Trzynastego. Cztery interwencje strażaków w jeden dzień

2021-04-14 11:52:10 (ost. akt: 2021-04-14 12:17:57)
Strażacy wyciągali krowę uwięzioną w bagnie, w Miejskiej Woli

Strażacy wyciągali krowę uwięzioną w bagnie, w Miejskiej Woli

Autor zdjęcia: materiały KP PSP

To nie był piątek 13, a wtorek, ale i tak nasi strażacy mieli sporo roboty. Interweniowali czterokrotnie na terenie powiatu lidzbarskiego.
Tego dnia przed godziną 8:00 dyżurny stanowiska kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Lidzbarku Warmińskim otrzymał informacje o pożarze suchej trawy w miejscowości Bobrownik.

— Spaleniu uległo około hektara suchej roślinności — relacjonuje zastępca dowódcy JRG w Lidzbarku Warmińskim mł.kpt. Damian Stankiewicz. — Kolejna interwencja dotyczyła wypadku przy ulicy Kolejowej w Lidzbarku Warmińskim. 46-letnia kobieta, podróżująca samochodem marki WV Golf IV, straciła panowanie nad autem i uderzyła w przydrożne drzewo.

Kobietę zbadał zespół ratownictwa medycznego, nic poważnego jej się nie stało.

Kolejne zgłoszenie dotyczyło... krowy uwięzionej w bagnie w miejscowości Miejska Wola.

— Zadysponowano zastęp z OSP Runowo oraz zastęp JRG Lidzbark Warmiński — kontynuuje mł.kpt. Damian Stankiewicz. — Po dojeździe na miejsce dysponowania, potwierdzono informacje otrzymane na etapie zgłoszenia. Krowa znajdowała się w grzęzawisku, utopiona do szyi.

Strażacy wydobyli zwierzę przy użyciu wyciągarki ręcznej oraz pasów transportowych. Krowę zostawili pod obserwacją jej właściciela.

Po godzinie 14:00 lidzbarska straż otrzymała następne zgłoszenie. Tym razem o wydobywającym się gazie na jednej z klatek schodowych budynku przy ulicy Wysokiej Bramy w centrum Lidzbarska Warmińskiego.

— Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępów pożarniczych, potwierdzono charakterystyczny zapach nawaniacza gazowego, unoszący się w obrębie kamienicy — opowiada rzecznik lidzbarskich strażaków. — Działania strażaków polegały m.in. na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wyłączeniu chodnika z użytku pieszego, zakręceniu głównego zaworu gazowego zasilającego budynek, wyłączeniu zasilania w energię elektryczna, otwarciu pomieszczeń oraz okien w celu przewietrzenia oraz ewakuacji mieszkańców z lokali znajdujących się w wewnątrz kamienicy.

Na miejscu, oprócz policji, było także pogotowie gazowe. Sprawdzono całą instalację gazową oraz zawory butlowe propan-butan znajdujące się w mieszkaniach.

Sieć gazowa została wyłączona z użytkowania do czasu przeprowadzenia prób szczelności.

Jeszcze tego samego dnia - 13 kwietnia, przed godzina 18:00, dyżurny stanowiska kierowania otrzymał zgłoszenie o powalonym drzewie w miejscowości Klejdyty.

Wiatrołom blokował pas ruchu utrudniając przejazd. Droga został odblokowana przez zastęp z OSP Kiwity.

Jak widać wtorek 13. także bywa trudny, przynajmniej dla strażaków z powiatu lidzbarskiego. Na szczęście wszystko skończyło się dobrze.
lub

Wypadek przy ulicy Kolejowej w Lidzbarku Warmińskim
2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5