To był magiczny wieczór

2022-11-24 14:17:37(ost. akt: 2022-11-24 15:03:36)

Autor zdjęcia: Mariola Adela Karpowicz

— To był magiczny wieczór — mówią uczestnicy spotkania z poezją Ewy Lubińskiej, dziennikarki i poetki. Spotkanie odbyło się w piątek 18 listopada w sali audiencyjnej zamku biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim.
W wyjątkowo pięknych wnętrzach lidzbarskiego zamku poezja i proza Ewy Lubińskiej wybrzmiała także wyjątkowo, zwłaszcza, że wypowiadali ją mieszkańcy powiatu lidzbarskiego skupieni w grupie Luminatorzy Hella i Teatru Dorosłego.

Spotkanie było jednym z cyklu "Listopadowe spotkania z poezją", który realizuje Muzeum Warmińskie. Przygotowała je Beata Błażejewicz-Holzhey, która wybrała wiersze i fragmenty prozy, także poetyckiej, z tomików Ewy Lubińskiej "Droga do siebie" i "O krok od miłości". Do oprawy muzycznej zaprosiła młodych muzyków: Julię Olejnik, Olafa Mikołajczyka i Kacpra Tabakę.

Zastosowała scenę otwartą, więc widzowie mogli bardzo blisko nie tylko usłyszeć, ale też poczuć każde wypowiadane słowo i każdą zagraną nutę.
— Czułem się, jakbym to ja recytował — powiedział jeden z widzów tego specyficznego spektaklu.

Finał wzruszył autorkę, która otrzymała brawa na stojąco i wysłuchała tradycyjne "Sto lat!".
— Przyznam, że nie wiedziałam jak się zachować — opowiada Ewa Lubińska. — Reakcja uczestników spotkania była dla mnie ogromnym zaskoczeniem. Nie spodziewałam się tak pięknego przyjęcia i tylu serdecznych słów, komplementów pod swoim adresem. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy pochylili się nad moją twórczością. Za to, że poświęcili swój czas i energię. Wysyłam fale miłości w Waszą stronę.

To właśnie miłość była głównym tematem zamkowego spotkania. Każdy jej rodzaj. I towarzyszące im wiara oraz nadzieja.
— To był magiczny moment, bo w pędzie codziennego życia brakuje nam takich refleksji — podzieliła się jedna z uczestniczek wieczoru poetyckiego.

Ewa Lubińska jest dziennikarką od ponad 25 lat, w tym od 22 jest związana z największym dziennikiem regionu — Gazetą Olsztyńską. Wcześniej pisywała do takich tygodników jak Kurek Mazurski i Nasz Mazur oraz do Dziennika Pojezierza i Rocznika Powiatu Szczycieńskiego. Jej teksty ukazują się także w Dzienniku Elbląskim, Rolniczym ABC, przewodnikach turystycznych Warmii i Mazur, Angorze, na stronach internetowych Grupy WM.

Wydała dwa tomiki wierszy — "Droga do siebie" i "O krok od miłości" oraz zbiór reportaży pt. "Są tacy Warmiacy", w którym przybliżyła ponad 20 współcześnie żyjących mieszkańców powiatu lidzbarskiego.
Redaguje Gazetę Lidzbarską, którą utworzyła od podstaw na początku 2003 roku oraz Nowy Kurier Mławski, współuczestniczy w tworzeniu Gazety Olsztyńskiej, gdzie można odnaleźć jej teksty, przede wszystkim o wydarzeniach i mieszkańcach powiatu lidzbarskiego.


2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5