Przed nami Noc Muzeów

2023-05-13 18:30:00(ost. akt: 2023-05-13 18:53:13)

Autor zdjęcia: Radosław Niemczynowicz

W sobotę 13 maja będziemy obchodzili Noc Muzeów. Atrakcje czekają w Lidzbarku Warmińskim, oczywiście w zamku, ale też w Ornecie, która obchodzi w tym roku swoje 710. urodziny.
Ornecka Noc Muzeów odbędzie się siódmy raz. Głównym organizatorem jest Stowarzyszenie Reduta Orneta oraz Urząd Miejski w Ornecie. Będzie to nie lada gratka dla miłośników i pasjonatów tradycji miasta.

VII Ornecka Noc Muzeów będzie się odbywała w godz. 18.00 – 23.30.

Otworzy ją o godz. 18.00 Spotkanie autorskie z Wojciechem Kujawskim autorem albumowego przewodnika QMK „Warmia. Kopernik.” zorganizowane w Sali Sesyjnej Ratusza Miejskiego w Ornecie. Podczas spotkania będzie możliwość nabycia przewodnika z autografem autora.

W Galerii Art-Nova przy ul. Rycerskiej, w godz. 19.00 – 23.30 zorganizowana zostanie wystawa linorytów ukazujących orneckie zabytki. Za organizacją wystawy stoi Orneckie Stowarzyszenie Agrorelaks, głównie Jolanta Wagner oraz Katarzyna Moro, które od listopada 2022 r. prowadziły warsztaty linorytnicze w pomieszczeniu CKiBM „Pomysłownia Ornety” w ramach projektu, pn. „Orneckie grafiki” finansowanego ze środków Gminy Orneta.

Kolejna atrakcja to pokaz multimedialny fotografii grupy fotograficznej FotoZen w lodziarni Słodka Italia.

Główne atrakcje VII Orneckiej Nocy Muzeów będą skoncentrowane na starówce orneckiej wokół Ratusza Miejskiego w godz. 18.00 – 22.00. W Sali Sesyjnej Ratusza Miejskiego staną zabytkowe motocykle. Przed ratuszem natomiast wystawa zabytkowych samochodów z Olsztyńskiego Klubu Motorowego im. Mariana Bublewicza.

Odbędzie się krótka prezentacja samochodów z lat 60. i 70. przez ich właścicieli.
Na zakończenie wydarzenia, około godz. 22.00 odbędzie się parada zabytkowych aut oraz grup rekonstrukcji historycznej ulicami Ornety.

O godz. 19.00 na placu przed Ratuszem Miejskim (od strony głównego wejścia do Ratusza Miejskiego) stanie mała scena letnia, na której odbędzie się koncert kwintetu Żywioły pn. „EMOCyJA”.

W Ornecie wystąpią: Mateusz Krzysztof Cwaliński – akordeon, Ola Sitarz – skrzypce, Michał Gumkowski – wiolonczela, Natalia Ciukszo: kontrabas, Konrad Wieteska: instrumenty perkusyjne. Koncert nosi tytuł „EMOCyJA” (cyja to w gwarze kurpiowskiej akordeon, wkomponowany w słowo emocja). Zespół zaprezentuje autorskie kompozycje inspirowane życiem oraz twórczością Astora Piazzolli.

Natomiast przy pierzei południowej Ratusza Miejskiego (od strony kamieniczki A i B) stanie ekran, na którym w godz. 21.00 - 23.030 wyświetlony zostanie pokaz filmu powstałego podczas I Wieloboju Spadochronowego „Driel Oserbeek.”
Tu skoncentrowane będą również grupy rekonstrukcji historycznej. Zaplanowano strzały z broni historycznej oraz z armatki wiwatowej.

Około godz. 22.00 rozpocznie się przemarsz grup rekonstrukcji historycznej oraz przejazd zabytkowych samochodów ulicami miasta pod Ośrodek Sportu i Rekreacji w Ornecie, gdzie odbędzie się salwa armatnia.

Natomiast Centrum Kultury i Biblioteki Miejskiej w godz. 18.00 – 20.00 przeprowadzi Rodzinną Grę Miejską, pn. „Ornecka Szarada”.

Przez całą noc dostępne będą kolekcje stałe w Galerii Dziedzictwa Ornety im. Eugeniusza Buchholza. Dodatkowo będzie można obejrzeć fotokopie wilkierzy, pierwszego spisanego prawa orneckiego.

Przy Ratuszu Miejskim stanie stoisko promocyjne przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich „Ach te Baby” w Krośnie, stoisko promocyjne z produktami z konopi siewnych oraz kawiarenka na motocyklu z koszem.

W organizację Orneckiej Nocy Muzeów włączy się kościół pw. św. Jana Chrzciciela, Cerkiew Greckokatolicka bł. Emiliana Kowcza oraz Cerkiew Prawosławna św. Mikołaja w Ornecie.

Dodatkowo w Cerkwi Greckokatolickiej Orneckie Stowarzyszenie Agrorelaks zorganizuje pokaz pisania ikon, a przed Kościołem Rzymskokatolickim zorganizowana będzie wystawa filarów z byłego kościoła na dawnym Wzgórzu św. Andrzeja w Ornecie.

W siedzibie Stowarzyszenia Raduta Orneta przy ul. Sportowej, w godz. 19.00 – 21.00 odbędzie się pokaz dawnych bajek obrazkowych z rzutnika analogowego.

Na Europejską Noc Muzeów zaprasza również lidzbarski zamek.

Planuje na dobry początek pokaz późnośredniowiecznej szermierki na miecze długie oraz jednoręczne i puklerze, a po nim organizatorzy zapraszają osoby od 16 roku życia na otwartą sesję treningową.

Nowo powstały Klub szermierki historycznej na zamku w Lidzbarku Warmińskim swoją wiedzę będzie przekazywał chętnym w czasie kolejnych, otwartych treningów na zamku przez cały maj i czerwiec.

Noc Muzeów w lidzbarskim zamku rozpocznie się o godz. 19.00, a zakończy o godz. 23.00. Warto w tym czasie pojawić się w tych zabytkowych murach. Szczegółów programu szukajcie na naszej stronie internetowej.

Jako, że obchodzimy rok Mikołaja Kopernika, który na zamku mieszkał przez blisko 10 lat, to właśnie wybitny astronom będzie głównym bohaterem muzealnej nocy.

Zamek biskupów warmińskich, gdzie znajduje się muzeum, przygotował specjalny program:

godz. 19.00 - europejscy mistrzowie miecza w czasach Kopernika (pokaz, trening, prelekcja) - dziedziniec/wielki refektarz

19.00-23.00 - "Stół Kopernika" - Aga Markowicz/sala audiencyjna

20.00 - prezentacja nowego stroju Kopernika na podstawie obrazu Jana Matejki - wielki refektarz

20.00 - szukając wielkiej niebios tajemnicy. Jan Matejko (1838-1893)
Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem, prelekcja - Grażyna Prusińska MWiMw Olsztynie - wielki refektarz

21.00 - gra zamkowa. Mikołaj Kopernik w lidzbarskim zamku

21.00 - tańce dworskie (pokaz, warsztaty) - dziedziniec i Wielki Refektarz

21.30 - sceny z pobytu Mikołaja Kopernika

22.00 - gra zamkowa Mikołaj Kopernik w lidzbarskim zamku

Krużganki, przyziemie - od godz. 19.00 do 23.00: pierniczki, ukraińskie smakołyki i herbata. Będą też Babki Zielarki.

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: MałgorzataKirol

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5