęcia: Mateusz Szauer

Okazją do podsumowania ostatnich działań Niepublicznego Zakładu Opieki Długoterminowej 
pw. „Szpital św. Jerzego” w Lubawie było uroczyste oddanie do użytku kolejnej inwestycji lubawskiej placówki. Tym razem polegającej na przebudowie i zmianie sposobu użytkowania zabytkowego budynku gospodarczego na mieszkalno-biurowy oraz remoncie elewacji ściany szczytowej klasztoru, będącego częścią szpitalnej zabudowy. Uroczystość odbyła się 20 lutego.
Autorem tekstu jest Mateusz Szauer z Lubawy


Siostra prowadząca szpital pochodzi z Wałdyk
Od prawie pięciu lat lubawskim szpitalem prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia Św. Wincentego a Paulo kieruje pochodząca z pobliskich Wałdyk Siostra Dyrektor Ewa Markowska. To ona swoją wiarą, ciepłem i determinacją zarazem, rozpoczęła zmiany, które w ciągu kilku lat spowodowały, że lubawski szpital jest dziś wyróżniającą się placówką w regionie. Kiedy w 2011 roku przybyła do naszego miasta z Bydgoszczy, zastała szpital w nienajlepszej kondycji. Dziś w Niepublicznym Zakładzie Opieki Długoterminowej pw. „Szpital św. Jerzego” w Lubawie znajdują się trzy dobrze wyposażone oddziały pielęgnacyjno-opiekuńcze, dysponujące łącznie siedemdziesięcioma miejscami dla chorych.

Siostra Dyrektor Ewa Markowska

Gdy zapytałem Siostrę Dyrektor o receptę na ten niewątpliwy sukces, odpowiedziała krótko: - Jeżeli Pan Bóg jest na pierwszym miejscu, to wszystko inne jest na właściwym.
Jak dodaje: - Nieoceniona była również życzliwość i fachowa pomoc ludzi, z którymi miałam okazję współpracować m.in. przy tworzeniu i rozliczaniu zrealizowanych projektów. Głównie wymienię tu: byłego starostę pana Macieja Rygielskiego, obecnego starostę pana Marka Polańskiego oraz panią Bernadetę Hordejuk ze Starostwa Powiatowego w Iławie, której szczególne zaangażowanie i wielkie starania miały decydujący wpływ na rozwój naszej placówki.

Minione pięć lat to czas inwestycji
Wśród zrealizowanych w ciągu ostatnich pięciu lat inwestycji należy wymienić m.in.: remont bramy wjazdowej, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej w zabudowie szpitalnej, otwarcie trzeciego oddziału w odpowiednio zaadaptowanych i wyposażonych pomieszczeniach zajmowanych wcześniej przez siostry i administrację, odnowienie kaplicy przyszpitalnej, a ostatnio zmianę sposobu użytkowania zabytkowego budynku gospodarczego na mieszkalno-biurowy oraz remont elewacji ściany szczytowej klasztoru. Środki na te inwestycje pozyskano głównie z Urzędu Marszałkowskiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007–2013, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Symboliczną „cegiełkę” ze środków na utrzymanie zabytków dołożył także miejski samorząd.

Minione pięć lat to czas inwestycji
Niewątpliwym udogodnieniem dla lubawskiego szpitala i bezpieczeństwa przebywających w nim pacjentów jest otwarta w grudniu ubiegłego roku przez Szpital Powiatowy w Iławie nowa podstacja pogotowia ratunkowego, znajdująca się w budynku należącym do Zgromadzenia Sióstr. W ramach tej inwestycji powstały nowoczesne pomieszczenia dla ratowników oraz wydzielono garaż dla karetki pogotowia. Koszt inwestycji wyniósł ponad 400 tys. zł z czego 85% zostało współfinansowane przez Unię Europejską.

Pacjenci przewlekle chorzy i niepełnosprawni
Misją „Szpitala św. Jerzego” jest pomoc pacjentowi przewlekle choremu i niepełnosprawnemu w odzyskaniu możliwie największego zakresu sprawności i niezależności. Na oddziałach udziela się całodobowych świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych oraz kontynuacji leczenia osób przewlekle chorych, jak również tych, które przebyły leczenie szpitalne, nie wymagają już dalszej hospitalizacji, jednak ze względu na stan zdrowia i stopień niepełnosprawności oraz brak możliwości samodzielnego funkcjonowania w środowisku domowym są niezdolne do samoopieki. Osoby takie wymagają całodobowej, profesjonalnej, intensywnej opieki i pielęgnacji oraz kontynuacji leczenia. Choć szpital prowadzony jest przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo, to jego personel tworzą głównie osoby świeckie. Jak mówi Siostra Dyrektor:
– Wszyscy tworzą tu jeden zgrany zespół, w którym pracowników nie dzieli się na kategorie. Jestem dumna, że w tej niełatwej codziennej służbie mogę współpracować z tak wspaniałymi ludźmi.

W planach jest otwarcie czwartego oddziału

Liczba wniosków o przyjęcie do lubawskiego szpitala wciąż przekracza ilość dostępnych łóżek, dlatego plany na przyszłość są ambitne i dotyczą remontu pomieszczeń dwóch oddziałów oraz otwarcia nowego, czwartego oddziału dla dwudziestu dodatkowych pacjentów. Aktualnie trwają także prace nad projektem nowego ogrodzenia przy podstacji pogotowia ratunkowego.

Mieszkańcy trzymają kciuki za rozwój szpitala
Jak ważny dla mieszkańców Lubawy i okolic jest „Szpital św. Jerzego”, najlepiej wiedzą pacjenci i ich rodziny. Trudno sobie nawet wyobrazić, gdzie miałyby szukać tak fachowej pomocy osoby potrzebujące (głównie starsze), gdyby tej placówki zabrakło w naszym mieście. Dlatego wspólnie trzymajmy kciuki za dalszy rozwój lubawskiego szpitala. Patrząc na energię i determinację Siostry Dyrektor, jej dotychczasowe działania i jakże efektywną współpracę ze Szpitalem Powiatowym w Iławie oraz samorządem powiatowym i wojewódzkim, o jeszcze lepszą kondycję naszego szpitala możemy być spokojni.


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5