Weekend z brazylijską sztuką walki

2023-06-01 10:51:47(ost. akt: 2023-06-01 11:00:28)

Autor zdjęcia: Tom Xaveco

Batizado odbywa się w życiu każdego trenującego capoeira tylko raz. To oficjalne przyjęcie do grupy i grona capoeiristas. To także ważny dzień dla bardziej doświadczonych trenujących, którzy otrzymują kolejne stopnie zaawansowania.
Marcin Lipski uczy capoeira od wielu lat. Przez jego lidzbarską grupę przewinęły się setki osób, zarówno dorosłych jak i dzieci. Wielu trenuje nadal i osiąga wysokie stopnie oraz sznury. Sznury (cordao), to odpowiednik pasów w karate, bo tak jak w innych sztukach walki, w capoeira są różne stopnie zaawansowania, które wyraża właśnie kolor sznura. Pierwszy sznur otrzymuje się podczas ceremonii Batizado, czyli oficjalnego przyjęcia do społeczności capoeira.

Batizado odbędzie się w Lidzbarku Warmińskim po raz 9. W uroczystości wezmą udział adepci sztuki walki z Lidzbarka Warmińskiego, oraz goście z całej Polski i świata.

Trzydniowe wydarzenie to także treningi pod okiem brazylijskich mistrzów capoeira. Będzie wśród nich, m.in. CM Arthur Fiu, pochodzący z Brazylii mistrz, który startuje w zawodach sztuk walki w barwach Red Bull. Będzie to jego pierwsza wizyta w Polsce.

Warto wspomnieć, że stopień mistrzowski otrzymał jako jeden z pierwszych w Polsce również Marcin Lipski.

Batizado & troca de cordões rozpocznie się jutro, 2 czerwca o godzinie 18.30. Treningi i ceremonia Batizado zaplanowano na sobotę i niedzielę.

Wszystko odbędzie się w sali widowiskowo-sportowej przy ul. Polnej 2 w Lidzbarku Warmińskim.

tom


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5