W Krekolach spłonęła obora

2021-06-07 11:05:24(ost. akt: 2021-06-07 11:33:02)
Pożar strawił oborę i część maszyn rolniczych

Pożar strawił oborę i część maszyn rolniczych

Autor zdjęcia: mł. asp. Piotr Kroczak

W nocy z piątku na sobotę we wsi Krekole doszło do poważnego pożaru obory, w której znajdowały się zwierzęta i przechowywany był sprzęt rolniczy. Nie wszystkie zwierzęta udało się uratować, płomienie pochłonęły też część sprzętu.
— 4 czerwca br. o godzinie 00:24 dyżurny stanowiska kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Lidzbarku Warmiński otrzymał zgłoszenie o pożarze obory w miejscowości  Krekole w gminie Kiwity — relacjonuje mł.kpt. Damian Stankiewicz, rzecznik strażaków. — Z informacji uzyskanej od zgłaszającego w budynku znajdowały się zwierzęta hodowlane oraz sprzęt rolniczy. Do zdarzenia zadysponowano dwa zastępy z lidzbarskiej jednostki ratowniczo-gaśniczej wraz z jednostkami ochrony przeciwpożarowej z Kiwit, Żegot oraz Rogóża.
Strażacy po przybyciu na miejsce zastali w pełni rozwinięty pożar obory z całkowicie spalonym dachem, który częściowo zawalił się do środka.
Inwentarz i część maszyn rolniczych na szczęście udało się już gospodarzowi wyprowadzić.
— Obiekt wyposażony był w instalacje fotowoltaiczną o mocy ok. 15 kWh — opowiada mł.kpt. Damian Stankiewicz. — Napięcie w instalacji zostało odłączone głównym wyłącznikiem prądu.
Bezpośrednio zagrożony pożarem był również budynek jednorodzinny, który znajdował się w bliskiej odległości palącej się obory.
— Działania strażaków polegały przede wszystkim na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz jego oświetleniu, podaniu 4 prądów wody w natarci na palący się obiekt, zapewnieniu ciągłości podawania środka gaśniczego zasilając się z naturalnych zbiorników zewnętrznych oraz rozbiórki elementów konstrukcyjnych budynku stwarzających zagrożenie — kontynuuje rzecznik lidzbarskich strażaków.
Po ponad 6 godzinnych działaniach, w których brało udział 25 strażaków, udało się uratować m.in. budynek mieszkalny, stacje paliwową oraz silos paszowy. Po kontroli pogorzeliska ujawniono ciała 6 spalonych zwierząt.


.

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5