Regionalne Dni Szewczenkowskie za nami [zdjęcia]

2023-03-13 08:31:14(ost. akt: 2023-03-13 08:39:07)

Autor zdjęcia: Ewa Lubińska

Rocznice urodzin i śmierci Tarasa Szewczenki były okazją do podziękowań za pomoc walczącej Ukrainie. Regionalne Dni Szewczenkowskie odbyły się w kilku miastach i tradycyjnie, jak co roku, w Lidzbarku Warmińskim.
Rocznice urodzin i śmierci Tarasa Szewczenki - narodowego wieszcza Ukrainy - odbywają się w Lidzbarku Warmińskim od wielu lat. Dzięki nim mieszkańcy Warmii i Mazur poznawali bliżej nie tylko twórczość tego wielkiego poety, ale też tradycje ukraińskie i barwny folklor. Uroczystość jest dedykowana Mniejszości Ukraińskiej Warmii i Mazur, ale zapraszani są na nią także Polacy i przedstawiciele Mniejszości Niemieckiej.

Gości w sobotni wieczór, w Lidzbarskim Domu Kultury, powitał Stefan Migus, przewodniczący olsztyńskiego Związku Ukraińców w Polsce. Podkreślił, to jak ważna jest pomoc walczącej Ukrainie ze strony Polaków i Unii Europejskiej, jednocześnie zauważył, że to Ukraińcy bohatersko walczą i giną w obronie pokoju nie tylko w swoim kraju, ale też w całej Europie. Podziękował za niesioną pomoc, a swoje wystąpienie zakończył słowami: "Слава Україні, Chwała Polsce!".

Po części oficjalnej spotkania na scenie wystąpił Kołomyjski Akademicki Obwodowy Teatr Dramatyczny im. Iwana Ozarkewycza ze wzruszającym spektaklem pt. "Maty Najmyczka" na motywach poematu Tarasa Szewczenki.

Regionalne Dni Szewczenkowskie odbyły się 10 marca w Kętrzynie, 11 marca w Lidzbarku Warmińskim, a 12 marca w Górowie Iławeckim.

To święto upamiętniające wielkiego ukraińskiego wieszcza Tarasa Szewczenko "Kobzara", który żył tylko 47 lat, urodził się 9 marca 1814, a zmarł 10 marca 1861. Z tego jako wolny człowiek przeżył 9 lat. Urodził się jako chłop pańszczyźniany. W wieku 24 lat został wykupiony z poddaństwa. Potem 10 lat spędził na zesłaniu. Jest wieszczem narodowym Ukrainy.
Więcej w najnowszym wydaniu Gazety Lidzbarskiej.
lub


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5