W Długołęce znaleziono pocisk moździerzowy

2021-06-01 08:14:56(ost. akt: 2021-06-01 08:25:30)

Autor zdjęcia: kpp

Wczoraj doszło do znalezienia kolejnego niebezpiecznego znaleziska. Podcza prac ziemnych koparka wykopała pocisk kaliber 80 mm.
Wczoraj, 31 maja koło godz. 13:10 oficer dyżurny lidzbarskiej policji przyjął zgłoszenie dotyczące odnalezienia niewybuchu podczas budowy drogi powiatowej w okolicach miejscowości Długołęka gGmina Lidzbark Warmiński. Operator koparki podczas prac ziemnych wykopał przedmiot przypominający pocisk. Przerwał pracę i o znalezisku zawiadomił policję. Przysłany na miejsce pirotechnik rozpoznał znalezisko jako granat moździerzowy 80 mm pochodzący z okresu drugiej wojny światowej. Niewybuch został zabezpieczony, a teren wokół przeszukany. Znalezisko zostało zabezpieczone przez policjantów do czasu przyjazdu patrolu minerskiego. Dzisiaj, 1 czerwca patrol saperski zabierze niewybuch celem neutralizacji na poligonie wojskowym.

W tym roku liczba znalezionych niewybuchów jest rekordowa. Rodzi się pytanie ile jeszcze niewybuchów spoczywa w ziemi stwarzając realne zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców. Apelujemy, aby wszystkie znaleziska zgłaszać odpowiednim służbom.

Czy wiesz co należy zrobić, gdy znajdziesz niewybuch?

W przypadku znalezienia niewybuchu lub niewypału nie należy go odkopywać, dotykać, oglądać czy przenosić w inne miejsce a także kategorycznie nie wolno wrzucać go do ognia, stawu, jeziora czy rowu. Miejsce znalezienia niewybuchu należy w sposób wyraźny oznaczyć, zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych i niezwłocznie przekazać informację o znalezisku odpowiednim służbom, np. policji.

Informując o niebezpiecznym znalezisku należy precyzyjnie określić miejsce odnalezienia, określić co zostało znalezione, wygląd, ogólne gabaryty, ilość, podać telefon lub adres kontaktowy do osoby informującej o znalezisku.

Policjanci podkreślają, że wojskowy materiał wybuchowy niezależnie od daty jego produkcji wciąż zachowuje swoje właściwości i jest praktycznie całkowicie odporny na działanie wszelkiego rodzaju warunków atmosferycznych.

W przypadku znalezienia takich przedmiotów trzeba natychmiast powiadomić policję, która potwierdzi, czy mamy do czynienia rzeczywiście z niewybuchem, a następnie zawiadomi o tym fakcie patrol saperski i zabezpieczy miejsce do czasu ich przybycia.

Powiadamiając funkcjonariuszy istotne jest, aby przekazać im wiedzę na temat:
1. miejsca odnalezienia niewybuchu
2. znalezionego przedmiotu (opisać słownie co widzimy, uwzględniając ilość i wielkość znaleziska)
3. danych personalnych osoby zgłaszającej

KPP/ok


2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5